Dyrektor Stępień ma nadzieje, że izba muzealna zdobędzie sobie popularność wśród mieszkańcówZupełnie niedawno uroczyście udostępniono mieszkańcom i turystom odbudowaną wieżę ratusza. Dziś wieża jest już na stałe wpisana w krajobraz Strzelina. Czy podobnie stanie się z izbą muzealną?
Informowaliśmy już na łamach „Słowa Regionu” o przecięciu wstęgi na otwarciu strzelińskiej izby muzealnej. – Po kilku miesiącach przygotowań otworzyliśmy izbę muzealną. Prezentujemy tam historię Strzelina od czasów najdawniejszych po wiek XX – poinformował nas Dariusz Stepień, dyrektor SOK. Rzeczywiście na parterze dawnej siedziby SOK na ul. Brzegowej, w dawnej Galerii „Skalna” można podziwiać ekspozycję artefaktów z przeszłości Strzelina. Po przekroczeniu progu izby muzealnej wzrok zwiedzających wędruje w lewo, gdzie za biurkiem usytuowano figurę przedstawiającą Paula Ehrlicha, noblistę urodzonego w przedwojennym Strzelinie. Eksponowane na ścianach flagi mówią o czesko-niemiecko przeszłości ziemi strzelińskiej i jej polskiej współczesności.
- Prezentujemy na wystawie zabytki pochodzące z wykopalisk archeologicznych ze zbiorów Instytutu Archeologii UW. Są eksponaty, które trafiły, a właściwie wróciły do Strzelina, ponieważ pochodzą one ze zbiorów przedwojennych mieszkańców naszego miasta. Jest wreszcie akcent czeski dzięki pamiątkom przekazanym przez potomków husytów, którzy przed wiekami osiedlili się w Gęsińcu. Część swoich zbiorów udostępnił nam Zbigniew Kazimierowicz. Swój udział w powstaniu izby muzealnej mają również Eugeniusz Kozłowski, Jarosław Bańkowski, a kustoszem izby jest Bogdan Szychowiak. Pragniemy, żeby izba rozrastała się, żeby nasza ekspozycja wzbogacała się o kolejne eksponaty. Apeluję do mieszkańców gminy Strzelin, żeby użyczali nam zachowanych w rodzinnych zbiorach pamiątek z przeszłości naszego miasta. Gwarantujemy, że godnie zaopiekujemy się powierzonymi nam eksponatami. Zainteresowanych prosimy o kontakt albo ze Zbigniewem Kazimierowiczem (pracownik CUKiT – red.), albo z Eugeniuszem Kozłowskim (SOK - red.) – poinformował nas dyrektor Stepień.
Oprócz eksponatów, reprodukcji fotografii i widokówek z przeszłości miasta, na ścianach znajdują się plansze opisujące dzieje Strzelina. Tak więc, odwiedzając izbę, można dowiedzieć się co nieco o historii miasta.
Izba muzealna czynna jest w poniedziałki i środy od godz. 11.00 do 19.00. Można również umówić się na zwiedzanie w innym terminie, po wcześniejszym zgłoszeniu w SOK na ul. Mickiewicza.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również