Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Atakuje zazwyczaj w nocy, kiedy śpimy. Pomoc przychodzi zwykle za późno a wystarczy zabezpieczyć się, montując odpowiedni czujnik. Strzeliński CUKiT prowadzi właśnie pożyteczną akcję prewencyjną.

W gminie Strzelin trwa akcja wyposażania mieszkań socjalnych i komunalnych w czujniki tlenku węgla. Ten bezwonny gaz, zwany również czadem, jest niebezpieczny dla życia ludzi. Może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Tlenek węgla jest efektem ubocznym spalania m.in. drewna, gazu i węgla przy niewystarczającej ilości tlenu. Potencjalnym źródłem czadu w naszych mieszkaniach są: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. - Od dwóch lat prowadzimy akcję wyposażania mieszkań w czujniki gazu – powiedział Zbigniew Kazimierowicz, starszy inspektor w CUKiT. - W ubiegłym roku pierwszych sto, a w tym kolejnych 160 socjalnych i komunalnych mieszkań otrzymało to przydatne urządzenie. Pracownicy CUKiT-u, doręczając czujniki instruują lokatorów, gdzie należy go położyć lub powiesić na ścianie i jak się zachować, kiedy zacznie sygnalizować zagrożenie. Urządzenie należy trzymać co najmniej metr od źródła ewentualnego powstawania czadu i, co nie mniej ważne, nie w przeciągu. Kiedy czujnik odezwie się należy natychmiast otworzyć okna i dobrze wywietrzyć pomieszczenie – poinformował nas pracownik CUKiT-u.

Zakończenie akcji wyposażania komunalnych i socjalnych mieszkań w czujniki planowane jest na przyszły rok. Wtedy czujniki otrzyma jeszcze ok. 140 lokatorów. Koszt zakupu jednego czujnika to ok. 70 zł.

Dodaj komentarz