Tomasz Duszyński
22 września pojawią się w naszym mieście liczni, popularni autorzy, między innymi znany twórca kryminałów retro, Marek Krajewski. Wydarzeniu kulturalnemu towarzyszyć ma szereg atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Rozmawiamy o nich z Tomaszem Duszyńskim, pomysłodawcą i współorganizatorem, wraz z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną oraz Strzelińskim Ośrodkiem Kultury, Strzelińskiego Festiwalu Literatury.

22 września w Strzelińskim Ośrodku Kultury będzie miał miejsce Strzeliński Festiwal Literatury. Jakie atrakcje organizatorzy zaplanowali na ten dzień?
- Tych atrakcji zapowiada się mnóstwo. Festiwal to całodniowe wydarzenie, podczas którego będzie można spotkać ulubionych autorów, porozmawiać z nimi, ale i dowiedzieć się czegoś ciekawego o najbliższej okolicy. Coraz więcej osób aktywnie spędza weekendy, szukając ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku. Jako organizatorzy pomyśleliśmy także o tym. Spotkania z Bartkiem Grzegorzem Salą czy Joanną Lamparską będą na pewno okazją do poznania ciekawych, pełnych tajemnic pałaców i zamków w okolicy Strzelina, Wrocławia czy w Sudetach. Będą też opowieści z dreszczykiem, o upiorach, smokach, wampirach czy zamkowych Białych Damach. Joanna Lamparska na pewno zabierze nas w podróż w stronę Gromnika i nawiąże do tych bardziej współczesnych legend. Wątek niemieckich ciężarówek zmierzających pod koniec wojny w okolice najwyższego szczytu naszych wzgórz na pewno się pojawi.

Czy w programie przewidzieliście także atrakcje dla dzieci?
- Tak, zadbaliśmy o młodych czytelników. Festiwal rozpoczniemy w sobotę o 11:00 warsztatami plastycznymi z Martą Szloser. Z autorką „Okruszków” dzieci będą mogły zrobić swoje „okruszkowe” stwory, a przy tym zapewne będą świetnie się bawić w towarzystwie Marty i… jej psa. Zaraz po tym spotkaniu pojawi się Romek Pawlak. Znany autor nagradzanej prestiżowymi nagrodami powieści dla dzieci „Miłek z Czarnego Lasu”. Spotkanie z nim rozpoczniemy od emisji w sali kinowej filmu animowanego, który powstał na podstawie tej powieści. Autor opowie, w jaki sposób przygotował scenariusz bajki i jak Miłek wkroczył w świat filmu.
Po tym spotkaniu kolejne warsztaty. Spotkanie z Justyną Bednarek związane z jej książką „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek…”. Opowieści te także zdobyły wiele nagród. Autorka poprowadzi zajęcia, na których każdy będzie mógł stworzyć swojego „skarpetkowego bohatera”. Pracownicy i animatorzy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie i SOK-u zapewnią szereg kolejnych atrakcji i warsztatów, na których będzie można stworzyć choćby ciekawą zakładkę do książki czy pomalować twarz stając się książkowym czy komiksowym bohaterem. Nasz partner, Rozczytana Aglomeracja, promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, także przygotował szereg atrakcji. Między innymi fotobudkę. Przewidzieliśmy także miejsce, w którym mieszkańcy Strzelina będą czytać dzieciom swoje ulubione bajki z dzieciństwa.

Co przygotowaliście dla starszych czytelników?
- Tu także zaczynamy już o 11:00. W sali kinowej będzie miało miejsce spotkanie z Michałem Cetnarowskim, redaktorem współpracującym z wieloma znanymi wydawnictwami. Na spotkaniu zatytułowanym redaktor vs. pisarz, będzie można dowiedzieć się wiele o pracy redaktora. Ta wiedza może się przydać każdemu. Zapewne po spotkaniu inaczej spojrzymy na niektóre, nasze ulubione, książki. Michał w tym dniu poprowadzi także warsztaty literackie. Nabór tekstów na warsztaty trwa do 8 września.
Bartłomiej Grzegorz Sala opowie o gryfach, wampirach i smokach Sudetów, przewidzieliśmy także spotkanie ze strzelińskimi pisarzami: Mirką Szychowiak i Alicją Masłowską-Burnos. Dowiemy się na nim, jaką rolę w ich twórczości odgrywa Strzelin. Mirka zaprezentuje w tym dniu swój nowy tomik poezji.
Zaraz po tym spotkaniu władzę w SOK-u przejmie Joanna Lamparska. Ta znana dziennikarka i podróżniczka opowie o swoich licznych podróżach po Dolnym Śląsku. Z tego co wiem, zaprezentuje mnóstwo ciekawych materiałów zdjęciowych.

Podczas festiwalu będzie miała miejsce prelekcja dotycząca legend związanych z naszym regionem.
- Tak, będzie to zapowiedź albumu „Legendy ziemi strzelińskiej”, który napisałem wspólnie z moją żoną, Moniką Łukasik - Duszyńską. Jest to projekt rodzinny, ponieważ uczestniczyła w nim także nasza córka, Blanka. W albumie, który zostanie wydany w tym roku będzie można odnaleźć ponad sześćdziesiąt podań i legend związanych z powiatem strzelińskim. Dowiemy się o smoku żyjącym blisko Strzelina, utopcach, wampirach i diabłach, a także o tym, co wspólnego mają bracia Grimm z jedną z pobliskich miejscowości. Album zawiera sporo komentarzy historycznych i ciekawostek dotyczących historii naszych terenów. Oprócz zdjęć czytelnicy odnajdą w książce sporo unikatowych rycin i widokówek oraz zaskakujących materiałów. Śmiało mogę powiedzieć, że przez kilka lat pracy nad tą pozycją dokonaliśmy kilku niezwykłych odkryć. Nasz region skrywa sporo tajemnic i sporą frajdą było dla nas ich poznawanie.

Finał festiwalu będzie także szczególny.
- Tak, to spotkanie ze znanym pisarzem kryminałów retro, Markiem Krajewskim. Będzie ono miało miejsce równo miesiąc po premierze jego najnowszej książki „Mock. Pojedynek”. Porozmawiamy o Wrocławiu, Eberhardzie Mocku, poruszymy także kilka innych ciekawych tematów. Mam nadzieję, ze poznamy autora z troszeczkę innej strony. Pochwalę się też naszym małym sukcesem. Po tym spotkaniu zostanie wyemitowany teatr telewizji „Mock”.
Zapraszam gorąco na festiwal. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy. Przyjdźcie z dziećmi. Będą stoiska z książkami, mnóstwo gier i zabaw, nagród książkowych i atrakcji. Autorzy w tym dniu będą do Państwa dyspozycji. Autografy i selfie z zaproszonymi gośćmi mile widziane. Pokażmy, że Strzelin czyta!
Rozmawiał Andrzej Kaczmrek

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Olek
Święto Literatury
Brawo Panie Tomaszu. Życzyłbym naszemu miastu aby nowy Burmistrz powołał na stanowisko Dyrektora Ośrodka Kultury kogoś takiego jak ten Pan.
0

Przeczytaj również