Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
22 września pojawią się w naszym mieście liczni, popularni autorzy, między innymi znany twórca kryminałów retro, Marek Krajewski. Wydarzeniu kulturalnemu towarzyszyć ma szereg atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Rozmawiamy o nich z Tomaszem Duszyńskim, pomysłodawcą i współorganizatorem, wraz z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną oraz Strzelińskim Ośrodkiem Kultury, Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

22 września w Strzelińskim Ośrodku Kultury będzie miał miejsce Strzeliński Festiwal Literatury. Jakie atrakcje organizatorzy zaplanowali na ten dzień?
- Tych atrakcji zapowiada się mnóstwo. Festiwal to całodniowe wydarzenie, podczas którego będzie można spotkać ulubionych autorów, porozmawiać z nimi, ale i dowiedzieć się czegoś ciekawego o najbliższej okolicy. Coraz więcej osób aktywnie spędza weekendy, szukając ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. Jako organizatorzy pomyśleliśmy także o tym. Spotkania z Bartkiem Grzegorzem Salą czy Joanną Lamparską będą na pewno okazją do poznania ciekawych, pełnych tajemnic pałaców i zamków w okolicy Strzelina, Wrocławia czy w Sudetach. Będą też opowieści z dreszczykiem, o upiorach, smokach, wampirach czy zamkowych Białych Damach. Joanna Lamparska na pewno zabierze nas w podróż w stronę Gromnika i nawiąże do tych bardziej współczesnych legend. Wątek niemieckich ciężarówek zmierzających pod koniec wojny w okolice najwyższego szczytu naszych wzgórz na pewno się pojawi.

Czy w programie przewidzieliście także atrakcje dla dzieci?
- Tak, zadbaliśmy o młodych czytelników. Festiwal rozpoczniemy w sobotę o 11:00 warsztatami plastycznymi z Martą Szloser. Z autorką „Okruszków” dzieci będą mogły zrobić swoje „okruszkowe” stwory, a przy tym zapewne będą świetnie się bawić w towarzystwie Marty i… jej psa. Zaraz po tym spotkaniu pojawi się Romek Pawlak. Znany autor nagradzanej prestiżowymi nagrodami powieści dla dzieci „Miłek z Czarnego Lasu”. Spotkanie z nim rozpoczniemy od emisji w sali kinowej filmu animowanego, który powstał na podstawie tej powieści. Autor opowie, w jaki sposób przygotował scenariusz bajki i jak Miłek wkroczył w świat filmu.
Po tym spotkaniu kolejne warsztaty. Spotkanie z Justyną Bednarek związane z jej książką „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek…”. Opowieści te także zdobyły wiele nagród. Autorka poprowadzi zajęcia, na których każdy będzie mógł stworzyć swojego „skarpetkowego bohatera”. Pracownicy i animatorzy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie i SOK-u zapewnią szereg kolejnych atrakcji i warsztatów, na których będzie można stworzyć choćby ciekawą zakładkę do książki czy pomalować twarz stając się książkowym czy komiksowym bohaterem. Nasz partner, Rozczytana Aglomeracja, promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, także przygotował szereg atrakcji. Między innymi fotobudkę. Przewidzieliśmy także miejsce, w którym mieszkańcy Strzelina będą czytać dzieciom swoje ulubione bajki z dzieciństwa.

Co przygotowaliście dla starszych czytelników?
- Tu także zaczynamy już o 11:00. W sali kinowej będzie miało miejsce spotkanie z Michałem Cetnarowskim, redaktorem współpracującym z wieloma znanymi wydawnictwami. Na spotkaniu zatytułowanym redaktor vs. pisarz, będzie można dowiedzieć się wiele o pracy redaktora. Ta wiedza może się przydać każdemu. Zapewne po spotkaniu inaczej spojrzymy na niektóre, nasze ulubione, książki. Michał w tym dniu poprowadzi także warsztaty literackie. Nabór tekstów na warsztaty trwa do 8 września.
Bartłomiej Grzegorz Sala opowie o gryfach, wampirach i smokach Sudetów, przewidzieliśmy także spotkanie ze strzelińskimi pisarzami: Mirką Szychowiak i Alicją Masłowską-Burnos. Dowiemy się na nim, jaką rolę w ich twórczości odgrywa Strzelin. Mirka zaprezentuje w tym dniu swój nowy tomik poezji.
Zaraz po tym spotkaniu władzę w SOK-u przejmie Joanna Lamparska. Ta znana dziennikarka i podróżniczka opowie o swoich licznych podróżach po Dolnym Śląsku. Z tego co wiem, zaprezentuje mnóstwo ciekawych materiałów zdjęciowych.

Podczas festiwalu będzie miała miejsce prelekcja dotycząca legend związanych z naszym regionem.
- Tak, będzie to zapowiedź albumu „Legendy ziemi strzelińskiej”, który napisałem wspólnie z moją żoną, Moniką Łukasik - Duszyńską. Jest to projekt rodzinny, ponieważ uczestniczyła w nim także nasza córka, Blanka. W albumie, który zostanie wydany w tym roku będzie można odnaleźć ponad sześćdziesiąt podań i legend związanych z powiatem strzelińskim. Dowiemy się o smoku żyjącym blisko Strzelina, utopcach, wampirach i diabłach, a także o tym, co wspólnego mają bracia Grimm z jedną z pobliskich miejscowości. Album zawiera sporo komentarzy historycznych i ciekawostek dotyczących historii naszych terenów. Oprócz zdjęć czytelnicy odnajdą w książce sporo unikatowych rycin i widokówek oraz zaskakujących materiałów. Śmiało mogę powiedzieć, że przez kilka lat pracy nad tą pozycją dokonaliśmy kilku niezwykłych odkryć. Nasz region skrywa sporo tajemnic i sporą frajdą było dla nas ich poznawanie.

Finał festiwalu będzie także szczególny.
- Tak, to spotkanie ze znanym pisarzem kryminałów retro, Markiem Krajewskim. Będzie ono miało miejsce równo miesiąc po premierze jego najnowszej książki „Mock. Pojedynek”. Porozmawiamy o Wrocławiu, Eberhardzie Mocku, poruszymy także kilka innych ciekawych tematów. Mam nadzieję, ze poznamy autora z troszeczkę innej strony. Pochwalę się też naszym małym sukcesem. Po tym spotkaniu zostanie wyemitowany teatr telewizji „Mock”.
Zapraszam gorąco na festiwal. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy. Przyjdźcie z dziećmi. Będą stoiska z książkami, mnóstwo gier i zabaw, nagród książkowych i atrakcji. Autorzy w tym dniu będą do Państwa dyspozycji. Autografy i selfie z zaproszonymi gośćmi mile widziane. Pokażmy, że Strzelin czyta!
Rozmawiał Andrzej Kaczmrek

Komentarze   

Permalink1 +1 Olek
Święto Literatury
Brawo Panie Tomaszu. Życzyłbym naszemu miastu aby nowy Burmistrz powołał na stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury kogoś takiego jak ten Pan.
2018-09-25 22:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz