Strzelińscy radni dyskutowali o przejęciu drogi w Pławnej i lokalizacji nowych przystanków

Wiadomo już, co stanie się z budynkiem po byłej Szkole Podstawowej w Nieszkowicach. Ale podczas obrad ten temat powracał kilkukrotnie, a chodziło o pieniądze. Dlaczego uchwała w sprawie ustalenia lokalizacji nowych przystanków miejskiej i gminnej komunikacji autobusowej wywołała długą dyskusję?

Obrady XLII sesji Rady Miejskiej Strzelina odbyły się we wtorek, 30 stycznia, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Sprawozdanie z działalności między sesjami przedstawiła burmistrz Dorota Pawnuk. Jak poinformowała, przeprowadzony został przetarg nieograniczony na sprzedaż działki zabudowanej budynkiem po byłej Szkole Podstawowej w Nieszkowicach. Firma z powiatu kłodzkiego zapewniła utworzenie ośrodka opieki dla osób starszych, za ponad 500 000 zł. Wykonawca zakłada rozpoczęcie działalności w połowie tego roku.

Pierwsza uchwała dotyczyła przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Częszyc. Radni nie mieli pytań, a uchwała została przyjęta.

Kolejna uchwała mówiła o zmianie uchwały RMS z października 2002 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Strzelina obejmującej obszar ograniczony ulicami: Wolności, Mickiewicza, Pocztową, Rybną, Wojska Polskiego i pl 1 Maja. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

 

Pokusa sięgnięcia po środki

Następna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu nieruchomości gruntowej w Pławnej. Radny Julian Kaczmarek stwierdził, że warunkowo poprze tę uchwałę. Jak stwierdził, skłoniły go do tego zapewnienia burmistrz na styczniowej komisji budżetu. Relację ze spotkania publikowaliśmy w poprzednim wydaniu gazety. - Wielokrotnie było tak, że pokusa sięgnięcia po środki zewnętrzne sprawiała, że rady w poszczególnych kadencjach przejmowały takie działki, przekazywały pieniądze i w niedalekiej przyszłości te nawierzchnie były w całości rozbierane – powiedział radny.

Radny Piotr Litwin stwierdził, że kanalizowana będzie nie tylko Pławna, ale też inne miejscowości. - Lepiej jest, jeśli będzie to nasza droga, zrobić projekt, skanalizować i puścić media niż prosić się zarządcy drogi, żeby pozwolił nam w to wejść i ewentualnie z własnych środków będziemy musieli to potem odtwarzać. Warto mieć szybszy dostęp do tych terenów. Kiedy nie jest się właścicielem działki, jest bardzo trudno i ciężko – mówił radny. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

 

Nie ma niebezpieczeństwa?

Ostatnia była uchwała w sprawie ustalenia wstępnej lokalizacji nowych przystanków na potrzeby miejskiej i gminnej komunikacji autobusowej w ciągu dróg powiatowych w granicach gminy Strzelin. Na wniosek burmistrz, większością głosów uchwałę wprowadzono do porządku obrad na początku sesji. Ze względu na pewną nieścisłość, konieczne było też wprowadzenie autopoprawki.

- Babcia mawiała „że co nagle to po diable”. Wstrzymałem się od głosu przy umieszczeniu tego projektu w porządku obrad tylko dlatego, że nie powinno być takiej praktyki. W tym przypadku pani burmistrz zaskakuje nas. Jest sesja zwołana z określonym porządkiem obrad i cóż stało na przeszkodzie, żeby przedmiotowy projekt uchwały znalazł się na kolejnej sesji? - pytał radny Kaczmarek.

Burmistrz Pawnuk wyjaśniła, że lokowanie przystanków jest opracowywane od dawna i wymaga to wiele pracy. Projekt uchwały pojawił się po spotkaniu ze starostą strzelińskim. - Nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa, że podjęcie uchwały przyniesie komukolwiek szkodę. Przeciwnie, przyspieszy to cała procedurę – stwierdziła burmistrz.

Radny Damian Serwicki uznał, że w przypadku podejmowania uchwały intencyjnej nie dzieje się nic złego. - Dlaczego mamy stawać okoniem do radnych, którzy zajmują się daną sprawą i chcą ulokować przystanki przy swoich drogach? Wprowadzenie uchwały usprawni funkcjonowanie miejskiej i gminnej komunikacji autobusowej – powiedział.

 

Sytuacja jest dynamiczna

W odpowiedzi głos zabrał radny Kaczmarek. - Ja rozumiem, że pan wszem i wobec będzie głosił, że pan w ogień pójdzie i wszystko będzie głosował, bo tak trzeba. Mówimy o dwóch różnych rzeczach. Chodzi o poszanowanie Wysokiej Rady, nie można jej w ten sposób traktować – mówił radny.

Radny Litwin stwierdził, że szacunek należy się też burmistrz, która, zgodnie ze statutem, ma prawo do wprowadzenia takiej uchwały. - Liczyłam na państwa wyrozumiałość. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. My się naprawdę tego wszystkiego uczymy. Nigdy w historii miasta i gminy Strzelin nie mieliśmy komunikacji publicznej – tłumaczyła burmistrz. Ostatecznie większość radnych była za przyjęciem uchwały, a trzech wstrzymało się od głosu.

W punkcie „interpelacje i zapytania” radny Litwin poruszył temat sprzedaży budynku SP w Nieszkowicach. Zapytał czy nie należy podjąć decyzji o przeznaczeniu tych pieniędzy na budowę boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Białym Kościele, gdzie uczęszczają też dzieci z Nieszkowic. Burmistrz wyjaśniła, że...
Wiecej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ert
RE: Co będzie z pieniędzmi po byłej szkole?
"Dlaczego mamy stawać okoniem do radnych, którzy zajmują się daną sprawą i chcą ulokować przystanki przy swoich drogach? " - to radni mają swoje drogi?
0

Przeczytaj również