Radni na ostatniej sesji Rady Gminy PrzewornoPodczas ostatniej sesji Rady Gminy Przeworno, która odbyła się 25 listopada, radni uchwalili zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego oraz stawki podatków. Nie obyło się też bez dyskusji na temat świetlic wiejskich oraz zarobków doradcy wójta Aleksandra Beka.
Posiedzenie rozpoczęło się od przedstawienia programu współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Omówił go referent do spraw pozyskiwania środków zewnętrznych Konrad Świeżowski. Radni podjęli uchwałę, w której przyjęli wspomniany plan.
W następnych punktach uchwalone zostały zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Jagielnica, Przeworno, Karnków i Dobroszów. O większości z nich pisaliśmy poprzednio. Należy tylko zaznaczyć, że zmiana dotycząca Jagielnicy ma na celu przekształcenie nieruchomości tak, aby w przyszłości stworzyć tam możliwość budowy świetlicy wiejskiej.


Za plany zapłaci gmina
Przewodniczący rady Andrzej Łuczak zapytał wójta, Jarosława Taranka: - Jeśli działka jest przekształcana na cele prywatne, to czy ten podmiot nie powinien zapłacić za sporządzenie dokumentacji.
- Plany zagospodarowania przestrzennego oraz studium zagospodarowania przestrzennego są zadaniami własnymi gminy - odpowiedział wójt, informując że to urząd pokrywa opłaty związane ze sporządzeniem planów. Następnie radni przystąpili do uchwalania stawek podatków i opłat na przyszły rok. Skarbnik gminy Przeworno Zbigniew Szul omówił poszczególne opłaty, na początku targową. W roku 2016 ma wynosić 10 zł. - Pobierana jest ona od osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej - powiedział skarbnik.
W kolejnym punkcie radni przyjęli plan gospodarki niskoemisyjnej dla obszaru gminy. Uchwałę omówił kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Mieczysław Zacierka. Następnie wójt Jarosław Taranek przedstawił zgromadzonym sprawozdanie ze swojej pracy w okresie między sesjami. Szef gminy powiedział, że podpisał z firmą umowę dotyczącą zimowego utrzymania dróg gminnych. Wspomniał też o budowie nowego boiska do piłki nożnej typu „Orlik” w Przewornie. Gmina podjęła już pierwsze kroki związane ze sporządzeniem dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Wójt mówił również o budowie przyłączy do kanalizacji sanitarnej. - Do 9 listopada 2015 roku zostało podpisanych 108 umów. W tym 90 z nich zostało zrealizowanych w terminie, a 18 po terminie. Z powiększonej puli środków dofinansowania pomoc otrzymali ci, których wnioski zostały złożone po terminie, ale były kompletne - poinformował Taranek. Szef gminy powiedział również, że do dnia, w którym odbywała się sesja, 112 nieruchomości zostało już przyłączonych do sieci kanalizacyjnej. Wspomniał też o pracach związanych z rozbudową placu zabaw w Sarbach. Oprócz tego wójt odbył również spotkania z dyrektorami szkół. Dotyczyły spraw bieżących. Zaznaczył też, że w urzędzie zorganizowana została lekcja wiedzy o społeczeństwie dla trzecich klas gimnazjum i że gościł przedszkolaków z grupy ,,Tygryski” z Zespołu Przedszkolnego w Przewornie. - Było to bardzo miłe spotkanie i myślę, że będą organizowane kolejne - dodał wójt.
Nie chce słuchać fanaberii...
Kolejny punkt sesji to sprawy różne. Radny Damian Długosz dopytywał się o funkcjonowanie świetlic na terenie gminy. - Czy oprócz świetlicy w Sarbach jest taka, która jest w tygodniu otwarta?
Jarosław Taranek odpowiedział, że gmina nie zatrudnia etatowych pracowników, którzy sprawowaliby rolę opiekunów w świetlicach. Dodał też, że to sołtysi ustalają w harmonogramach, kiedy świetlice będą otwarte. Kolejne pytanie radnego dotyczyło doradcy wójta, Aleksandra Beka. - Na pytanie ile zarabia pan Bek, wójt odpisał, że 30 tysięcy złotych. To jest kwota roczna czy miesięczna? - zapytał radny.
- Przecież nie miesięczna - odparł Jarosław Taranek.
Długosz kontynuował. - Moich zapytań do pana było kilka. Najpierw pan się zasłania tajemnicą i paragrafami. Później, jak powiedziałem, że sprawa zostanie skierowana do sądu administracyjnego, to pan się wysilił i napisał - mówił radny.
Głos w dyskusji zabrał radny Kamil Kamiński. Powiedział do Damiana Długosza, że nie chce słuchać jego prywatnych fanaberii dotyczących Beka i doradził, żeby radni zajęli się tym, co jest naprawdę istotne. Przewodniczący rady Andrzej Łuczak po tych słowach postanowił zakończyć dyskusję. Zapytał jedynie jeszcze wójta, które miejscowości będą kanalizowane w następnej kolejności, po Przewornie. - Cierpice, bądź Strużyna, a to ze względu na niedużą odległość do oczyszczalni - odpowiedział Jarosław Taranek.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także