Staranie przygotowana scena, perfekcyjnie dobrane kostiumy, grupa aktorów rzetelnie przygotowanych do wystawienia bajki dla najmłodszych oraz towarzyszący im śmiech dzieci i dorosłych. To nie opis przedstawienia teatru lalek, tylko sztuka więzienna wystawiona przez samych skazanych.
Mowa tutaj o programie pod nazwą „Ojciec i dziecko” w strzelińskim Zakładzie Karnym. W ubiegły piątek przyjechało tam sześć studentek i ich dwie opiekunki z Katedry Pedagogiki i Resocjalizacji Uniwersytetu Rzeszowskiego, a dokładniej ze Studenckiej Sekcji Resocjalizacji. Sztuka, którą studentki wymyśliły w ramach warsztatów penitencjarnych, nazywa się „Jest taki kwiat” i opowiada historię pewnego królestwa oraz zawiłych relacji rodziny królewskiej. Kilkunastu osadzonych aktorskie umiejętności prezentowało przed swoimi rodzinami, dziećmi i partnerkami, a także przed współwięźniami. – Nasi podopieczni dostali teksty do nauki już dwa tygodnie temu, jednak czasu na próby było bardzo mało, bo tylko jeden dzień – mówi oficer prasowy mjr mgr Dariusz Zarzycki. Po przedstawieniu odbył się koncert więziennego zespołu.
Program „Ojciec i dzieci” przeznaczony jest dla więźniów odbywających kary długoterminowego pozbawienia wolności. – Chcemy zacieśnić i przywrócić ich kontakty z rodzinami – dodaje Zarzycki. – Skazani sami garną się do tego programu. Z jednej strony, by urozmaicić sobie życie, ale także, by przedłużyć widzenie z rodziną. Więźniowie ci są też lepiej widziani w oczach wychowawców.
Co ciekawe, program w strzelińskim więzieniu realizowany jest od 2011 roku i zaczynał się bardzo skromnie – od zbudowania piaskownicy. Od tamtego czasu powtarzany jest 4-5 razy w roku.
Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że przedstawienie zbiegło się w czasie z urzędową kontrolą ppłk Krystyny Zuwały, zastępcy dyrektora okręgowego Służby Więziennej we Wrocławiu.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również