Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Poszukiwania artefaktów zawsze wiąże się z ryzykiem, że zakończą się fiaskiem. W przypadku Strzelina, miasta okrutnie potraktowanego przez historię pod koniec II wojny światowej, poszukiwania takie mają szczególne znaczenie.
Każdy ocalony zabytek poszerza naszą wiedzę o historii miasta, to z jednej strony, a z drugiej daje satysfakcję z odkrycia i zachowania artefaktu. Taki był sens opublikowanego na naszych łamach artykułu o „drugim stole sędziowskim w Strzelinie”.
Zwłaszcza, że mówi się o możliwości odnalezienia takiego stołu w czasie odgruzowywania piwnic ratusza. Zachowało się również zdjęcie stołu, a może tylko płyty (?) w „Słowniku Geografii Turystycznej”, w tomie poświęconym Wzgórzom Strzelińskim i Przedgórzu Paczkowskiemu.
Zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu z prośbą o weryfikację przytaczanych na naszych łamach przypuszczeń. - W sprawie tzw. stołu sędziowskiego informuję, że kwerenda archiwalna sprawozdań z badań archeologicznych i archeologiczno-architektonicznych przeprowadzanych w reliktach ratusza strzelińskiego nie przyniosła pozytywnych rezultatów; w żadnym sprawozdaniu nie pojawia się wzmianka o odkryciu przedmiotu, który mógłby być płytą drugiego stołu sędziowskiego. Nie możemy więc zweryfikować pozytywnie, cytowanej w Pana mailu, wypowiedzi Pana Szymona Wrzesińskiego z publikacji w 2009 roku, w której autor przytacza fakt takiego odkrycia. Proszę zauważyć także, że autor wypowiada się w trybie przypuszczającym, więc bez oceny badaczy nie kwalifikowałbym automatycznie każdej płyty granitowej jako stołu sędziowskiego, tym bardziej że oznaczałoby to np. mało prawdopodobny przypadek istnienia dwóch sądów w Strzelinie. Zadane przez Pana pytanie: „Gdzie się podział oryginalny stół sędziowski” nie znajduje oparcia w faktach i jest kwestią postawioną na wyrost – oryginalny stół sędziowski, zaopatrzony w datę (prawdopodobnie renowacji), posadowiony jest do dziś po południowej stronie wieży ratuszowej; drugi stół, a właściwie płyta, określona tak przez P. S. Wrzesińskiego i poszukiwana przez Pana, pozostaje jedynie w sferze domniemań – odpisał nam Daniel Gibski, Zastępca Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W przesłanej odpowiedzi zwróciło naszą uwagę zdanie: „bez oceny badaczy nie kwalifikowałbym automatycznie każdej płyty granitowej jako stołu sędziowskiego, tym bardziej że oznaczałoby to np. mało prawdopodobny przypadek istnienia dwóch sądów w Strzelinie”. Spróbujmy więc odszukać płytę widoczną na zdjęciu obok, a być może, po weryfikacji odkrycia przez archeologów, okaże się ona drugim strzelińskim stołem sędziowskim. Daniel Gibski nie wyklucza przecież takiej możliwości.
Każda informacja może pomóc odnaleźć artefakt i ustalić, czy jest to rzeczywiście stół sędziowski. Prosimy dzwonić do autora artykułu pod numer 509 18 36 39.

Komentarze   

Permalink2 +4 ...
RE: Nie do sprawdzenia?
Ze starej płyty chodnikowej problem robią :lol:
2018-04-06 17:33 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +1 spajker
RE: Nie do sprawdzenia?
okrutnie dużo kosztują rozważania o tym czy stół sędziowski jest oryginalny czy też nie i rozważania o tym , w którym roku powstał.
proponuję zrobić nowy stół ze szlifowanego granitu, łądny , nowoczesny, po co komu orzeczenia instytutu ds staroci?
miłośnikom staroci proponuję nawiązanie kontaktu z domem uciech, w którym średnia wieku pracowników wynosi 350 lat.
2018-04-06 11:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz