Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Sierpień to nie tylko jeden z letnich miesięcy. Trzydzieści osiem lat temu stoczniowcy z Gdańska upomnieli się o wolna Polskę. Zapoczątkowane wtedy zmiany ustrojowe objęły nie tylko Polskę ale również tzw. wschodnią część kontynentu.
Historia najnowsza dzieje się na naszych oczach. Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w dokonujących się procesach dziejowych albo rozmawiać ze świadkami tych zmian. Niespełna 40 lat temu, w sierpniu 1980 r. stanęły zakłady produkcyjne najpierw nad morzem a później w całym kraju. Rodziła się między Polakami solidarność, żeby z czasem mógł powstać NSZZ „Solidarność”. Publikowaliśmy na naszych łamach wspomnienia ówczesnych związkowców. Pisaliśmy o strzelińskich początkach ruchu, który doprowadził do wolnych wyborów. Po drodze był stan wojenny i represje komunistycznej władzy. Początki „Solidarności” w Strzelinie, to kamieniołom.
W prywatnych archiwach zachowały się dokumenty z tamtych lat. Zachował się np. plakat informujący o wynikach wyborów do Komitetu Założycielskiego Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Większością głosów wybrano 15 osobowy komitet, na którego czela stanął Feliks Nawrocki.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink1 +6 spajker
RE: Spotkanie po latach
stoczniowcy nie upomnieli się o wolna polskę. stoczniowcy upomnieli się o socjalizm i o komunizm. 21 postulatów sierpniowych miało brzmienie; chcemy aby strajkujących ludzi nie wyrzucać z pracy, chcemy aby dać większy przydział cukru i mięsa na kartki, chcemy podwyżek płac, chcemy skrócenia tygodniowego czasu pracy. ich postulaty mógłby pisać sam lenin.
ten przywódca stoczniowy - elektryk, który od 70 lat po polsku wysłowić się nie potrafi sam przyznawał że dostał pieniądze od cia. stocznia mówiła , za strajk nie dostaniecie pieniędzy a facet od akumulatorów w widlakach mówił - dam wam dolary, dostaniecie podwójnie. dolar był w prl 15 razy za drogi a zatem cia dała grosze pyskaczom czyli po 40 usd na pyskacza na mc aby strajkowali. czy bycie komunistą na usługach wroga to honor? ub i sb potrafiła rozwalić największe mózgi z ak w tym nieldorfa. czy sb potrafiła się posłużyć chciwym analfabetą z przerośniętym ego w tym celu aby za jego przywództwem sterować strajkami komunistów żądających przydziału kartek na cukier i na mięso? chyba nie. żądni cukru i mięsa ludzie domagali się zwiększenia przydziałów i osłon socjalnych a dzisiaj ludziom wmawiają że walczyli z rwpg i układem warszawskim. dobrze jest nie być hipokrytą. prl zbankrutował a zanim zbankrutował to jego dygnitarze przekształcili się w oligarchów zwanych dzisiaj luminarzami biznesu. znajdziesz ich na liście 100 najbogatszych polaków. strajkujący domagający się większego socjalu niż dawał socjalizm mówią dzisiaj że walczyli z socjalizmem.
2018-07-09 10:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz