Wolontariusze na chwilę przed wyjściem na akcją promocyjną
Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Ludowa Polskiego postanowili pomóc. W sumie jest ich już 115. Zostali potencjalnymi dawcami dla ciężko chorych pacjentów.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim zorganizowali Dzień Dawcy Szpiku. Pomysłodawcą akcji jest fundacja DKMS, która poszukuje dawców szpiku kostnego dla chorych na nowotwory krwi. - Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni, ale tych, które nosi się w swoim ciele – powiedziała Aneta Paluch, nauczycielka i jedna z koordynatorek akcji. Przygotowaniem Dnia Dawcy Szpiku zajmowali się wolontariusze: Ewelina, Nicola, Martyna, Patrycja, Wojtek, Paweł, Patryk, Monika, Kinga, Klaudia oraz Wiktoria, uczniowie klasy III technikum organizacji reklamy. Przygotowali oni materiały promocyjne, a uczniowie technikum gastronomicznego upiekli pyszne ciasteczka ozdobione logo fundacji DKMS. Materiały promocyjne i wypieki posłużyły wolontariuszom do rozpropagowania akcji wśród mieszkańców Ludowa Śląskiego i rodziców uczniów ludowskiego CKZiU. Hasło „Zostań świadomym dawcą szpiku”, które towarzyszy akcjom fundacji DKMS, zmobilizowało kilkudziesięciu potencjalnych dawców. Właśnie z myślą o nich zorganizowano w szkole punkt, gdzie można było zarejestrować się, jako potencjalny dawca. - Akcji towarzyszyły balony, chorągiewki, ulotki, ciasteczka, ale przede wszystkim... ogromne serca i zaangażowanie młodzieży w akcję informacyjną i propagowanie idei dawstwa szpiku. Również na terenie szkoły prowadzone były zajęcia edukacyjne dla uczniów, których celem było przekazanie faktów i rozwianie krążących mitów na temat dawstwa szpiku. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z tą tematyką podczas zorganizowanego zebrania, które prowadzili młodzi wolontariusze – powiedziała Kamilla Pilska, nauczycielka, druga z koordynatorek akcji. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych
Przesłanie organizatorów Dnia Dawcy Szpiku jest proste i jakże potrzebne: organizując akcję #KOMÓRKOMANIA, czyli rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, społeczność szkolna ma realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Jest to również wspaniała przygoda dla całej szkoły, która wielu uczniom pomaga zapoznać się z ideą wolontariatu oraz ma pozytywny wpływ na kształtowanie pożądanych prospołecznych postaw i zachowań.
Do grona potencjalnych dawców dołączyło w tym roku 35 osób, w tym pełnoletni wolontariusze. W sumie dzięki wolontariuszom z ludowskiego CKZiU zarejestrowało się 115 potencjalnych dawców. Działania młodzieży zostały zauważone. W styczniu bieżącego roku podczas gali, zorganizowanej przez fundację DKMS oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim zostało uhonorowane certyfikatem „Dolnośląskiej Szkoły z Życiem”.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również