Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Problematyka powiatowej służby zdrowia pojawia się regularnie na naszych łamach. Raz piszemy o pacjentach, innym razem o lekarzach, a jeszcze innym o szpitalu. Tym razem odwiedziliśmy Strzelińskie Centrum Medyczne w związku z nowym zakupem poczynionym przez spółkę.

Każdy z nas może zachorować i stać się pacjentem. Zanim jednak lekarze będą mogli wdrożyć właściwe leczenie, niezbędna jest prawidłowa diagnoza. W tym celu lekarz rozmawia z pacjentem, wykonuje się szereg badań laboratoryjnych i jeżeli jest to konieczne, wykonuje jeszcze inne badanie, np. USG. - Badania obrazowe, takie jak USG, są pierwszym i najważniejszym krokiem w stawianiu prawidłowej diagnozy – powiedziała Magdalena Puziewicz-Karpiak, prezes SCM. - W naszym szpitalu wykonujemy badania przesiewowe wszystkich urodzonych u nas .W skali kraju jedynie niewielki odsetek szpitali oferuje taką usługę w ramach pobytu młodej mamy i jej dziecka w szpitalu. Badania te wykonujemy już od dłuższego czasu, ale od miesiąca na nowym, nowoczesnym urządzeniu USG – poinformowała nasza rozmówczyni.

Nowe USG znajduje się w przychodni neonatologicznej, na pierwszym piętrze szpitala, obok pracowni RTG. - Uważam, że jest to jak najbardziej trafiony zakup zwłaszcza, że jest to bardzo nowoczesny sprzęt – powiedział dr Jarosław Iwaszkiewicz. - Zanim zdecydowaliśmy, którego dostawcę wybrać testowaliśmy kilka różnych urządzeń. Wybraliśmy urządzenie optymalne z naszego punktu widzenia a przy wyborze kierowaliśmy się jego m. in. możliwościami diagnostycznymi i jakością obrazu. To urządzenie dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Trzy sondy stanowiące standardowe wyposażenie pozwalają na przeprowadzenie diagnostykę diagnostyki narządów wewnętrznych. Urządzenie jest na tyle nowoczesne, że możliwa jest jego rozbudowa, tj. podłączanie innych sond, pozwalających na wykonanie,np. badań kardiologicznych - mówił dr Iwaszkiewicz. Niestety, jak wyjaśniła nam prezes SCM, ze względu na uwarunkowania prawne narzucane szpitalom powiatowym przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ, szpitale powiatowe nie mogą być finansowane poza pięcioma podstawowymi profilami, przypisanymi powiatom - Pamiętajmy, że w naszym szpitalu jest pięć oddziałów, że przyjmujemy również pacjentów ambulatoryjnie, i dlatego jedno urządzenie USG, jakim dysponował szpital - to za mało. To starsze urządzenie dzięki właściwej eksploatacji i serwisowaniu cały czas jest sprawne, jednak co dwa USG, to nie jedno – dodał dr Iwaszkiewicz. Tym bardziej, że jeden aparat USG jest stale wykorzystywany przez lekarzy ginekologów w poradni, teraz czynnej każdego dnia, jak i na oddziale.

Zarząd SCM zdecydował się na zainwestowanie w sprzęt, żeby poszerzyć możliwości diagnostyczne szpitala i podnieść standard obsługi pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o badania noworodków. - Mam okazję rozmawiać z wieloma neonatologami z różnych ośrodków klinicznych w Polsce. Mam satysfakcję, kiedy mówię, że...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink4 +5 ol
RE: Skorzystają dzieci, skorzystają dorośli
Zarówno Żiółkowski jak ten drugi z metra cięty -to cienki Bolek !
2018-06-10 11:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +3 Anita
Pediatra
Szkoda,ze w Strzelinie nie ma dobrego pediatry.:(
Dzieci się rodzą a mamy jezdza prywatnie do Wroclawia i nikt nie poruszy tematu.
:sad:
2018-06-09 16:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +6 obywatel
RE: Skorzystają dzieci, skorzystają dorośli
Pan ziółkowski to lipa... byłem z pośbą o pomoc -odmówił....a szkoda miałem nadzieje że jest z porządnym człowiekiem ...a chodziło o pomoc w sprawie s[censored]syństwa wobec mojej rodziny...
2018-06-08 15:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +8 spajker
RE: Skorzystają dzieci, skorzystają dorośli
chyba każda z osób na zdjęciu zarabia tak minimum 15 kilo na miesiąc czyli 180 kilo rocznie. kupili zabawkę za 200 kilo i propaganda z tego jak z lotu apollo na księżyc. nawet człowiek bez tytułu magistra dostaje stopień doktora.
ma to jednak swoją dobrą- rozrywkową stronę.
podczas otwarcia aquaparku jeden z ważnych urzędników wskoczył do basenu.
oczekuję tego aby ci ważniacy , którzy chwalą się otwarciem oczyszczalni ścieków wskoczyli tam gdzie trzeba.
uczestnicy imprezy pod tytułem mamy sukces w naszym belwederze winni prześwietlić tym sprzętem swoją głowę i odnaleźć tam resztki moralności skromności przyzwoitości i poczucia tego że oni za ogromne pieniądze wykonują słabo tylko zwykłą pracę.
2018-06-08 14:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz