W debacie uczestniczyli strzelińścy policjanci
W debacie uczestniczyli strzelińścy policjanci
Uczestnicy policyjnej debaty dowiedzieli się, czym jest i jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jej najważniejszy cel to umożliwienie anonimowego i szybkiego zgłaszania niebezpiecznych zachowań. Ile zgłoszeń zarejestrowali strzelińscy policjanci? Czego dotyczyły? Mowa była też o dzielnicowych i pomocnej aplikacji.
W Strzelińskim Ośrodku Kultury odbyła się debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”, zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Strzelinie. Jej tematem była m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, o której mówił asp. sztab. Ireneusz Szałajko z KPP w Strzelinie.
Jak wyjaśnił, jest to narzędzie pozwalające rzetelnie i czytelnie zidentyfikować i przedstawić skalę oraz rodzaj zagrożeń występujących w środowiskach lokalnych. KMZB to platforma wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy policją a społecznością lokalną, wskazywanych przez obywateli. Aplikacja pozwala przekazywać policji informacje dotyczące bezpieczeństwa i zgłaszać zaobserwowane zagrożenia drogą internetową.
Zebrani mieli okazję, aby wyrazić swoje zdanie na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Ponad 300 zgłoszeń
Najważniejszym celem KMZB jest umożliwienie anonimowego, prostego i szybkiego zgłaszania zachowań i sytuacji, które mogą zagrażać lub przeszkadzać mieszkańcom. Ponadto Szałajko wytłumaczył, że opiera się ona o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach. Należą do nich informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów czy debat społecznych i informacje pozyskiwane od internautów. Policjant wyjaśnił też, jak dodać zgłoszenie na mapie w wyznaczonym przez osobę zgłaszającą obszarze.
Przedstawiono także statystyki dotyczące popularności KMZB od września 2016 r. do kwietnia 2017 r. Łącznie zgłoszeń było 328, z czego potwierdzonych zostało 101, a niepotwierdzonych 276. Do najczęściej zgłaszanych zdarzeń należą: przekraczanie prędkości (103), spożywanie alkoholu (49), nieprawidłowe parkowanie (78), niewłaściwa infrastruktura drogowa (36) i używanie środków odurzających (29).
Następnie rozpoczął się panel dyskusyjny, a uczestnicy mieli okazję wyrazić swoje zdanie na temat KMZB. - Jeżeli są sytuacje, które wymagają natychmiastowego działania, to bezpieczniej, szybciej i łatwiej będzie wykonać telefon do dyżurnego i poprosić, żeby podesłał patrol, który pojedzie na miejsce i zobaczy co się dzieje. Tak naprawę nie mamy możliwości dotarcia do osób zgłaszających zagrożenie przez KMZB i nie możemy ustalić czy sytuacja zdarzyła się w tamtym momencie, czy to jest coś, co dzieje się codziennie – powiedziała zastępca komendanta KPP w Strzelinie Izabela Basztura.
- Dyżurni strzelińskiej komendy mają obowiązek również patrzeć na mapę zagrożeń. Jeżeli jest jakaś sytuacja zagrażająca życiu, to jak najbardziej można ją zgłosić i policjanci na pewno się tam udadzą – mówił dzielnicowy sierż. sztab. Piotr Onyszkiewicz.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
Foto: Jakub Olejnik

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
tie
RE: Co zgłaszają policji mieszkańcy powiatu?
kerszow powiedziała :
Przepraszam, a czy ktoś wie jaka byla frekwwncja podczas tej debaty ?
Masz na zdjęciu :)

0
Gravatar
Zainteresowana
RE: Co zgłaszają policji mieszkańcy powiatu?
Chciałabym zapytać kiedy i kogo informują o tym, że takie debaty będą mieć miejsce. Prawie zawsze ze zdjęć widać kiepską frekwencję, a wydaje mi się, iż o wiele więcej osób byłoby nimi zainteresowanyc h.
0
Gravatar
kerszow
Zainteresowanie
Przepraszam, a czy ktoś wie jaka byla frekwwncja podczas tej debaty ?
0
Gravatar
dst
Policja musi mieć zgłoszenie?
Problem w tym że Policja interweniuje w tedy kiedy ktoś zgłosi (i to nie zawsze), ale sami nic nie widzą, np co z zanieczyszczani em drogi krajowej 39 przy kopalni w Mikoszowie? patrole jeżdżą i co? i nic. Dzisiaj jechałem znowu to samo, błotko na drodze.
0
Gravatar
Acab
Acab
Zgłaszam każdy komisariat , nie zawsze się wraca do domu.
0
Gravatar
ad.
RE: Co zgłaszają policji mieszkańcy powiatu?
Po co pani policjantce ten kucyk na głowie?
0
Gravatar
ad.
RE: Co zgłaszają policji mieszkańcy powiatu?
Trzeba zgłosić pozarastane wysoką trawą skrzyżowania na przedmieściach Strzelina.
0
Gravatar
Franek
Strzelinski gniot
A czy bylo tez do zgloszenie do strzelinskiej policji ze Spajker notorycznie uchyla sie od stosowania zasad pisowni polskiej?
0
Gravatar
spaiker
RE: Co zgłaszają policji mieszkańcy powiatu?
Zeco powiedziała :
Rece tak trzymaja jakby do coltow mieli siegac. Tacy policjanci? Przeciez to jeszcze dzieci, bez zyciowego doswiadczenia conpeenie tylko paragrafami potrafia sie z czlowiekim porozumiec.
dzieci? za 15 lat będą 38 letnimi emerytami z czasem dożycia do 80-tki. jeszcze ich spotkasz w prywatnej firmie ochroniarskiej.

0
Gravatar
kierowca
RE: Co zgłaszają ?
Na mapie zagrożeń zaznaczyłam zakręt w Jędrzychowicach { żywopłot w pasie drogowym zasłania widoczność } efektów żadnych. Widocznie policja nie zna tej drogi.
0

Przeczytaj również