Sołtysi z gminy Przeworno stanęli przed nowymi wyzwaniami. Są społecznikami, wkrótce staną się menedżerami, liderami, ekonomistami, a nawet „szeryfami i motorami”, jak wyraził się wójt Jarosław Taranek.

9 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Przeworno spotkali się przedstawiciele wszystkich sołectw. Celem zebrania było nakreślenie idei współpracy między nimi i wójtem oraz zaopiniowanie jego pomysłu. Nowe zasady zaowocują dobrą koordynacją działań i pozwolą na zbudowanie spójnej Strategii Promocji Gminy. Jak dokonają tego wszystkiego sołtysi? Według Jarosława Taranka, kluczem do sukcesu jest inwestowanie, a nie konsumowanie funduszy sołeckich. By tak się stało, poszczególni przedstawiciele wsi muszą zmobilizować mieszkańców, żeby wspólnie działali na korzyść gminy, np. organizując imprezy, w sposób przemyślany kupując środki trwałe. Każde wykorzystanie publicznych środków musi być celowe i ekonomiczne. Wójt sugerował, by sołtysi stali się motorami działań, mobilizowali ludzi i podejmowali współpracę zarówno z jednostkami podległymi urzędowi, np. szkołami, GOPS-em, jak również między sołectwami. Kooperacja ma dotyczyć nie tylko organizacji imprez, ale także porozumienia co do kolejności gminnych inwestycji. Nowością w projekcie jest „punktowanie” działalności sołectw. Ocena ta ma wpłynąć na wysokość późniejszego ich finansowania. Jak podkreślił Jarosław Taranek, nie będą nagradzane takie wsie, które są pasywne i nie zaangażowane w życie gminy. Trudność polega na tym, że pierwsze działania muszą być inwestycjami z funduszy sołeckich. Dopiero po pierwszym okresie rozliczeniowym, najbardziej aktywni, zostaną „wynagrodzeni”. Wójt zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę, że spowoduje to więcej pracy, jednak w dalszej perspektywie należy spodziewać się korzyści. Doprecyzowanie zasad rywalizacji i zbierania punktów nastąpi wkrótce. Mają być one klarowne i nie pozostawiać wątpliwości co do słuszności oceny.

W drugim punkcie zebrania wójt prosił, by sołtysi zgłosili osoby, które mogłyby stać się przedstawicielami i reprezentantami gminy. Wśród nich mogą pojawić się rzemieślnicy, artyści, wyrobnicy itp. Gmina zapewni im opiekę i możliwość prezentowania swoich wyrobów na zewnątrz, np. na targach. Jednocześnie osoby te staną się wizytówką tych okolic. Powyższe działania mają na celu stworzenie nowego wizerunku gminy - turystycznej, rolniczej, aktywnej i przyjaznej.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także