Uczestnicy po Mszy św. złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary w Hucie PieniackiejDla tych, którzy przeżyli, był to najtragiczniejszy dzień w życiu. Byli świadkami śmierci swoich najbliższych. Przez oprawców w nieludzki sposób zamordowanych zostało ponad 800 Polaków, żon, córek, synów i rodziców.
W minioną niedzielę, w kościele przy ul. Staromiejskiej w Strzelinie, odbyła się Msza św. ofiarowana pamięci Polaków zamordowanych 72 lata temu w Hucie Pieniackiej na Kresach Wschodnich. Po Mszy św., odprawionej przez rekolekcjonistę, głos zabrał Ryszard Kobylański, którego wielu krewnych w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych. Nawiązał do słów homilii, mówiąc o tym, by pamiętać o tamtych wydarzeniach i o darze przebaczenia oprawcom.
Następnie część osób, złożyła wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zbrodnię. Wśród składających kwiaty był żołnierz AK, rodziny pomordowanych Polaków, burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk, przewodniczący Rady Miejskiej Strzelina Ireneusz Szałajko, a także radni, pracownicy magistratu i zwykli parafianie. Krótką historię wydarzeń w Hucie Pieniackiej przedstawił Ryszard Kobylański, którego wielu krewnych tam zginęło
Mordu w Hucie Pieniackiej dokonały ukraińskie oddziały SS oraz UPA. Zbrodnia wydarzyła się 28 lutego 1944 roku. We wsi, w której przebywało wtedy około 1000 Polaków, zamordowano około 860 osób. Dziś po wiosce nie ma już śladu, a tragiczne wydarzenia upamiętnia pomnik z tablicą, na której wypisane są nazwiska pomordowanych. Tydzień temu, 28 lutego, delegacja rodzin pochodzących z Huty Pieniackiej była na Ukrainie, by na miejscu uczcić 72 rocznicę tamtych wydarzeń.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
elf
wybaczyć oprawcom
To jakaś pomyłka! to zapewne chodzi o ks. Henryka , który był inkasentem w tej parafii. Nie było niedzieli ,aby nie wołał pieniądze na swoje potrzeby!
0
Gravatar
spajker
RE: Wybaczyć oprawcom
dim powiedziała :
Kościół grekokatolicki chce beatyfikacji ojca i braci zbrodniarza Stepana Bandery, przywódcy UPA – twierdzi prof. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem, wstępem do tego ma być beatyfikacja metropolity Andrzeja Szeptyckiego.W rozmowie z Aleksandrem Szychtem dla miesięcznika katolickiego „Moja Rodzina” polski historyk ocenia, że beatyfikacja metropolity Szeptyckiego, grekokatolickiego metropolity lwowskiego z czasów II wojny, o którą zabiegają w Watykanie nacjonaliści ukraińscy, to zły pomysł.
http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/radni-zdecydowali-lokal-wart-750-tys-zl-miasto-sprzeda-kosciolowi-za-10-tys/dklwwx

0
Gravatar
dim
brak skruchy
Kościół grekokatolicki chce beatyfikacji ojca i braci zbrodniarza Stepana Bandery, przywódcy UPA – twierdzi prof. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego . Jego zdaniem, wstępem do tego ma być beatyfikacja metropolity Andrzeja Szeptyckiego.W rozmowie z Aleksandrem Szychtem dla miesięcznika katolickiego „Moja Rodzina” polski historyk ocenia, że beatyfikacja metropolity Szeptyckiego, grekokatolickie go metropolity lwowskiego z czasów II wojny, o którą zabiegają w Watykanie nacjonaliści ukraińscy, to zły pomysł.
0
Gravatar
spajker
RE: Wybaczyć oprawcom
huta pieniacka była miejscowością założona przez jana 3 sobieskiego, który kazał tam zbudować hutę szkła. dzisiaj nie ma huty , nie ma tam przemysłu, są za to potomkowie zwyrodnialców, którzy zaciekłosć zawiść i mord mają w genach. przebaczać winy to można komuś kto okaże skruchę i zrozumie swój błąd. już raz polscy biskupi prosili niemieckich biskupów o wybaczenie win wojennych polaków.
0

Przeczytaj również