Uczennice Weronika Jenczelewska (po lewej)  i Weronika Tomczyk (po prawej) z nauczycielką języka polskiego Edytą Szpak
Uczennice Weronika Jenczelewska (po lewej) i Weronika Tomczyk (po prawej) z nauczycielką języka polskiego Edytą Szpak
To wielki sukces społeczności Publicznego Gimnazjum w Przewornie. W ostatniej edycji dolnośląskiego konkursu „Moja Mała Ojczyzna” Weronika Jenczelewska z klasy IIa zdobyła pierwszą nagrodę, a Weronika Tomczyk z kl. IIb została wyróżniona.
Zdaniem Edyty Szpak, nauczycielki języka polskiego, obie uczennice mają lekkość pióra. - Biorąc pod uwagę doświadczenia lat ubiegłych, wiedząc, że ten konkurs jest wartościowy, zachęciłam uczennice, aby spróbowały coś napisać - mówi pani Edyta. - Pomysł na napisanie utworów był w stu procentach dziewczynek. To niezwykłe, że jury, w którym zasiadają specjaliści związani z literaturą, dostrzegli twórczość naszych uczennic.
Wyjaśnijmy, że konkurs ma za zadanie m.in. promowanie regionalizmu, ale także takich wartości jak rodzina, korzenie pochodzenia i budowanie więzi z miejscem zamieszkania młodych twórców.
Na tegoroczną edycję „Mojej Małej Ojczyzny”, organizowaną przez Szkołę Podstawową we Włodowicach, wpłynęło 75 prac z 39 szkół z Dolnego Śląska, m. in. z Bolesławca, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Kudowy Zdr., Lądka Zdr., Międzylesia, Nowej Rudy, Oławy, Wrocławia i Złotoryi, a także mniejszych miejscowości: Dzikowiec, Radków i Przeworno. Jury, w składzie Olga Tokarczuk – pisarka, Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz i Rafał Różewicz –  poeta, wyłoniło 21 laureatów. Wielkim sukcesem było to, że I miejsce przypadło uczennicy klasy IIa z Publicznego Gimnazjum w Przewornie Weronice Jenczelewskiej za wiersz ,,Zakorzeniona w przeszłości”. - Ja nie liczyłam na wyróżnienie, ani zajęcie jakiegokolwiek miejsca - tłumaczy Weronika Jenczelewska. - Napisałam i tak jakoś wyszło, że zdobyłam I miejsce.
Również Weronika Tomczyk, uczennica klasy IIb, nie spodziewała się, że jej praca będzie zauważona przez jury. Otrzymała wyróżnienie za rozsławienie małej Strużyny w wierszu pt. ,,Urok mego świata”. - Jak napisałam utwór, to nawet nie pokazałam mamie - mówi Weronika Tomczyk. - Tak sobie żartowałam, że jak wygram, to będzie mogła wtedy zobaczyć. Dlatego mama przeczytała mój wiersz pierwszy raz dopiero w wydanym tomiku.
Utwory laureatek z Publicznego Gimnazjum w Przewornie zostały wydane w pokonkursowym biuletynie „Moja Mała Ojczyzna”. Można je też przeczytać na stronie internetowej Publicznego Gimnazjum w Przewornie.
Dodajmy, że również w minionych latach uczniowie z miejscowego gimnazjum byli dostrzegani przez jurorów wspomnianego konkursu. W 2007 roku III miejsce zajął Wojciech Laszczyński za „Piosenkę o Jegłowej”. W 2008 roku Alicja Malaszka zdobyła I miejsce za „Magiczny dom”. W 2009r. uczennica Dominika Morawska uzyskała I miejsce za „Pytanie o sens życia”, a Alicja Malaszka II miejsce za „Czarodziej czas”. Z kolei w 2016 roku Weronika Jenczelewska przesłała na konkurs utwór „Moja Mała Ojczyzna”, który został wyróżniony przez jury.
Wszystkim wymienionym laureatom, a także nauczycielom Publicznego Gimnazjum w Przewornie gratulujemy literackich osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ala
RE: Uczennice z Przeworna najlepsze na Dolnym Śląsku...
Gratuluję dziewczynom zdobytych nagród, a Edycie Szpak takich uczennic. Zwróciłam uwagę na ten artykuł, bo pani Szpak byla nauczycielka języka polskiego i wychowawczynia mojej córki. Później w liceum we Wrocławiu okazało się, że córka zna materiał, który zaskoczył zarówno koleżanki i kolegów, jak i nauczycielkę. Pamiętam o tym, chociaż minęło już jedenaście lat. Pozdrawiam panią Szpak.
0

Przeczytaj także