W wykładach uczestniczyli rodzice, opiekunowie i nauczyciele
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata czy rozumieniem relacji społecznych. Świadomość problemu w społeczeństwie jest bardzo niska. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. W ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie św. Celestyna w Mikoszowie zorganizowało konferencję, dzięki której każdy mógł dowiedzieć się więcej na temat tego zaburzenia.
Każdego 2 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Stowarzyszenie św. Celestyna w Mikoszowie od lat organizuje różne wydarzenia. W tym roku w dniach 4-6 kwietnia odbyły się wykłady, warsztaty i konsultacje, w których uczestniczyli rodzice, opiekunowie oraz zainteresowani. Organizacją zajęły się wychowawca w Szkole Przysposabiającej do Pracy Krystyna Marchewka, psycholog Joanna Niedzielska i psycholog Klaudia Put.W ciągu trzech dni każdy mógł dowiedzieć się więcej o autyzmie
Uczestników powitały dyrektor stowarzyszenia Małgorzata de Haan, prezes Krystyna Kobel-Buys i wiceprezes Anna Kobel. - W Mikoszowie jest takie miejsce, gdzie każdy, zdrowy i mniej zdrowy czuje się bardzo ważny. Każdy ma pewną rolę w życiu do spełnienia, a wy jesteście tutaj po to, żeby pomagać wszystkim ludziom. Gratuluję pomysłu i myślę, że każdy, nie tylko ten, kto ma na co dzień do czynienia z autyzmem, powinien wiedzieć, co to jest – powiedziała burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk.Rozmawiano też o wykorzystaniu elementów terapii i rewalidacji w życiu codziennym
Pierwszego dnia zebrani wysłuchali wykładu o tym, co powinno niepokoić w zachowaniu dziecka i o zaburzeniach autystycznych. Mowa była też o celach pracy w grupie przedszkolnej terapeutycznej dla dzieci z autyzmem, aspektach rozwoju relacji i komunikacji w autyzmie, treningu poznawczym mózgu i terapii ruchem.
Drugiego dnia rozmawiano o wykorzystaniu elementów terapii i rewalidacji w życiu codziennym, systemie komunikacji alternatywnej PECS, seksualności osób niepełnosprawnych, metodach terapii behawioralnej. Odbyły się też konsultacje logopedyczne, psychologiczne na temat komunikacji alternatywnej i wspomagającej oraz muzykoterapia.
Trzeciego dnia wykłady dotyczyły treningu umiejętności społecznych dla osób z autyzmem, pracowników z autyzmem i nowych kryteriów diagnostycznych zaburzeń autystycznych.
- O autyzmie mówi się coraz więcej, tylko tak naprawdę nikt do końca nie wie, co to jest. Pracuję w Celestynie już dziesięć lat i mam do czynienia z autystami. Często nawet gdy zetkniemy się z tymi osobami na żywo, nie zawsze wiemy, co to jest autyzm i jak do tego podejść, jak zareagować. Dlatego ważne jest, aby przybliżyć tę tematykę rodzicom i specjalistom. Wiedza na temat autyzmu coraz bardziej rośnie. Każda osoba z autyzmem jest inna, każda ma w sobie coś wspaniałego, ale także problemy, z którymi boryka się na co dzień ona sama i jej rodzina – powiedziała Krystyna Marchewka, wychowawca w Szkole Przysposabiającej do Pracy.
Jak dodała dyrektor stowarzyszenia Małgorzata de Haan, bardzo dużo dzieci ma problem z autyzmem, który nie jest wykrywalny w początkowej fazie. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na tę chorobę i przybliżyć wiedzę na jej temat. Myślę, że jest to problem przyszłości, gdyż coraz więcej dzieci otrzymuje diagnozę autyzmu lub cech autystycznych. Autyzm kojarzy się głównie z jakimś fenomenem i niesamowitymi cechami tych osób, jak np. świetna pamięć, czy gra na instrumentach bez znajomości nut, ale okazuje się, że są to też osoby z upośledzeniem lub mające inne deficyty. Tacy ludzie mają problemy w życiu codziennym, a my staramy się im pomóc. Przez takie osoby uczymy się dobra i miłości – mówiła dyrektor.O celach pracy w grupie przedszkolnej terapeutycznej dla dzieci z autyzmem mówiły Aneta Lipowiecka i Kamila Wnuk (od lewej)

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Nie bądź zielony w sprawie autyzmu, bądź niebieski!
autyzm i kolor niebieski. artykuł sponsorowany z wolności 15?
0

Przeczytaj również