Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów, strzelińscy radni RMS dyskutowali na temat ustalenia nowej, niższej pensji dla burmistrz Strzelina. O jakiej kwocie mowa? Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja Rady Miejskiej Strzelina, z której relację publikujemy na stronie 6. Dłuższą dyskusję wywołała uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia za pracę dla burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Doroty Pawnuk. W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych, założono obniżenie płacy zasadniczej między innymi wójtom i burmistrzom w gminach.
Zgodnie z nowymi przepisami, wynagrodzenie zasadnicze burmistrza gminy liczącej powyżej 15 000 mieszkańców może wynosić maksymalnie 4 800 zł. Do tej pory wynosiło 6 000 zł. W związku z tym ustala się zasadnicze wynagrodzenie miesięczne za pracę dla burmistrz Doroty Pawnuk w wysokości 4 800 zł, dodatek funkcyjny 2 100 zł i dodatek specjalny (40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, tj. 2 760 zł). Ponadto burmistrzowi przysługuje dodatek za wysługę lat na zasadach obowiązujących pracowników samorządowych w wysokości 17% wynagrodzenia zasadniczego, tj. 816 zł. Łącznie to 10 476 zł brutto. Zmiany weszły w życie 1 lipca br.

Niesprawiedliwa decyzja?
- Z bólem przedstawiam ten projekt uchwały, ale przepisy są przepisami i nikt nie ma zamiaru ich łamać. Uważam, że niesprawiedliwe jest narzucanie komuś kwoty, a tym bardziej mówiąc o przypadku Strzelina, gdzie sami państwo widzicie, że miasto się rozwija. Burmistrz, nawet poza godzinami urzędowania, wykonuje swoją pracę na rzecz mieszkańców. Nie ulega wątpliwości, że ta decyzja jest niesprawiedliwa. Nie mówię, że we wszystkich gminach, ale w naszej nie powinno mieć miejsca obniżenie wynagrodzenia – powiedział przewodniczący rady Ireneusz Szałajko.
Radny Piotr Litwin pytał, co będzie, jeśli RMS nie przyjęłaby tej uchwały. - Ciężko stwierdzić, jakie będą konsekwencje. Prawdopodobnie wojewoda wezwie radę do przyjęcia takiej uchwały – mówiła radca prawny Kamila Kosowska.
Radna Renata Dobucka chciała poznać skutki finansowe. Nie zgodziła się ze stwierdzeniem, że ustawodawca ogranicza pole działania RMS. - Moim zdaniem, powinna być to kwota wykropkowana i chciałabym poznać argumenty, które świadczyłyby o tym, że mamy podać maksymalną kwotę wynagrodzenia zasadniczego – powiedziała radna. Radny Szałajko wyjaśnił, że umieszczona w projekcie uchwały kwota to propozycja wnioskodawcy i radni nie muszą się z nią zgadzać.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink11 -1 do spajkera
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Cytuję spajker:
kara dla włodarzy? każdy pracownik może rzucić pracę i założyć zrobić własną firmę i raz mieć 1 tys do przodu a w kolejnym miesiącu 20 tys do tyłu. oczywiście czas pracy kapitalisty krwiopijcy jest nieograniczony kodeksem pracy kapitalistyczna świnia ma prawo zasuwać 24/7 i zatrudniać pracownika z PEWNYM ZYSKIEM ( średnia dolnośląska to 4960 + 20% zus). kapitalistyczna świnia ma pewne koszty i niepewne przychody. kapitalistyczna świnia ma pewne kontrole skarbówki zusu inspekcji pracy sanepidu itd. nękany pracownik budżetowy ma pewne 8 godzin kręcenia się w fotelu w biurze, za które nie płaci, ma pewność braku strat , ma pewność przychodu, ma brak ryzyka. przydałby się jakiś marks engels i lenin celem zutylizowania kasty biurokratów żyjących kosztem ludzi pracujących, podejmujących ryzyko czyli firm.

... i jest w tym kraju cała masa "kapitalistycznych świń", które biorą towar w hurtowniach na tzw. zeszyt, a potem za niego nie płacą choć tym towarem obskakują kolejne roboty. Brzmi znajomo Panie Spajker???
2018-07-18 13:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink10 +10 Hadacz
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
"Z bólem przedstawiam ten projekt uchwały, ale przepisy są przepisami i nikt nie ma zamiaru ich łamać."
Zawsze mnie bawi jak ludzie są w stanie się tak upadlac za 2k pln miesięcznie. To przykład tego jak środki publiczne i bycie "na posylki" demoralizuja człowieka. Szkoda, bo miałem go kiedyś za porządnego człowieka
2018-07-18 11:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink9 +6 spajker
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Cytuję Strzelinianin:
Spokojnie, już niedługo wybory i wszyscy niezadowoleni samorządowcy ze Strzelina mogą nie brać udziału w wyborach i ubiegać się o pracę w firmach prywatnych. Akurat rynek potrzebuje rąk do pracy, a zwłaszcza wykwalifikowanych fachowców. Jak stwierdził powyżej Pan przewodniczący miasto się super rozwija więc z pewnością przedsiębiorcy docenią takich świetnych fachowców i dadzą im wynagrodzenia wyższe niż te marne 10 tyś w Gminie. Trzymam kciuki za naszych samorządowców.

no ale oni pracują w firmie prywatnej. urząd jest już filią taty i syna beton kafelki skup-sprzedaż i generuje zyski dla jednostki dominującej-nadrzędnej pod wodzą elvisa. czy znasz jakiegoś mocniejszego od taty i syna beneficjenta urzędniczej pracowitości? urząd jest firmą prywatną albowiem o jego składzie personalnym decyduje naczelnik urzędu biorąc pod uwagę powiązania genetyczne, szkolne, sąsiedzkie. urząd doznał empirycznie procesu pod nazwą - prywatyzacja.
2018-07-18 11:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink8 +10 Ryba
XxX
Cytuję ...:
...gdzie sami państwo widzicie, że miasto się rozwija ..." ja sie pytam $%#$ gdzie ono sie rozwija .... słów brak i same przekleństwa się cisną na usta jak sie cos takiego widzi !!!!!


No są te rabatki z kwiatami, o co ci chodzi? Przecież to rozwój. No i jedna rodzina posiada już 80% Strzelina, to też rozwój. "Dworzec" autobusowy najnowocześniejszy w PL. Mógłbym tak długo wymieniać ale i tak zhejtujecie :)
2018-07-18 08:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink7 +12 ...
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
...gdzie sami państwo widzicie, że miasto się rozwija ..." ja sie pytam $%#$ gdzie ono sie rozwija .... słów brak i same przekleństwa się cisną na usta jak sie cos takiego widzi !!!!!
2018-07-17 20:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink6 +12 Figo
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Z zalem stwierdzam ze Pani Burmistrz nadaje sie tylko do lansu na fb i fotek do prasy po za tym nie panuje nad niczym otoczyla sie banda ktora tylko wysysa z urzedu co sie da przykladem jest Pan A.R czlowiek karany za prowadzenie pojazdu pod wplywem alkoholu. Odwiedzanie sklepiku na przeciwko urzedu i kupowanie po pracy małpki jest standardem... a twarz czerwona... takich mamy urzedników ..winszuje Pani burmistrz ..a coz szefowa wie o wszystkim reakcji brak...
2018-07-17 19:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 +18 spajker
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Cytuję TAK TYLKO WTRĄCĘ:
JEŻELI BURMISTRZ PO OBNIŻENIU PENSJI ZAROBI 10,5 tys MIESIĘCZNIE TO ZNACZY ŻE PRZEZ 10 LAT SWOJEJ POSŁUGI DLA MIASTA ZAROBIŁA 1.260.000zł. Dodam, że mąż p. Burmistrz też chyba nieźle zarabia (robi pewne prace dla Gminy). Jeśli mnie pamięć nie myli to chyba w jego oświadczeniu majątkowym jak został kiedyś radnym widniała roczna kwota poniżej 10tys :). No coż...Strzelin jest takim miastem, że ludzie sami sobie strzelają w kolano wybierając radnych którzy raczej swojego biznesu albo nie mają albo nie umieją go prowadzić. Dopiero stając się Radnym-Bezradnym czegoś próbują się dorobić i oczywiście wszystkim pomagać. A chyba powinni kontrolować pracę Gminy czyli p. Burmistrz i urzędników. Wydawanie NASZYCH pieniędzy w uchwałach jest czymś co traktują jak nakaz aby promować siebie i włodarzy....ale czy w NASZYM interesie??? że jesteśmy w głębokiej d...e ;)

demokracja polega na tym że głos durnia i głos człowieka mądrego są sobie równe. idziesz ze skrzynką wódki na konopnicką i do belwederu w przeddzień wyborów i już masz więcej wyborców niż człowiek mądry. kto zrozumie mądrego? koś kto prowadzi własną firme nie ma czasu ani ochoty porzucić firmę dla urzędowego fotela. takim oto sposobem radnymi i burmistrzami zostaja ludzkie odpadki, które nie potrafią zarządzać sobą a biorą się za zarządzanie gminą. w obecnej radzie tępota rażąco emanuje z twarzy radnych no ale wyborcy śledzą potyczkę durnego milicjanta z rady z prawem, którego przez 3 lata niesposób było z rady wyrzucić pomimo oczywistych przesłanek.
nie martw się jednak, w sejmie i w sejmikach jest podobnie. w razie wątpliwości polecam ogląd niewydarzonej facjaty posłą ziemi strzelińskiej- wulkanu intelektu, architekta potęgi przemysłu strzelińskiego.
2018-07-17 15:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +16 TAK TYLKO WTRĄCĘ
PENSJA
JEŻELI BURMISTRZ PO OBNIŻENIU PENSJI ZAROBI 10,5 tys MIESIĘCZNIE TO ZNACZY ŻE PRZEZ 10 LAT SWOJEJ POSŁUGI DLA MIASTA ZAROBIŁA 1.260.000zł. Dodam, że mąż p. Burmistrz też chyba nieźle zarabia (robi pewne prace dla Gminy). Jeśli mnie pamięć nie myli to chyba w jego oświadczeniu majątkowym jak został kiedyś radnym widniała roczna kwota poniżej 10tys :). No coż...Strzelin jest takim miastem, że ludzie sami sobie strzelają w kolano wybierając radnych którzy raczej swojego biznesu albo nie mają albo nie umieją go prowadzić. Dopiero stając się Radnym-Bezradnym czegoś próbują się dorobić i oczywiście wszystkim pomagać. A chyba powinni kontrolować pracę Gminy czyli p. Burmistrz i urzędników. Wydawanie NASZYCH pieniędzy w uchwałach jest czymś co traktują jak nakaz aby promować siebie i włodarzy....ale czy w NASZYM interesie??? Można tylko zapytać...dlaczego w Radzie Miasta siedzi tylu radnych którzy nie mogą się pochwalić niczym co sami osiągnęli we własnym biznesie? Za młodzi? za starzy? Jeśli za młody to niech najpierw się wykaże, jeśli za stary to niech już nic nie robi tylko na emeryturę. Żal tylko, że jest wielu mądrych kandydatów na radnych ale albo nie startują albo nie zostają wybierani...Proponuje zagłosować w wyborach na tych co mają cokolwiek we własnym dorobku i jakieś pojęcie o prowadzeniu własnych firm...bo taką jest nasz Strzelin. Wybory pokażą na jakim poziomie jest Strzelin ale coś mi się wydaję, że jesteśmy w głębokiej d...e ;)
2018-07-17 12:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +18 Strzelinianin
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Spokojnie, już niedługo wybory i wszyscy niezadowoleni samorządowcy ze Strzelina mogą nie brać udziału w wyborach i ubiegać się o pracę w firmach prywatnych. Akurat rynek potrzebuje rąk do pracy, a zwłaszcza wykwalifikowanych fachowców. Jak stwierdził powyżej Pan przewodniczący miasto się super rozwija więc z pewnością przedsiębiorcy docenią takich świetnych fachowców i dadzą im wynagrodzenia wyższe niż te marne 10 tyś w Gminie. Trzymam kciuki za naszych samorządowców.
2018-07-17 11:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +14 Taka-prawda
RE: Czy obniżenie wynagrodzenia to duża niesprawiedliwość i kara dla włodarzy?
Burmistrzowie to tylko przykrywka, a co z naczelnikami i kierownikami?
Burmistrz jest jeden, a ich jest kilku, a nawet kilkunastu i zarabiają po 8, 10 a nawet 15 tys. zł, a cały ciężar pracy przekładają na szeregowych urzędników którzy zarabiają po 1500 zł max. 2500 zł, to tu jest niesprawiedliwość.
2018-07-17 11:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz