Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy dzisiejsze wnętrza mogą istnieć bez dekoracji okiennych? Jakie są obecne trendy w aranżacjach? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Jakubowska.

Pani Joanna od wielu lat pasjonuje się aranżacją wnętrz, a szczególnie okien, a w zeszłym roku, dzięki dotacji z Urzędu Pracy w Strzelinie, założyła swoją pracownię.

- Dekoracje okienne powinno się dobierać do wnętrza, a nie odwrotnie. W przeciwnym razie może się okazać, że elementy wystroju przestają się dobrze komponować i musimy coś wymienić. Dekoracja sama w sobie może być piękna, ale zbyt ciężka, bogata lub właśnie zbyt skromna do danego wnętrza. Tu trzeba wykazać się wyczuciem. Należy dobrać też odpowiedni materiał, zwracając uwagę na to, jaką funkcję ma pełnić firana czy zasłona, np. czy ma tylko dekorować czy również zabezpieczać przed słońcem - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Tak właściwie to klient opowiada, jakiej dekoracji potrzebuje, a ja staram się doradzić i znaleźć najlepszą - dodaje.

 

W tonach szarości

W aranżacji okien od kilku lat przeważa elegancki szary i prostota. - Romantyzm, wielość barw i wzorów, które sama lubię, jakby odchodzi. Jednocześnie, jak w każdej dziedzinie, są to kwestie bardzo indywidualne - mówi pani Joanna. - Niektórzy lubią błyszczące tkaniny, które mienią się jak szron i różne dodatki, np. koraliki, podpięcia, sznury, którymi dekorują firany. Wybierają ciekawe połączenia zasłon gładkich i tych z wzorami. Inni wolą naturę i tkaniny lniane, które obecnie są bardzo na topie. Jeszcze inni całkiem rezygnują z zasłon. Takie rozwiązanie preferują często osoby, które mają nowoczesne wnętrza czy domy na uboczu. Niektórzy skłaniają się też ku prostym roletom rzymskim czy żaluzjom , które montuje się bezpośrednio na okna. Spełniają funkcje praktyczne. Otwierają również większe możliwości dla stworzenia eleganckich aranżacji. Można wtedy zastosować tkaniny, które są upinane, drapowane na stałe i nie trzeba ich codziennie układać. Coraz częściej montujemy też moskitiery - dodaje.

 

Nie sama sprzedaż

Obecnie sam sposób kupowania firan jest też inny. - Część klientów kupuje gotowe firany, ale wielu potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Gdy trafiają do mojego warsztatu i salonu, który jest dość oryginalny w porównaniu z latami 80. i 90., bo prowadzę go w domu, zazwyczaj wstępnie wybierają materiały. Potem do wielu jadę, by na miejscu sprawdzić, jak będę się one komponować z wnętrzem i które ostatecznie wybrać. Niektórzy nie chcą się też martwić o...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Dodaj komentarz