Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W ostatni piątek, przy strzelińskim Rondzie im. Zesłańców Sybiru uczczono 78 rocznicę pierwszej zsyłki polskich mieszkańców Kresów Wschodnich na Sybir. W obchodach tego tragicznego wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele Związku Sybiraków w Strzelinie, lokalnego samorządu gminy Strzelin i powiatu strzelińskiego, szkół oraz służb mundurowych - straży pożarnej, policji i służby więziennej.
Po wysłuchaniu Hymnu Sybiraków minutą ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego długoletniego prezesa Związku Sybiraków w Strzelinie - Zdzisława Charowskiego. O tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat mówił strzeliński historyk Jacek Dziedziński. Przypomniał m.in. o tym, że w ramach pierwszej zsyłki na wschodnie i wschodnio-północne rubieże ZSRR wywieziono ok. 150 tys. polskich mieszkańców przedwojennych Kresów Wschodnich. Masowej deportacji, zorganizowanej w warunkach surowej zimy, nie przetrwało tysiące wywiezionych, transportowanych w nieogrzewanych bydlęcych wagonach. Głos zabrała również burmistrz Dorota Pawnuk, która podziękowała za pamięć o tych, którzy zginęli i cierpieli na nieludzkiej ziemi. Następnie odmówiono modlitwę za wszystkich Polaków, którzy ucierpieli w wyniku sowieckich zsyłek i złożono kwiaty pod obeliskiem sybiraków. W uroczystości uczestniczył kapelan strzelińskich Sybiraków - ksiądz Stanisław Włodarski, który zaprosił wszystkich na mszę w intencji zesłańców. Nabożeństwo odbyło się jeszcze w tym samym dniu w świątyni w Białym Kościele.
Foto: UMiG Strzelin

Komentarze   

Permalink3 +2 spajker
RE: Uczczono 78. rocznicę pierwszej zsyłki polskich mieszkańców Kresów Wschodnich na Sybir
Cytuję cześ:
weź chłopie zamilcz, co ty jesteś profesor od wszystkiego? na wszystkim się znasz? a prawda jest taka że jesteś zwykłym PRZEGRYWEM!!!

rebbe czesiu. nie denerwuj się. dam ci macę i czosnek. koszerne, nie płaciłem za nie.
2018-02-18 16:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 -9 cześ
do SPAJKERA
weź chłopie zamilcz, co ty jesteś profesor od wszystkiego? na wszystkim się znasz? a prawda jest taka że jesteś zwykłym PRZEGRYWEM!!!
2018-02-13 20:23 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +9 spajker
RE: Uczczono 78. rocznicę pierwszej zsyłki polskich mieszkańców Kresów Wschodnich na Sybir.
rosjanie wywozili milicjantów wojskowych nauczycieli polityków. skąd wiedzieli kogo wywieźć? dobrze zapytać pana grossa. 17 09 1939 1 400 000 żydów polskich na kresach samorzutnie założyło czerwone opaski i zorganizowało tzw milicję, która wskazywała krasnoarmiejcom kto mundurowy kto inteligent a kto podpadł żydowi.
pan gross oburza się jednak że polacy byli później obojętni na wywózki żydów do obozów albo że nie chcieli stracić swojego życia za pomoc żydom.
taki pomnik sybiraków można by postawić w muzeum żydowskim a na otwarcie pomnika zaprosić pana grossa.
2018-02-13 18:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz