Weszły w życie przepisy wprowadzające ujednolicony system segregacji odpadów w całym kraju
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zmiany różnego rodzaju przepisów często wprowadzają u obywateli pewne zaniepokojenie. Czy należy się obawiać nowego systemu segregacji odpadów? Na czym on dokładnie polega? Jak będzie realizowany w gminie Strzelin?
Od 1 lipca weszły w życie nowe, ujednolicone dla całego kraju zasady segregacji odpadów komunalnych. Wprowadzone zostały na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. - Dojdzie piąta frakcja, czyli odpady biodegradowalne, które będą odbierane zarówno u mieszkańców, jak i w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Warto dodać, że została wprowadzona obowiązkowa kolorystyka dla poszczególnych pojemników. Mamy ten komfort, że już od dłuższego czasu jesteśmy pod nią dopasowani - powiedział naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Infrastruktury i Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Strzelin Mirosław Stępień. Wspomniał również, iż każdy kto ogłasza przetarg, który obowiązuje po 1 lipca 2017 roku, musi dostosować się do nowych zasad z tym, że dodatkowa frakcja już obowiązuje, a pojemniki niespełniające wymogów pod względem kolorystyki trzeba zmienić w terminie nie dłuższym niż 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia.
A jak strzeliński samorząd radzi sobie z wprowadzaniem tych przepisów w życie? - Firma obsługująca odbiór odpadów ma około dwa tygodnie, aby uzupełnić pojemniki na piątą frakcję w budynkach wielolokalowych. Jeżeli zaś chodzi o domki jednorodzinne, to będą wydawane worki w kolorze brązowym na odpady ,,bio” - wyjaśniał Stępień. Dodał także, że ciężko stwierdzić czy wzrosną stawki za śmieci. - Trudno to teraz przewidzieć, bo zmieniliśmy system oddawania odpadów. Poprzednie przetargi były ogłaszane na odbiór, transport i zagospodarowanie. W tej chwili przetarg obejmuje tylko odbiór i transport, a zagospodarowanie leży po naszej stronie. Jest to dla nas bardziej korzystne - tłumaczył naczelnik.
Cały artykuł dostępny jest tutaj


Komentarze   

Permalink1 +3 Aro
Oddajcie
pojemniki na odpady segregowane na wsiach! Zabrano je tylko po to, by teraz leżały za ogrodzeniem, na wielkiej stercie, i niszczały, zapomniane i niepotrzebne.
2017-07-25 20:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz