Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
„EKOLOGIA, SPORT I DOBRA ZABAWA” - pod takimi hasłami przebiegała druga część projektu gminy Strzelin pn. „Pogranicze bez granic”, polegającego na współpracy gminy Strzelin i gminy Libchawy z Czech. Cel projektu to nawiązanie nowych przyjaźni, pokonywanie barier społeczno-gospodarczych, a także wygenerowanie trwałej współpracy organizacji. Projekt przyczynia się do integracji mieszkańców pogranicza, młodzieży szkolnej, wymianiy doświadczeń, promocji regionów oraz podniesienia wiedzy o wspólnym obszarze.
Zadania projektowe realizowano w dniach 15-16 września 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Białym Kościele. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się w sobotę 15 września o godzinie 13.30. Dwadzieścioro czworo uczniów ze szkoły w Białym Kościele i szesnaścioro młodych Czechów wraz z opiekunami spotkało się w szkolnej hali sportowej. O 14.00 przystąpiono już do marszu na orientację - gry terenowej w grupach na terenie Białego Kościoła. Zabawa przebiegała przy sprzyjającej aurze i w wyśmienitych humorach. Młodzież miała okazję zobaczyć naszą piękną okolicę. Na początku zostały utworzone drużyny polsko-czeskie, młodzież dostała mapki Białego Kościoła z zaznaczonymi punktami, do których musiała dojść i wykonać zadanie. W towarzystwie opiekunów ze szkoły podstawowej młodzież wyruszyła w teren. Zadania związane były z ekologią, np. były kalambury, w których należało dopasować tropy do zwierząt, ułożyć puzzle, zbudować kosze i posegregować śmieci, w diagram wpisać nazwy ptaków. Aby zadanie było trudniejsze, młodzież czeska musiała danego ptaka pokazać, a zadaniem młodzieży polskiej było odgadnięcie, jaki to ptak. Było bardzo wesoło. Pomimo bariery językowej wszyscy bawili się świetnie, a wspólne zadania spowodowały, że wszyscy bardzo polubili się.
Część zabaw odbyła się w terenie
Do szkoły
Po zmaganiach w terenie uczniowie przenieśli się do szkoły, aby uczestniczyć w warsztatach ekologicznych „EKOMODA”. Uczestnicy projektowali stroje z materiałów odpadowych. Przy tej pracy nie zabrakło twórczej inwencji, kreatywności i poczucia humoru. Warsztaty zakończyły się pokazem mody, podczas którego zaprezentowano przygotowane stroje. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia odbyła się zabawa taneczna dla młodszych i starszych uczestników projektu. Uniwersalna muzyka i taniec ostatecznie przełamały barierę językową i kulturową.
Niedzielne przedpołudnie obfitowało w emocje sportowe. W tym dniu bowiem odbyły się zabawy i rozgrywki sportowe na boisku szkolnym, m.in. mecz piłki nożnej, sztafeta czy przeciąganie liny. Wszystko przebiegało w duchu sportowej rywalizacji i dobrej zabawy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe puchary i upominki. Po wspólnym posiłku uczniowie z Czech wrócili do domów. Dzieci i młodzież z obu krajów przeżyły wiele wspaniałych chwil, które na długo pozostaną w ich pamięci. A możliwe, że zawarte przyjaźnie przetrwają o wiele dłużej.

Komentarze   

Permalink1 +8 spajker
RE: Jak to Czesi w Białym Kościele gościli
hipokryzja fałsz i obłuda. oto polacy wiona miłością do czeskich dzieci w ramach jakiegoś programu za 150 milionów rocznie. do 1945 1/3 mieszkańców powiatu stanowili czesi, tacy, którzy zbudowali strzelin gęsiniec pęcz dębniki i gościęcice. kto o nich pamięta? tym odwiecznym mieszkańcom strzelina i okolic zabrano domostwa, ich świetlicę, ich firmy, ich kościoły, ich cmentarze. nakłoniono ich do emigracji. ci goście z czech nawet nie wiedzą że w okolicach żyli czesi od setek lat, że w 1938 roku gęsiniec zamieszkiwało 1803 czechów, gościęcice 1816 czechów a strzelin ok 6000 niemców.
no ale ludzie traktowani są instrumentalnie, zaprosi się młodzież, wyda miliony na współpracę polsko-czeską a czeski cmentarz się zaorze, ich kościoły się zburzy albo da komuś, ich firmy i ich domostwa się upaństwowi no ale minidygnitarze gminni wymienią się orderami i dyplomami za odwieczną pamięć i za odwieczną przyjaźń.
w ramach takiej współpracy polakom na zaolziu pozwoli się w niedziele mówić po polsku.
2018-10-12 20:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz