Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Co będzie ze świetlicą wiejską w Ludowie Polskim? Propozycja nabycia nieruchomości wywołała burzliwą dyskusję między radnymi. Przekonywali, że obiekt jest w marnym stanie i nadaje się tylko do wyburzenia. Pytali też, czy mieszkańcy wiedzą, w co się pakują. Do zarzutów odnosił się sołtys Robert Żabski, który zabiega o pozyskanie budynku.

Posiedzenie komisji budżetu i rozwoju gospodarczego gminy Rady Miejskiej Strzelina odbyło się w czwartek, 20 września, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Pierwszy projekt uchwały dotyczył zmiany w sprawie uchwalenia statutów sołectw. Kadencja sołtysa i rady sołeckiej miałaby być równa kadencji Rady Miejskiej, a więc trwać pięć lat. Zmiany obejmują też statuty strzelińskich osiedli: Piastowskiego, Wschodniego, Na Skarpie, Stare Miasto, Południowego i Zachodniego. Większością głosów projekty uchwał zostały zaopiniowane pozytywnie.
Następnie był projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie od osoby fizycznej nieruchomości zabudowanej, położonej w Ludowie Polskim. Radny Julian Kaczmarek zapytał czy byłaby możliwość, aby wesprzeć społeczność wsi poprzez nieodpłatne przejęcie innego terenu, należącego obecnie do starostwa.
- Uważam, że 100 000 zł w zupełności wystarczyłoby na uzbrojenie i drogę dojazdową, a w efekcie wybudowanie oczekiwanej świetlicy. Obiekt przeznaczony na sprzedaż leży w bardzo niekorzystnym miejscu. Jest w marnym stanie technicznym, do rozebrania, a nie remontowania. Nie nadaje się na żadną adaptację. Parking byłby na drodze – powiedział radny Kaczmarek.

„To jest do wyburzenia”
Sołtys Ludowa Polskiego Robert Żabski przypomniał, że potrzeba świetlicy jest pilna, a nabycie budynku rozwiązuje sprawę w trybie natychmiastowym. - Robi pan kalkulacje, wyciągając to wszystko „z rękawa”. To, że pan chce zaproponować rozwiązanie w perspektywie kilkunastu lat, nic mi nie daje. Jest szeroki odzew co do remontu tego budynku. Społeczność chce pomagać własnymi rękami – tłumaczył sołtys.
- Niektórzy czekają na świetlice wiele lat. Czy ta lokalizacja jest taka super? Przedstawiał pan, że musimy to kupić, bo właściciel budynku będzie tam składował cebulę i będzie śmierdziało. To nie jest żaden argument. Następnego dnia, po przyjęciu uchwały, będzie tam nadzór budowlany, który ktoś zgłosi, bo zagraża to bezpieczeństwu przechodzących osób. To jest do wyburzenia i zrobienia od nowa – przekonywał radny Stanisław Furdykoń.
- Próbuje mi pan wmówić, że używałem słów „musicie to kupić”. Na poprzedniej komisji budżetu kilkukrotnie prosiłem. To jest moja i społeczeństwa prośba i nie życzę sobie, aby pan używał takich słów, że ja kogokolwiek zmuszam do zakupu – odpowiedział sołtys. - Proszę nie mówić, że ja zmyślam poruszane argumenty. Korzyści nie są wymierne, co do kosztów, jakie musimy ponieść – powiedział radny Furdykoń.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink2 +4 Kozieł
RE: Martwy zakup problemu?
Skoro tak to bieżnie się do roboty a nie czekajcie na kasę z podatków. W przypadku Ludową inwestycją w tą szopkę to utopia. Dogadajcie się ze szkołą i sprawa załatwiona. Zagospodarujcie to co warte odnowy i odbudowy A poza tym ma przyszłość. Pomieszczenia w szkole spełniają te warunki.
2018-10-16 06:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +13 spajker
RE: Martwy zakup problemu?
"Sołtys Ludowa Polskiego Robert Żabski przypomniał, że potrzeba świetlicy jest pilna, a nabycie budynku rozwiązuje sprawę w trybie natychmiastowym."----sprawa jest pilna do 21 10 2018 aby pokazać jak to sołtys o mieszkańców dba.
to jest faktycznie stara wilgotna rudera postawiona w kłopotliwym miejscu. z drugiej strony jeżeli zburzy się takie rudery to nie pozostanie nic z zabytków. w niemczech remontuje się większość takich objektów aby pozostawić jakoś klimat danej miejscowości i jej ciągłość historyczną. kłopot jest też taki że świetlica potrzebuje okien a zatem adapatacja rudery zniszczy jej kształt historyczny i nie będzie z tego ani zabytku ani świetlicy.
faktem jednak jest że nowy objekt z nowoczesnych materiałów szyty na miarę potrzeb czyli mniejszy z drogą dojazdową i z parkingiem jest zawsze tańszy i lepszy od remontowanej rudery.
2018-10-14 20:06 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz