Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W strzelińskim PZLA od lat leczą się mieszkańcy gminy, a także powiatu. Ta największa przychodnia lekarska w regionie ma od lipca nowego dyrektora. Czy pod nowym kierownictwem PZLA zmieni się na lepsze?
Największą przychodnią w powiecie jest strzeliński Publiczny Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego na ul. Wolności. Pacjentami PZLA są nie tylko mieszkańcy gminy Strzelin ale również innych gmin naszego powiatu. Niestety zdarza się, że pacjenci muszą tygodniami czekać na przyjęcie przez lekarza specjalistę, a i z zarejestrowaniem bywają problemy. Zwróciliśmy się do Norberta Raby, dyrektora PZLA, z kilkoma pytaniami dotyczącymi bieżących spraw przychodni i jej przyszłości.

Panie dyrektorze, zanim przejdziemy do głównych tematów naszej rozmowy proszę powiedzieć, jakie były Pana pierwsze wrażenia po objęciu funkcji dyrektora?
- Pierwsze, na co zwróciłem uwagę, i było to naprawdę na samym początku mojej pracy w PZLA, to zgrana i kompetentna załoga. Z satysfakcją patrzyłem, jak lekarze współpracują z pielęgniarkami, jak panie pielęgniarki pomagają sobie, a pracownicy administracji starają się dobrze wykonywać swoje obowiązki. Doceniam to i myślę, że doskonale się rozumiemy. I dla mnie, i dla całej załogi, najważniejszy jest pacjent i wysoki poziom usług medycznych świadczonych w PZLA. Nie musiałem tracić czasu na tłumaczenie, po co pacjenci przychodzą do naszych poradni, mogłem od razu wziąć się do pracy. Od pierwszego dnia pracy ruszyłem z kopyta, jak najmocniej się dało. Podjęcia szybkich działań wymagała sytuacja dwóch poradni.

Czy było to dla Pana zaskoczeniem?
- Przyznam, że liczyłem na profesjonalizm pracowników PZLA i zastany stan faktyczny nie był dla mnie zaskoczeniem. Przystępując do konkursu (na dyrektora PZLA – red.), wiedziałem, że w poradniach ortopedycznej i alergologicznej nie ma lekarzy. Narodowy Fundusz Zdrowia zawiesił na dwa miesiące finansowanie poradni ortopedycznej, a jedyny alergolog przyjmujący w naszej przychodni złożył wymówienie. Nie do przyjęcia było dla mnie, żeby nasi pacjenci musieli albo godzić się na niepewność, kiedy zostaną przyjęci przez lekarza, albo szukać pomocy w innych przychodniach. Musiałem znaleźć lekarza z II stopniem w obu specjalizacjach. Biorąc pod uwagę, że mamy sezon wakacyjno-urlopowy, spodziewałem się, że nie będzie łatwo.

Czy to znaczy, że ma Pan złe wiadomości dla naszych Czytelników?
- Wręcz przeciwnie. Od września w poradni ortopedycznej będzie przyjmowało co najmniej trzech, a może nawet czterech lekarzy. Będą to: Damian Czajka, Michał Biniek i Maciej Urban, wszyscy z II stopniem specjalizacji. Jest jeszcze fantastyczna lekarka ze Szpitala Uniwersyteckiego na ul. Borowskiej, pani Ewa Wagner, która kończy II stopień specjalizacji. Myślę, że od września kolejka do ortopedy będzie coraz krótsza. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dotycząca ortopedii. Rada Miejska Strzelina, na wniosek burmistrz, przyznała PZLA pomoc finansową w wysokości 50 tys. zł na zakup nowego urządzenia USG. Urządzenie trafi właśnie do poradni ortopedycznej. Będzie to specjalistyczny sprzęt z głowicą do badania małych stawów np. dłoni lub stopy. Nowe USG trafi do nas już we wrześniu. Dodam, że nasi ortopedzi sami będą wykonywać, odczytywać i opisywać badania USG. Przyśpieszy to postawienie prawidłowej diagnozy. To też nie jest ostatnia dobra wiadomość dotycząca poradni ortopedycznej Powstanie nowy większy gabinet ortopedyczny. Zaadaptujemy na ten cel jedno z pomieszczeń na parterze. Mam nadzieję, że w październiku wszystko będzie gotowe.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink22 +8 Olek
Do Edka
Cytuję Edek:
Dodam jeszcze jedno. Dyrektor Raba zapowiedział utworzenie stanowiska Zastępcy Kierownika PZLA. Czy ktoś wie kto nim został? Może Pani Burmistrz ma nadzieję, że mieszkańcy to idioci i nie potrafią racjonalnie myśleć a pewnych wydarzeń łączyć w logiczną całość. To była przemyślana zagrywka aby wyeliminować konkurencję z po i otrzymać ich poparcie. Nie wiem nic o pozostałych kandydatach ale napewno nie potrafili zadbać o jej wsparcie u osób z po.

Ptaszki cwierkaja, że zastępca Raby bedzie dr Szwedowski, partyjny kolega Pana Norberta. W ostatnich wyborach oboje startowali z tej samej listy. Ciekawi mnie tylko ile bedzie kosztować nas nowa polityka kadrowa Pani Burmistrz i jej nowego sprzymierzeńca Pana Raby. A wszystkie zapowiadane przez Pana Rabe zmiany mają w mojej ocenie ukryć tylko koszta polityki personalnej. Czy to się przełoży na głosy poparcia dla Pani Pawnuk? Sądzę, że może być odwrotnie.
2018-09-19 21:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink21 +11 spajker
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Cytuję Edek:
Dodam jeszcze jedno. Dyrektor Raba zapowiedział utworzenie stanowiska Zastępcy Kierownika PZLA. Czy ktoś wie kto nim został? Może Pani Burmistrz ma nadzieję, że mieszkańcy to idioci i nie potrafią racjonalnie myśleć a pewnych wydarzeń łączyć w logiczną całość. To była przemyślana zagrywka aby wyeliminować konkurencję z po i otrzymać ich poparcie. Nie wiem nic o pozostałych kandydatach ale napewno nie potrafili zadbać o jej wsparcie u osób z po.

to akurat jest dowód uczciwości. pan dyrektor nikodem już dobrze wie że do myślenia i do pracy przyda się jakiś zastępca. nikodem dyzma też miał swojego zastępcę.
2018-09-18 18:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink20 +9 Edek
Do a.
Dodam jeszcze jedno. Dyrektor Raba zapowiedział utworzenie stanowiska Zastępcy Kierownika PZLA. Czy ktoś wie kto nim został? Może Pani Burmistrz ma nadzieję, że mieszkańcy to idioci i nie potrafią racjonalnie myśleć a pewnych wydarzeń łączyć w logiczną całość. To była przemyślana zagrywka aby wyeliminować konkurencję z po i otrzymać ich poparcie. Nie wiem nic o pozostałych kandydatach ale napewno nie potrafili zadbać o jej wsparcie u osób z po.
2018-09-18 17:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink19 +7 Edek
DoA
Do a.
Właśnie kolego, że ma duże znaczenie. Robisz konkurs na Kierownika. Zatrudniasz czlowieka i on sie nazywa Dyrektor. Sorry ale ja coś tutaj nie rozumiem. Zobaczymy jak to się ma do jego pensji. A jeżeli chodzi o Dobucka to jak mnie pamięć nie myli to była już przy lewicy, ostatnio z PO a teraz sympatyzuje z ekipą, która tylko dużo krzyczy. Jak Pan Tomasz. Jej też mówię stanowcze NIE. Zero wiarygodnośCi prezentuje. Pawnuk idzie złą drogą. Pan Raba nie był zagrożeniem ale już ktoś inny z PO mógłby być. Wolała kupić sobie głosy potencjalnego kandydata Platformy właśnie stoleczkiem kierownika a jak bylo mu mało to dostał Dyrektora. Tyle w temacie.
2018-09-18 08:28 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink18 +10 spajker
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Cytuję A:
Cytuję Edek:
Pani Dorota może się dogadywać jak najbardziej ale dlaczego kupuje sobie wsparcie PO publicznymi środkami? Ja sobie wezmę do serca i nie będę głosować na tę Panią chociaż dwa razy na nią głosowałem. Teraz jej nie ufam i tyle. A ten Raba to w końcu Dyrektor czy Kierownik? Bo konkurs jak podawalo Slowo Regionu było na Kierownika a teraz czytam że został Dyrektorem. Wałek Pani Dorotko czy już awansik za poparcie. Mówię Pani tym razem NIE. Nie głosowałem i nie zagłosuję na PO. A w mojej ocenie Pani będzie ten ukladzik kosztował utratę fotelika.

Jak najbardziej szanuję Twoje zdanie - masz prawo do własnych ocen i decyzji. Jeśli jednak ogłaszasz je publicznie i to z uzasadnieniem to pozwalasz na ich publiczną ocenę. Myślę, że nazywanie jakiejś funkcji kierownik - dyrektor nie ma żadnego znaczenia, o ile nie idą za tym większe pieniądze. Czy idą? Nie mam pojęcia.
DP ogłosiła konkurs na szefa przychodni, bo ktoś tam zarządzać musi. Jakich kontrkandydatów miał Raba? Lepszych? Przegrali ze względu na swoją polityczną opcję? No chyba jednak nie. Coś mi się wydaje, że ktoś z przeciwników politycznych DP dorobił gębę całej sprawie. Poparcie PO? A co z Dobucką ? Popraw mnie, jeżeli się mylę, ale chyba Dobucka jest z PO, dawna prawa ręka Raby w Starostwie? Poparcie od Raby? Ciekawe ile warte jest jego poparcie, bo na moje wyczucie nie jest on w mieście lubiany, chociaż w ostatnich wyborach jednak sporo ludzi na niego zagłosowało.

no ale miś koala nawet koń-kursu nie jest w stanie wygrać a co dopiero konkursu. wygrywa jednak tak jak rudy lis w szpitalu albo jak putin i miedwiediew. od 100 lat albo prezydent albo premier. jeżeli ten szwejk jest dzieckiem specjalnej troski i na siebie zarobić nie potrafi inaczej niż podsuwanym mu stołkiem to do celestyna z nim
2018-09-16 10:51 Cytować Zgłoś administratorowi
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Cytuję Edek:
Pani Dorota może się dogadywać jak najbardziej ale dlaczego kupuje sobie wsparcie PO publicznymi środkami? Ja sobie wezmę do serca i nie będę głosować na tę Panią chociaż dwa razy na nią głosowałem. Teraz jej nie ufam i tyle. A ten Raba to w końcu Dyrektor czy Kierownik? Bo konkurs jak podawalo Slowo Regionu było na Kierownika a teraz czytam że został Dyrektorem. Wałek Pani Dorotko czy już awansik za poparcie. Mówię Pani tym razem NIE. Nie głosowałem i nie zagłosuję na PO. A w mojej ocenie Pani będzie ten ukladzik kosztował utratę fotelika.

Jak najbardziej szanuję Twoje zdanie - masz prawo do własnych ocen i decyzji. Jeśli jednak ogłaszasz je publicznie i to z uzasadnieniem to pozwalasz na ich publiczną ocenę. Myślę, że nazywanie jakiejś funkcji kierownik - dyrektor nie ma żadnego znaczenia, o ile nie idą za tym większe pieniądze. Czy idą? Nie mam pojęcia.
DP ogłosiła konkurs na szefa przychodni, bo ktoś tam zarządzać musi. Jakich kontrkandydatów miał Raba? Lepszych? Przegrali ze względu na swoją polityczną opcję? No chyba jednak nie. Coś mi się wydaje, że ktoś z przeciwników politycznych DP dorobił gębę całej sprawie. Poparcie PO? A co z Dobucką ? Popraw mnie, jeżeli się mylę, ale chyba Dobucka jest z PO, dawna prawa ręka Raby w Starostwie? Poparcie od Raby? Ciekawe ile warte jest jego poparcie, bo na moje wyczucie nie jest on w mieście lubiany, chociaż w ostatnich wyborach jednak sporo ludzi na niego zagłosowało.
2018-09-16 10:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink16 +15 Edek
Można
Pani Dorota może się dogadywać jak najbardziej ale dlaczego kupuje sobie wsparcie PO publicznymi środkami? Ja sobie wezmę do serca i nie będę głosować na tę Panią chociaż dwa razy na nią głosowałem. Teraz jej nie ufam i tyle. A ten Raba to w końcu Dyrektor czy Kierownik? Bo konkurs jak podawalo Slowo Regionu było na Kierownika a teraz czytam że został Dyrektorem. Wałek Pani Dorotko czy już awansik za poparcie. Mówię Pani tym razem NIE. Nie głosowałem i nie zagłosuję na PO. A w mojej ocenie Pani będzie ten ukladzik kosztował utratę fotelika.
2018-09-15 22:05 Cytować Zgłoś administratorowi
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Cytuję Han solo:
Ludzie u koryta w naszej gminie są oderwani od pługa,ale kombinować jak publiczną kaskę przytulić wiedzą, dlatego teraz każdego kto będzie chciał ich od tego koryta oderwać będą opluwać jadem, będą kłamać beleby utrzymać obecny stan rzeczy.


... by do koryta dorwali się następni, CBDO w wyborach parlamentarnych ....
2018-09-14 19:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink14 +12 Han solo
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Ludzie u koryta w naszej gminie są oderwani od pługa,ale kombinować jak publiczną kaskę przytulić wiedzą, dlatego teraz każdego kto będzie chciał ich od tego koryta oderwać będą opluwać jadem, będą kłamać beleby utrzymać obecny stan rzeczy.
2018-09-14 15:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink13 +12 spajker
RE: Można rejestrować się do ortopedy i alergologa
Cytuję POROZUMIENIE SAMORZA:
Spajkera pisze o MEGAwsparciu, kiedyś użył zwrotu MEGAmózg i tak mi się to kojarzy z Panią RD. HIT! SPAJKER CHODZI W SPÓDNICY! Ale skąd chęć wsparcia DP? Wszystko jasne, jest punkt styczny! I nic z tego, już nie ma czym handlować!

chęć wsparcia doroty pawnuk i jej wyznawców wynika z pragmatyzmu. burmistra i całe osiedle roweckiego zostało pozbawione pgr-u i od 30 lat nie wie co ze sobą zrobić, zajęli się polityką. strzeliński kombinat rolny był jednym z większych w kraju, jego polityka wenwnętrzna w zakresie zarządzania firma jak i polityka zewnętrzna w zakresie likwidacji politycznych pgrów skutkowała upadkiem dużej firmy rolnej. kiedyś bolek na ursusie pracował w duzym kombinacie rolnym zatrudniającym tysiące osób i gwizdał sobie pisoneke "miła walerciu". nastał rok 1989 i bolek z ursusem stał się przeszłością a obiektem podziwu stał się ciemnoskóry opasły dżon z ameryki jeżdżący dżonem deer i nucący sobie piosenki dżonego kesza. to osiedle wsiórów na roweckiego i ci pgrowscy luminarze polityki to jest wszytsko pgr, pawnuk serwicki i inni. oni mają swoje korzenie na roli, mają duży zbiór ludzi pochodzących z roli no ale nawet sad na wrocławskiej wycięto. nie opłaca się. w drogich niemczech sad się opłąca a w polsce nie. pawnkukowie serwiccy i inni mają moje wsparcie jeżeli chodzi o wskrzeszenie kombinatu rolnego, taki kombinat to 3 tys miejsc pracy, to pokazanie fucka importerom pomidorów i zboża do polski, czarne ziemie dookoła strzelina, mnóstwo bezczynnych pgrusów i mnóstwo imigrantów ze wsi. to jest potencjał, który można gospodarczo wykorzystać. to już działało. upadło? trudno, 10 razy upaść i 11 razy wstać. moje wsparcie dotyczy całego potencjału resztek kombinatu rolnego, mc cain z zadupia z kanady daje sobie radę to i miejscowi dadzą sobie radę. zostawcie politykę i małpie gaje. zajmijcie się biznesem rolnym a ja to wesprę.
2018-09-14 15:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz