Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wicestarosta powiatu strzelińskiego Aleksander Ziółkowski poinformował radnych RMS o zadaniach inwestycyjnych i remontowych planowanych na terenie miasta i gminy Strzelin na 2018 r. O co pytali radni i ile pieniędzy trzeba będzie podzielić na pięć gmin? Czy jednocześnie z przebudową ul. Wolności rozpocznie się budowa nowego ronda? Może to spowodować to poważne utrudnienia i trzeba będzie zorganizować objazdy.

Posiedzenie komisji gospodarski komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska RMS odbyło się w środę, 22 listopada, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Pierwszy projekt uchwały dotyczył uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla gminy Strzelin na lata 2017-2020 z perspektywą do roku 2024. Omówił go Sebastian Kulikowski, który wyjaśnił, że program jest obowiązkiem ustawowym gmin i musi obejmować wszystkie elementy środowiska. Większością głosów opinia w tej sprawie była pozytywna.

Kolejnym punktem była informacja wicestarosty powiatu strzelińskiego Aleksandra Ziółkowskiego na temat zadań inwestycyjnych i remontowych planowanych na terenie miasta i gminy Strzelin w budżecie na 2018 r. Jak stwierdził Ziółkowski, pieniądze nie są wystarczające, aby zaspokoić wszystkie potrzeby. Składano też wnioski do Programu Rozwoju Dróg Lokalnych na najbliższe lata.

- Po ciężkich i długich dyskusjach złożyliśmy dwa wnioski. Jeden na terenie gminy Wiązów, drugi na terenie gminy Strzelin. Wniosek dotyczący gminy Strzelin uplasował się na siódmym miejscu. Stworzyliśmy w budżecie rezerwę celową do realizacji zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych i jest tam 947 000 zł. Chcemy w ramach tych pieniędzy zrealizować te zadania z gminami – powiedział wicestarosta.

 

Podzielić na wszystkie gminy

Mówił też o czterech zadaniach zgłoszonych przez gminę Strzelin. Jedno z nich to naprawa drogi od Gęsińca do Białego Kościoła. Ziółkowski stwierdził, że nie wie czy uda się ją wykonać w całości, ale warto by zająć się nią przynajmniej w części. Mowa była też o modernizacji drogi w Szczawinie. - Byłoby dobrze, gdyby wszystkie zadania zostały zrealizowane, natomiast te 947 000 zł będziemy musieli podzielić również na inne gminy, ponieważ wszystkie złożyły jakieś propozycje – powiedział. Dodał, że przygotowywana jest też dokumentacja na remont odcinka drogi w Mikoszowie.

Radny Kazimierz Cygan zwrócił uwagę na zakończoną już budowę chodnika w Górcu. Część krawężnika nie została wzięta pod uwagę, a po zimie może być problem z odbudową chodnika. Radny Stanisław Furdykoń mówił o zrealizowanej części drogi w Gościęcicach. - Nie zauważyłem, żeby była kontynuacja dokończenia tych odcinków. Jak głosowałem za udzieleniem powiatowi pomocy na remont tej drogi, liczyłem na to, że zadanie będzie zakończone – stwierdził.

Wicestarosta wyjaśnił, że warunki ubiegania się o dofinansowanie nie pozwoliły uwzględnić chodników o takiej szerokości jak w Gościęcicach. Jak dodał, jego zdaniem, wyremontowany odcinek drogi był w najgorszym stanie. Radny Furdykoń zgłosił też, że ze względu na duże korki w Strzelinie, część samochodów jeździ przez Szczawin, co stwarza niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

 

Rondo nie wejdzie do realizacji?

W dalszej części mowa była też o ul. Wolności w Strzelinie. Powiat zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego o rozważenie przejęcia inwestycji jako własnej. Jak przypomniała burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk, w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej okazało się, że...
Wiecej w wydaniu papierowym.