Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnie posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Przeworno poświęcono sytuacji jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Okazało się, że przestarzałe samochody to nie jedyny problem, z jakim zmagają się strażacy.

W środę, 30 maja, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Przeworno, a tematem było bezpieczeństwo na terenie gminy. Otworzył je radny Krzysztof Hutnik. Na początku głos zabrał wiceprezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Kazimierz Kaliński. Na wstępie wyraził swoje zadowolenie, iż problem ochrony przeciwpożarowej jest poruszany na obradach. - Aby była ona realizowana na terenie gminy, to potrzebne są środki. Obecnie wystarcza na pokrycie bieżących spraw i drobne remonty (…). W gminie mamy 4 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w tym jedną w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (OSP Przeworno - red.). OSP Jegłowa aspiruje, aby znaleźć się w KSRG. Oprócz nich są jeszcze OSP Karnków i OSP Jagielno - tłumaczył wiceprezes. Dodał, że jednostki mają stosunkowo stare samochody. Najnowszy ma 8 lat i jest własnością OSP Przeworno. OSP Jagielno do akcji wyjeżdża lekkim, 13-letnim pojazdem. Rekordzistami są OSP Jegłowa (28-letni) i OSP Karnków (31-letni samochód). - W sumie w powiecie zdarzeń co roku jest albo podobna ilość, albo jest mniej. Od paru lat nie przekraczamy tysiąca. Za rok 2017 było ich 892. Jednostki z KSRG wyjeżdżają najczęściej - mówił Kaliński.

Radny Damian Długosz pytał, czy strażaków ochotników jest za mało. Kaliński odparł, przewrotnie, że utrzymanie OSP należy do gmin i sami radni wiedzą, ile pieniędzy przeznaczają na jednostki. - Skończyły się czasy, w których strażacy wyjeżdżali w trampkarzach i mundurach moro. W tym momencie ubiór zawodowego strażaka od ochotnika różni się jedynie kolorem kasku - powiedział pan Kazimierz.

Nastepnie głos oddano komendantowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie Krzysztofowi Dobrowolskiemu. Mówił on, iż dąży się do tego, aby po dwie jednostki OSP z każdej gminy były włączone do KSRG. Jak wspomnieliśmy wcześniej, to OSP Jegłowa aspiruje do tego grona, lecz brakuje jej jeszcze odpowiedniego sprzętu. Radna Monika Konsencjusz spytała,czy...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink1 +1 obywatel
RE: Potrzeby i problemy strażaków
STRAŻACY JESTEŚCIE DUMĄ JEDNOSTEK MUNDUROWYCH,!!!!
2018-06-15 22:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz