Pierwszy „Poetycki piątek” odbył się w maju. Następne spotkania ruszą już we wrześniuNajwięcej pisze w przypływie złości, a swoje początki ocenia jako bunt na otaczający ją świat. Dorota Hałas, inicjatorka „Poetyckich piątków” opowiedziała o swoich wierszach oraz inspiracjach. W planach ma wydanie pierwszego tomiku dla dzieci: - Im chciałabym podarować jako pierwszym trochę uśmiechu.
W maju br. w Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Poetyckich piątków”. Integracja lokalnych poetów oraz planowane warsztaty poetyckie to najważniejsze cele tej inicjatywy. Pomysłodawczynią jest mieszkanka Górca Dorota Hałas. Plan zrodził się za namową najbliższych, a w SOK autorka spotkała się z pozytywnym odbiorem swojego pomysłu.

Początki jak niemy krzyk
Jak sama wspomina, pisać zaczęła, kiedy miała 16 lat i wszystko wokół ją drażniło. Pierwsze wiersze powstały w przypływie złości, ale w tym przypadku wiele się nie zmieniło, gdyż Dorota pisze najwięcej właśnie kiedy jest zła. Z perspektywy czasu najzwyczajniej ocenia je jako oznakę buntu. Wiersze opisywały wszystko to, czego chciała, a nie mogła mieć. - Z początkiem pisania wiązała się złość na wszystko: ludzi czy daną sytuację, dom, rodziców, rodzeństwo. Starsze rodzeństwo traktuję z szacunkiem i nie zawsze mogłam powiedzieć wprost co myślę, więc pisałam – opowiada żartobliwie Dorota Hałas.
Zdaniem naszej rozmówczyni, jej pierwsze wiersze były niemym krzykiem. Będąc przekonaną, że nikomu ich nie pokaże, często pisała. - Teraz jest inaczej, na wiele rzeczy przymykam oko. Potrafię ugryźć się w język. Ale nadal się złoszczę i wciąż lubię o tym pisać – kontynuuje.
Tematyką twórczości autorki są na ogół wydarzenia towarzyszące jej na co dzień. Inspiruje się również dziećmi, ich śmiechem i płaczem. Uważa je za sens życia. Niektóre wiersze są wyrazem złości na to, z czym obecnie sobie nie radzi. Nasza rozmówczyni często jednak pisze także o śmierci. Jak podkreśla, jest to następstwem życia i dotyka zarówno nas, jak i naszych bliskich.
- Teraz jest inaczej, na wiele rzeczy przymykam oko. Potrafię ugryźć się w język - mówi o swojej twórczości Dorota Hałas
Zamknięty pamiętnik
Warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna wiersze Doroty nigdzie nie były publikowane. Autorka obawiała się opinii znajomych czy nawet rodziny. Teraz jednak wszyscy ją wspierają i dzięki temu jest o wiele łatwiej. – Do tej pory wiersze były czymś w rodzaju zamkniętego pamiętnika. Tylko dla mnie, więc nikomu ich nie pokazywałam. Odważyłam się dopiero na zorganizowanym wieczorku poetyckim za namową pani Eli Wojnarowskiej, która od wielu lat popychała mnie do pisania. Jest wspaniałą kobietą i doskonale wiedziała, jak do mnie trafić – twierdzi Dorota Hałas.
W najbliższym czasie nasza rozmówczyni planuje wydanie swojego pierwszego tomiku dla dzieci. - Mam kołysanki. Napisałam je w 2000 r. dla synka i dwa lata później dla córki. Wierszyki są na ogół zabawne. Dzieci to cudowni odbiorcy, więc im chciałabym podarować jako pierwszym trochę uśmiechu – podkreśla. Obecnie planuje nanieść niezbędne poprawki, a następnie całość jako pierwsza przeczyta córka Doroty.
Mieszkanka Górca jest zdania, że „Poetyckie piątki” są niezwykle potrzebne. Spotkania ruszą już we wrześniu, gdyż zostały wstrzymane na okres wakacyjny. – Młodzież, która była na pierwszym spotkaniu, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zachęcam wszystkich do pisania i do pokazywania innym jak odbieramy świat – mówi autorka.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również