- Obecnie drużyny harcerskie przechodzą okres próby. Gdy się umocnią i spełnią określone warunki, zostaną przyjęte do ZHP - powiedziała Violetta Misa-Pachut, gminny koordynator ds. harcerstwa
- Obecnie drużyny harcerskie przechodzą okres próby. Gdy się umocnią i spełnią określone warunki, zostaną przyjęte do ZHP - powiedziała Violetta Misa-Pachut, gminny koordynator ds. harcerstwa
Powojenna działalność Związku Harcerstwa Polskiego zapisała się piękną kartą w historii Strzelina. Od dwóch lat strzelińskie harcerstwo przechodzi reaktywację. Jednak odbudowa struktur organizacyjnych to ciężka praca i ogromna luka kadrowa. O tym, co udało się już osiągnąć, opowiedziała Violetta Misa-Pachut, gminny koordynator do spraw harcerstwa. Na czym będzie polegała Harcerska Operacja Betlejemskiego Światła Pokoju?
Skąd w harcerskim systemie wzięło się określenie „gminny koordynator do spraw harcerstwa”? W harcerstwie są drużynowi, komendanci i instruktorzy.
- Aby być drużynowym czy komendantem, trzeba być instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, a więc przejść stosowne przeszkolenie i złożyć ślubowanie. Nie jestem instruktorką, byłam wprawdzie harcerką, brałam udział w obozach harcerskich i mam ogromny sentyment do harcerskiego munduru. Na czas uzyskania przeze mnie stosownych uprawnień stworzono funkcję „gminnego koordynatora do spraw harcerstwa”, którego zadaniem jest koordynowanie działań różnych środowisk, którym przyświeca wspólny cel. Tym celem jest reaktywacja harcerstwa w gminie Strzelin. I do tego celu, już od przeszło dwóch lat, wspólnie zmierzają nauczyciele – drużynowi, seniorzy ZHP byłego Hufca Strzelin, członkowie powołanej Rady Przyjaciół Harcerstwa, a nade wszystko dzieci i młodzież gminnych szkół zrzeszeni w pierwszych gromadach zuchowych czy drużynach harcerskich.

Dlaczego zmierzacie do reaktywowania harcerstwa w formie Związku Harcerstwa Polskiego?
- W 70-letniej, powojennej historii Strzelina swoją działalność wśród dzieci i młodzieży rozwijał ZHP. Pierwsze drużyny harcerskie powstawały tuż po wojnie, właściwie z chwilą otwierania pierwszych polskich szkół. Działalność gromad zuchowych i drużyn harcerskich zapisała się piękną kartą w historii naszego miasta. Funkcjonujący od 1946r. Hufiec zrzeszał całe pokolenia instruktorów, harcerzy i zuchów, dla których lokalna siedziba Domu Harcerza stała się drugim domem. Misją ZHP zawsze było i jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
arcyharcmistrz
Druhna
I znowu się zacznie - Jest druh Boruh, Nie ma druha bo rucha.
0

Przeczytaj również