W konkursie wzięło udział 25 uczniów
Niedawno uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Strzelin zmierzyli się w nietypowym konkursie. Musieli wykazać się wiedzą historyczną i umiejętnościami sportowymi. Czekały ich konkurencje, nawiązujące m.in. do ćwiczeń organizacji paramilitarnych czy akcji sabotażowych Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych.
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzelinie odbył się Konkurs Wiedzowo – Sportowy, organizowany w ramach gminnego programu „Droga do Niepodległości”, realizowanego w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas III gimnazjów z gminy Strzelin. Wzięło w nim udział 25 uczniów ze szkół: PSP nr 3, PSP nr 4, PSP nr 5, SP Kuropatnik i SP Biały Kościół.
Rywalizację poprzedziła wystawa historyczna poświęcona Twórcom Niepodległości, Polskim Bohaterom II wojny Światowej, Żołnierzom Wyklętym oraz Ofiarom i Symbolom okresu komunistycznego.
Konkurs ten miał wyjątkową formułę, zaplanowaną wyłącznie z okazji Jubileuszu. Składał się z dwóch części. W części wiedzowej uczniowie wypełniali test z historii Polski od 1918 r. do 2010 r. W części sportowej odbyło się 7 konkurencji nawiązujących do wojska polskiego i historii naszej ojczyzny.
Były to takie konkurencje jak: „Snajper”, nawiązujący do ćwiczeń organizacji paramilitarnych tworzonych przed I wojną światową, „Trapez”, nawiązujący do ćwiczeń Cichociemnych, czołganie się pod zasiekami, w nawiązaniu do szkolenia różnych formacji wojskowych, marsz na deskach, sprawdzający umiejętność współdziałania, Inka sanitariuszka, konkurencja polegająca m.in. na zabandażowaniu rany na czas (upamiętniała ona Danutę Siedzikównę), rzut granatem, nawiązujący do akcji sabotażowych AK i Żołnierzy Wyklętych, Zbieranie ulotek, w nawiązaniu do działań konspiracyjnych opozycji komunistycznej w latach osiemdziesiątych XX w. Wszystkie konkurencje wywołały wiele pozytywnych emocji. Nauka przez zabawę jest najskuteczniejszą formą edukacji i kształtowania postaw.
Konkurs różnił się od innych. W części wiedzowej uczniowie zdobywali punkty indywidualnie. Natomiast w części sportowej zespół zbierał wspólnie punkty, które później dopisywane były do wyniku indywidualnego z pierwszej części.
Ostatecznie zwycięzcami okazali się: 1 miejsce - Julia Wołk-Łaniewska z PSP nr 3, 2. miejsce – Paweł Stępień z PSP nr 3, 3. miejsce- Marcin Kowalski z PSP nr 5 oraz Jakub Stępień z PSP nr 3. Zwycięzcy wezmą także udział w specjalnej gali, która odbędzie się 11 listopada 2018 r. w Strzelińskim Ośrodku Kultury.
Uczestnicy i laureaci otrzymali dyplomy, materiały edukacyjne i promocyjne ufundowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy. Konkurs zorganizował historyk Jacek Dziedziński, przy pomocy nauczycielek Teresy Golińskiej i Anny Mieczkowskiej oraz pracowników szkoły. Organizatorzy dziękują wszystkim za udział i pozytywne emocje.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również