- Dużo bardziej bałam się egzaminu pisemnego z języka polskiego - mówiła Małgorzata Hoszowska (z lewej). - W ostatnich dniach przed maturą czułam luz - dodała Marlena Kowalczyk
Maturalny maraton tradycyjnie rozpoczął się od obowiązkowych egzaminów pisemnych z języka polskiego (6 maja) i matematyki (7 maja). W szkołach w całej Polsce egzaminom towarzyszyły alarmy bombowe. Na szczęście, okazały się fałszywe. Maturzystów czekają jeszcze egzaminy ustne. Z czym musieli zmierzyć się w tym roku? Czy stres pozwolił wykazać się zdobytą wiedzą?

W tym roku na maturze z języka polskiego pojawił się wiersz Anny Świrszczyńskiej pt. „Samotność”. Maturzyści mieli za zadanie analizę utworu. Drugi temat na maturze 2019: „Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij zdanie, odwołując się do fragmentu „Dziadów” cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury”. Na napisanie matury podstawowej uczniowie mieli 170 minut Jakie były reakcje strzelińskich maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie tuż po egzaminie?
- Rano wstałam i czułam się dobrze. Matura okazała się dosyć trudna. Spodziewałam się czegoś innego, ale jakoś dałam radę. Było ciężko z czasem, bo na koniec pisałam wszystko na szybko. Pojawiły się „Dziady” i „Pan Tadeusz”. Wybrano lektury, które były trudne do omówienia podczas lekcji. Stwierdziłam, że z rozprawką już nie zdążę i napisałam analizę wiersza. Szybko go interpretowałam, żeby tylko zdążyć. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Wolę nie oceniać, ile będę miała procent, bo to nigdy nie przynosi szczęścia – powiedziała strzelinianka Agata Pietrzyk.
- Stwierdziłam, że jeśli przez cztery lata się nie nauczyłam, to nie mam się już czym stresować - powiedziała Paulina Rojek. - Matematyka to dla mnie najgorszy przedmiot - dodał Jakub Czechowski
„Spałam tylko 40 minut”
Majówka przed maturą była pełna stresu, który wzrastał z godziny na godzinę. - Kiedy na początku zobaczyłam temat, myślałam, że będzie trochę łatwiej. Ale tekst okazał się dość trudny. Nie wiem czy dobrze go zinterpretowałam. Mam nadzieję, że tak. W rozprawce odwołałam się do Wielkiej Improwizacji i „Romea i Julii”. Czytanie ze zrozumieniem nie było bardzo trudne. Ogólnie myślałam, że będzie ciężej. Ze stresu przed egzaminem spałam tylko 40 minut, bo nie mogłam zasnąć – powiedziała Natalia Grudzińska ze Strzelina.
Zdaniem innych maturzystów, egzamin pisemny z języka polskiego poszedł dobrze, ale próbne matury motywowały do lepszego przygotowania. - Kompletnie zero stresu. Poszedłem na żywioł i czuję, że bardzo dobrze sobie poradziłem. Trochę gorzej może być z analizą wiersza, który na początku był trudny do zinterpretowania. Dopiero przy końcu można było zrozumieć jego sens. Ale myślę, że wstrzeliłem się w klucz – mówił strzelinianin Mateusz Michułka.- Spodziewałam się czegoś innego. Wolę nie oceniać, ile będę miała procent, bo to nigdy nie przynosi szczęścia – mówiła Agata Pietrzyk
Rozprawkę o tym, czym jest dla człowieka wolność, napisał Filip Pita z Ludowa Polskiego. - W arkuszu był podany fragment z trzeciej części „Dziadów”. Wydaje mi się, że sprostałem, chociaż ciężko powiedzieć, czy udało się wstrzelić w klucz – stwierdził.
Mateusz Michułka (z lewej) zmierzył się z interpretacją wiersza, a Filip Pita postanowił napisać rozprawkę o wolności
Dużo standardowych zadań
Maturzyści, którzy pisali we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji, własności figur geometrycznych oraz umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności. Zadania można podzielić na otwarte krótkiej odpowiedzi oraz otwarte z rozszerzoną odpowiedzią, jak również pytania zamknięte, do których podano kilka odpowiedzi. Jak poszło absolwentom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie?
Niektórzy maturzyści od dłuższego czasu chodzili na korepetycje z matematyki. - Jestem raczej bezstresowym człowiekiem. Stwierdziłam, że jeśli przez cztery lata się nie nauczyłam, to nie mam się już czym stresować. Zostaje jeszcze poprawka w sierpniu, ale nie wydaje mi się, żeby poszło bardzo źle. Pojawiło się dużo standardowych zadań. Wszystkie były dość przewidywalne. Myślę, że uda się zdać – powiedziała Paulina Rojek ze Strzelina.

Co będzie, to będzie
Według Jakuba Czechowskiego z Biedrzychowa, majowa matura z matematyki była prostsza od próbnej. Jak przyznał, uczył się od lutego, a w ostatni piątek i sobotę przed - Kiedy na początku zobaczyłam temat, myślałam, że będzie trochę łatwiej. Ale tekst okazał się dość trudny - powiedziała Natalia Grudzińskaegzaminem poświęcił na powtórkę po osiem godzin. - Większość zadań dotyczyła geometrii. Nie było praktycznie żadnych zadań z porównywaniem trójkątów. Byłem średnio przygotowany i stresowałem się. Ogólnie mówiąc, matematyka to dla mnie najgorszy przedmiot. Jestem przygotowany na to, że mogę nie zdać i szykuję się na poprawkę. Ale najbardziej boję się ustnego języka polskiego – dodał.
Jako w miarę przystępną oceniły maturę Małgorzata i Marlena. Zdaniem uczennic, w arkuszu pojawiły się zadania łatwiejsze i trudniejsze. Dziewczyny ogólnie były zadowolone. - Moim zdaniem, próbna matura była zdecydowanie trudniejsza. Dużo bardziej bałam się egzaminu pisemnego z języka polskiego. Nie zrobiłam wszystkich zadań otwartych, ale większość tak. Oby było te 30%, może do 40%. Mam nadzieję, że matura będzie zdana – mówiła strzelinianka Małgorzata Hoszowska.
- Wydaje mi się, że było wszystko, co zapowiadano, czyli pewniaki typu geometria, ciągi, liczby rzeczywiste, kombinatoryka. W ostatnich dniach przed maturą czułam luz. Pomyślałam, że co będzie, to będzie. Rozwiązałam wszystkie zadania zamknięte. Myślę, że może 40% będzie – stwierdziła Marlena Kowalczyk z Chociwela.
Wyniki tegorocznych egzaminów dojrzałości pojawią się 4 lipca. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na kolejnych egzaminach.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również