W spotkaniu uczestniczyli obecni członkowie strzelińskiego koła PZN

Niedawno spotkali się członkowie koła Polskiego Związku Niewidomych w Strzelinie. Na wszelkie pytania odpowiadała prezes Elżbieta Lipińska. Obecnie koło tworzy zaledwie kilkanaście osób. Uczestniczą w turnusach i różnych spotkaniach. Wszyscy mają jeden cel: przyciągnąć jeszcze większą grupę członków.

Koło Polskiego Związku Niewidomych w Strzelinie istnieje już ponad czterdzieści lat. Jednak z pewnych powodów, w 2015 r. zostało ono przyłączone do koła PZN w Dzierżoniowie. W czwartek, 12 lipca, w restauracji Sezam odbyło się spotkanie strzelińskich członków. Poprowadziła je Elżbieta Lipińska, która pełni funkcję prezesa koła PZN w Dzierżoniowie już od dwudziestu lat. Jest również prezesem PZN okręgu dolnośląskiego. Obecna była też burmistrz Dorota Pawnuk.

Poruszano wiele tematów związanych z możliwością zakupów oraz pozyskiwaniem dofinansowania na różnorodne urządzenia dla osób niedowidzących i ociemniałych. Prezes wskazywała możliwości i podpowiadała sprawdzone nazwy sprzętów, urządzeń oraz oprogramowań komputerowych pomocnych w komunikacji.

- Przedtem byliśmy przyzwyczajeni, że koła dostawały pieniądze z odgórnego przydziału PZN. Nie musieliśmy pisać żadnych ofert czy stawać do konkursów. To się jednak skończyło. O wszystko trzeba zadbać samodzielnie. Teraz jest wspieranie, a wtedy potrzebny jest wkład własny – mówiła prezes Lipińska.

Już od trzech lat mieszkańcy gminy Strzelin otrzymują dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego w Ustroniu Morskim, gdzie mieści się ośrodek PZN. Mogą się tam nauczyć chodzenia z białą laską czy alfabetu Braille’a. Jednak obecnie strzelińskie koło tworzy zaledwie kilkanaście osób. Aby mogło działać samodzielnie, musi być co najmniej 35 członków.

- Chcemy pokazać ludziom, którzy odeszli z koła, że ono działa i cały czas coś się dzieje. Zależy nam, aby przyciągnąć większą grupę osób. Dzięki temu, być może koło PZN w Strzelinie wreszcie się odbuduje. Naprawdę szkoda tego wysiłku, który był wkładamy do tej pory, aby utrzymać koło. Ono było jednym z bardzo dobrze działających kół – dodała prezes.

Każda osoba niedowidząca może zapisać się do strzelińskiego koła, które ma swoją siedzibę przy ul. Adama Mickiewicza 8 w Strzelinie. Po przerwie wakacyjnej, od połowy sierpnia, dyżury pełnione będą w poniedziałki w godz. 8:00 - 13:00, we wtorki w godz. 8:00 - 14:00, w środy w godz. 10:00 -14:00 oraz w czwartki w godz. 8:00 - 15:00.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również