Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spędził w więzieniu 18 lat jako rzekomy sprawca gwałtu i brutalnego morderstwa 15-letniej dziewczyny. Od początku przekonywał, że jest niewinny. Decyzją sądu w ubiegłym tygodniu Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony i opuścił mury więzienia. Sprawę szczegółowo relacjonowały media w całym kraju. Część kary mężczyzna odbywał w strzelińskim Zakładzie Karnym. Czy po tak długiej izolacji i latach koszmaru ma szanse na normalne funkcjonowanie?

Za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej Tomasz Komenda został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Do zbrodni doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. W jednej z dyskotek w Miłoszycach niedaleko Jelcza Laskowic odbywała się wówczas zabawa sylwestrowa, na którą wybrała się 15-letnia dziewczyna.

Wiadomo, że tuż po północy do Małgosi, która stała na zewnątrz, podszedł chłopak. Mówił, że ma na imię Irek i jest jej bratem, chciał ją zabrać do domu. 15-latka poszła z nim. Do domu jednak nigdy nie wróciła.

Następnego dnia rozpoczęły się poszukiwania dziewczyny. Jej ciało znaleziono na podwórku jednej z posesji. 15-latka miała na sobie tylko skarpetki. Tomasz Komenda został wytypowany jako jeden ze sprawców zbrodni. Do aresztu trafił w 2000 roku. Trzy lata później został skazany na 25 lat więzienia.

Część kary mężczyzna odbywał w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W związku z tym skontaktowaliśmy się z rzecznikiem strzelińskiego ZK Agnieszką Surmą, aby się dowiedzieć, czy zakład karny zadbał o bezpieczeństwo odbywania kary dla skazanego, jednak nie uzyskaliśmy żadnych informacji w tej sprawie. Nie wiadomo też, ile skazany przebywał w Strzelinie, ani jak zmieniał się przez te lata.


Nic wspólnego ze zbrodnią

W czasie śledztwa Komenda przekonywał, że noc sylwestrową, gdy doszło do zbrodni, spędził we Wrocławiu. Jego wersję miało potwierdzić 12 osób. Dowody, które zaważyły na jego skazanie, wskazywały na to, że to on był sprawcą. Był to kod DNA zabezpieczony z włosa znalezionego na czapce pozostawionej na miejscu zbrodni, który był zbieżny z kodem Komendy, ślad zapachowy z czapki oraz odcisk uzębienia. Na ciele 15-latki były ślady ugryzień, które pasowały do uzębienia Komendy. Obecnie jednak śledczy są pewni, że Tomasz Komenda został skazany niesłusznie i nie miał ze zbrodnią nic wspólnego.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Małgosi umorzono. W 2016 roku prokuratorzy wrócili do sprawy. Początkowo działania prowadzili w tajemnicy i analizowali kilkanaście tomów akt sprawy sprzed lat. W czerwcu 2017 roku okazało się, że związek ze śmiercią nastolatki może mieć Ireneusz M., mężczyzna kilkukrotnie skazywany za gwałty. M. jest teraz podejrzany o zgwałcenie i zabójstwo dziewczyny.

Wniosek prokuratury o przerwę w odbywaniu kary rozpatrywał sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Decyzją sądu w czwartek, 15 marca 42-letni Tomasz Komenda opuścił mury więzienia. Zastosowano wobec niego instytucję warunkowego przedterminowego zwolnienia. Mężczyzna z pewnością będzie się starał o wysokie odszkodowanie.

 

Nie potrafi funkcjonować?

Ponieważ rzecznik ZK w Strzelinie nie chciała rozmawiać z mediami, o tym co mogło się stać w tym czasie z Tomaszem Komendą zapytaliśmy psychologa spoza zakładu karnego.

Jak podkreśla Elżbieta Kasprzyszak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelinie, każda izolacja wywołuje nieodwracalne zmiany w osobowości. Prawdopodobnie jest tak również w przypadku Tomasza Komendy. - Myślę, że ten człowiek czuje się trochę jak w Matriksie. Przez 18 lat, on tak naprawdę nie decydował o sobie. Poszedł do więzienia w wieku, w którym rozpoczyna się dorosłe życie, a człowiek jest za siebie odpowiedzialny. Wykonuje normalne, codzienne czynności, których skazany został pozbawiony. Nagle wyszedł z więzienia i okazuje się, że musi wyjść na ulicę. Taki człowiek się boi, bo nie wie, jak ma się zachować na wolności – tłumaczy psycholog.

Zaznacza, że prawdopodobnie Tomasz K. ukończył szkołę specjalną. Jest to kolejna trudność, gdyż taka osoba może być niepełnosprawna intelektualnie. - Musi zrobić zakupy, zadbać o siebie, poszukać pracy, podjąć pierwszą pracę w wieku 42 lat. Pomijam czy był skazany słusznie, czy nie, każda izolacja od 6 do 8 lat powoduje nieodwracalne zmiany w psychice. Wydaje mi się, że wychodząc na wolność, Tomasz K. ma olbrzymie wsparcie ze strony matki, która stoi za nim murem i odwiedzała go w więzieniu – dodaje.

Kasprzyszak wyjaśnia, że proces resocjalizacji, który odbywa się w ZK, może przynieść pozytywny efekt i skazany będzie starał się prawidłowo funkcjonować. Ale może też być tak, że człowiek nie potrafi już funkcjonować i zrobi coś, za co wróci do więzienia. - Tam, paradoksalnie, może być...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink5 +4 spajker
RE: Nie popełnił przestępstwa, a przesiedział wiele lat w strzelińskim więzieniu...
https://www.forbes.pl/przywodztwo/jp-morgan-john-rockefeller-ingvar-kamprad-nieuczciwi-krezusi/t3gw991
2018-03-28 21:48 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +3 spajker
poczytaj jeszcze to kolego
Cytuję XZY:
Jak ktoś wie o możliwości popełnienia przestępstwa w formie łapówki to ma obowiązek zawiadomienia prokuratury i CBA, a nie bezkarnie ataktowac innych bo na to także są paragrafu odpowiednie. I jak by tak było jak pan Spajker wpiera to Ziobro i spółka od razu by to obwieścili światu, poza tym oni bezinteresownie również nie działają.

https://kobieta.wp.pl/byla-tylko-5-lat-starsza-od-swojej-ofiary-w-oparach-wodki-torturowala-chlopaka-dwie-noce-6235100607891073a

szymańska, szymecka, z jednego piekła przyszły.
2018-03-28 19:51 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +4 spajker
RE: Nie popełnił przestępstwa, a przesiedział wiele lat w strzelińskim więzieniu...
Cytuję XZY:
Jak ktoś wie o możliwości popełnienia przestępstwa w formie łapówki to ma obowiązek zawiadomienia prokuratury i CBA.

ta pani ma na sobie tyle przestepstw i czynów niegodziwychże terrabajty netu to za mało aby to opisać. pani adwokat była najpierw sędzią sądu rejonowego karnego w legnicy. kazali jej się zwolnić w 1987 za przemyt wierteł dentystycznych z austrii ukrytych w torcie. całe jej życie to pasmo oszustw, despotyzmu, korupcji. znam fakty co do minuty.
piszę o tym do czego zdolni są podli ludzie, piszę o jawnej obrzydliwej korupcji i o tym że skazali na 6 krotny gwałt dziennie i na 6 krotne pobicie dziennie niewinnego człowieka aby jawić się jako obrońcy pokrzywdzonych. poniał? napisać ci jeszcze jak to córka pułkownika połturzyckiego dostała pracę u ewy szymeckiej za to że pozwalał jej chodzić po areszcie śledczym jak po własnym domu? podać ci nazwisko prokuratora z opola co to zacną panią mecenas o oszustwo wielomilionowe oskarża? podać ci wszytskie te 30 adresów, w których ta pani działała latami a czynszu nigdy nie zapłaciła? podać ci nazwiska tych wszytskich pracowników, którym nigdy pensji nie wypłaciła? podać ci nazwisko krystyny mikulanki - siostry pani mecenas - konsula honorowego malty w polsce co to najpier się na 1 miesiąc u siostry zatrudniała a później 6 mcy na koszt zusu leciała? podać ci nazwisko znanego lekarza co to siostrom oszustkom zwlonienia lekarskie wystawiał? podać ci na ile pani mecenas zus i fiskusa orżnęła? znam to z detalami. podać ci nazwisko dyrektora tvp wrocław - baworowskiego - co tą panią za darmo na antenie tvp wystawiał?
taka pani mecenas powinna teraz zapłacić odszkodowanie temu niesłusznie osadzonemu człowiekowi. nawet konia , który ciągnie wóz furmana się karmi. pani mecenas powinna teraz odszkodowaniem nakarmić konia, który ciągnął jej karierę.
2018-03-28 19:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 -5 XZY
RE: Nie popełnił przestępstwa, a przesiedział wiele lat w strzelińskim więzieniu...
Jak ktoś wie o możliwości popełnienia przestępstwa w formie łapówki to ma obowiązek zawiadomienia prokuratury i CBA, a nie bezkarnie ataktowac innych bo na to także są paragrafu odpowiednie. I jak by tak było jak pan Spajker wpiera to Ziobro i spółka od razu by to obwieścili światu, poza tym oni bezinteresownie również nie działają.
2018-03-28 18:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +11 spajker
RE: Nie popełnił przestępstwa, a przesiedział wiele lat w strzelińskim więzieniu...
pomylił się nie tylko sąd i prokurator.
oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie była adwokat ewa szymecka z wrocławia. lansowała się na tej sprawie przez 20 lat jako nieodpłatny obrońca pokrzywdzonych i faktycznie nieodpłatnie pokazywała się w medicach, które kosztują miliony a ją nic nie kosztowały. ewa szymecka adwokat przez naście lat była oskarżona przez prokuraturę okręgową w opolu o to że okradła bank rozwoju exportu na wiele milionów. jest ona wyznawcą andrzeja olechowskiego - założyciela platformy oraz bliską przyjaciółką byłego szefa więziennictwa pawła moczydłowskiego, z którym była na 14 dniowych wakacjach na mauritiusie za cenę 60 metrowego mieszkania w centrum wrocławia pomimo faktu że jako firma wykazywała same straty.
czego to kobiety nie zrobią dla zysku i dla własnej chwały. osadza oni niewinnego człowieka, nierdorozwoja, który skończył szkołę specjalną dla własnej kariery wbrew 12-tu świadkom i wbrew dowodom.
jak widzę tego ziobrę i jakiego to milknę. widzę że oni chcą rozwalić te skorumpowane i bezwzględne układy i tylko tym dzieciakom pomagać. na koniec niech się oni zabiorą za układy obecne , rozwinięte już PO łapówkarzach.
nie szkoda mi tego konkretnego człowieka. szkoda mi każdego obywatela, który zgodnie z prawem może dostać dożywocie nie będąc winnym. 18 lat w pierdlu za gwałt na nieletniej oznacza 6 krotny gwałt na osadzonym w ciągu doby i 4 krotne pobicie w ciągu dony. oznacza codzienny strach o przeżycie i agresję ze strony innych osadzonych. klawisze gwałciciela na dzieciach nie bronią i patrzą w inną stronę razem z radnym naczelnikiem strzelińskiego więzienia. franz kafka wiecznie żywy. kobieca zaborczość i chęć sukcesu za wszelką cenę....ups za cenę życia innego człowieka zawsze żywe.
2018-03-28 13:52 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz