Blanka Satora i jej andaluzyjski koń pędzili z prędkością 51 km/h (zdjęcie Marta Nowakowska)(STRZELIN/WROCŁAW) Blanka Satora ze swoim andaluzyjskim koniem Armasem Avellano podbili serca widzów I Wyścigowego Hubertusa Partynice 2013 we Wrocławiu. Podczas imprezy zaprezentowali pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy do muzyki flamenco i wygrali wyścig, pędząc po torze ponad 50 km/h.

Blanka pochodzi ze Strzelina i od dziecka interesuje się końmi. Na swoim koncie ma wiele sukcesów na arenie międzynarodowej w zawodach w damskim siodle (skoki i ujeżdżenie). Kilka lat temu dostała się na wymarzone studia weterynaryjne. Przeniosła się do Hiszpanii, gdzie uczyła się w prestiżowej szkole jazdy konnej – Królewskiej Andaluzyjskiej Szkole Jazdy w Jerez de la Frontera. Po jakimś czasie wróciła do Polski, zabierając z Hiszpanii dwa konie.

 

Najpiękniejsza para toru

Obecnie Blanka mieszka we Wrocławiu. Jako jedyna w Polsce wykonuje pokazy Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Na początku listopada wzięła udział w I Wyścigowym Hubertusie Partynice 2013, który odbył się we Wrocławiu. –Zostałam zaproszona ze swoim ogierem andaluzyjskim Armasem Avellano. Dałam tam pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy. Jest to bardzo ekspresyjny styl o barokowym charakterze, w którym piękne ogiery z bujnymi ogonami i grzywami tańczą w rytm flamenco – opowiada Blanka Satora. Zdecydowała się także wystartować w wyścigu konnym. Udział potraktowała jako zabawę. – Przed startem dowiedziałam się, że jeźdźcy, którzy biorą udział w zawodach ścigają się profesjonalnie. Mieli konie wyścigowe, które były odpowiednio przygotowane do takich wyścigów. Natomiast Avellano jest koniem pokazowym i nigdy wcześniej nie ścigał się na torze. Nie miałam przygotowanego siodła i strzemion. Obawiałam się tego wyścigu, ale zdecydowałam się wystartować –  kontynuuje Satora. Co ciekawe, podczas zawodów prędkość koni mierzyli fotoradarem strażnicy miejscy. – Gdy nadszedł czas na nasz start, spikerka powiedziała: „Z pewnością koń nie będzie jechał szybko, ale będziemy mogli podziwiać jego okrągły i ekspresyjny ruch”. Gdy tylko ruszyłam, z głośników rozległo się: „Oooo! Proszę państwa coś niesamowitego koń pędzi jak wyścigowy. Myślę, że poprzednik ma powody do obaw”. Ludzie zaczęli krzyczeć i gwizdać. Avellano to poczuł i bardzo szybko biegł. Fotoradar nie zmierzył dwóch pierwszych pomiarów, dopiero za trzecim razem zrobił zdjęcie. Okazało się, że pędziliśmy z prędkością 51 km/h. Byłam w szoku, bo najlepsze konie arabskie osiągają 56 km/h – wspomina. Ku zaskoczeniu wszystkich Blanka Satora i jej andaluzyjski ogier wygrali zawody. Zostali także okrzyknięci najpiękniejszą parą wyścigu. Tor na wrocławskich Partynicach spodobał się Blance i postanowiła zostać tam na stałe. – Teraz można podziwiać mojego Avellano w tutejszej stajni – opowiada.

 

Najmniejszy koń w Polsce

 Blanka Satora ma pod opieką kilka koni. Niedawno podczas zawodów w Zbrosławicach jeden z nich – Escudero VII zdobył drugie miejsce w ujeżdżeniu, a trzecie w klasyfikacji generalnej. Jechała na nim Natalia Badura.  Warto także wspomnieć, że kobieta ma najmniejszego konia w Polsce, który mierzy zaledwie 55 cm i waży 60 kg. Ciuciu, bo tak się nazywa, ma nawet swój fanpage na facebooku i ponad 8500 fanów.- To maskotka dzieci. One go uwielbiają. Ciuciu siada jak piesek i daje nogę, ale tylko za cukierka – opowiada właścicielka. Blanka w tym roku odebrała dyplom lekarza weterynarii. Zamierza wyjechać na pół roku do kliniki onkologicznej w Anglii. W przyszłości planuje otworzyć własną klinikę dla psów i kotów.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również