Wystawę otworzył Dariusz Stępień (z prawej), dyrektor SOK-u. Obok Bogusław Szychowiak i Piotr Rozenek
Wystawę otworzył Dariusz Stępień (z prawej), dyrektor SOK-u. Obok Bogusław Szychowiak i Piotr Rozenek
Niedawno mieszkańcy miasta mieli możliwość, aby przyjrzeć się, jak wyglądał powojenny Strzelin i powstająca w nim społeczność. Zaprezentowana wystawa pełna była fotografii, dokumentów i ciekawych przedmiotów. Twórcom zależało, aby wydobyć klimat pierwszych dni w powojennym mieście.
W piątek, 28 kwietnia, w izbie muzealnej przy ul. Brzegowej 10a odbyło się otwarcie wystawy pt. „Oni byli tu pierwsi”. Ekspozycja, pełna wielkoformatowych zdjęć i eksponatów, dotyczyła powojennego Strzelina. O merytoryczną formę ekspozycji zadbali strzelińscy historycy Piotr Rozenek i Jacek Dziedziński.
Warto podkreślić, że wiele eksponatów udało się zaprezentować dzięki uprzejmości mieszkańców Strzelina. Były to m.in. dokumenty czy przedmioty codziennego użytku. Mieszkańcy, którzy odwiedzili wystawę z zainteresowaniem przyglądali się zgromadzonym fotografiom, przedstawiającym dawny Strzelin i jego pierwszych mieszkańców.
- Najważniejsze było, żeby wydobyć klimat tego początku, pierwszych dni. Większość mieszkańców i tak myślała, że zaraz ich stąd wypędzą. Od wielu lat nigdy jeszcze nie było tutaj wystawy z tych pierwszych dni. Zawsze były wystawy pięknego, przedwojennego, niemieckiego Strzelina. Chodziło o to, żeby wspomnieć ludzi, którzy tutaj przyjechali – powiedział Bogusław Szychowiak ze Strzelińskiego Ośrodka Kultury.Strzelinianie licznie odwiedzili izbę muzealną
Następnie głos zabrał strzeliński historyk Piotr Rozenek, który przytoczył wiele faktów. Podzielił się także licznymi ciekawostkami dotyczącymi II wojny światowej, związanymi z historią Strzelina oraz pierwszymi mieszkańcami miasta.
- Naszym celem było stworzenie wrażenia, że wkraczamy w historię miasta i społeczności, która tutaj powstała. Warto sobie uświadomić, że 72 lata temu wróciła na te ziemie polskość wraz z Polakami. To są rzeczy nie do przecenienia. Wojna dotknęła Strzelina w pełnym zakresie w końcu stycznia 1945 r., bo wtedy spadły tutaj pierwsze radzieckie bomby. Dokładniej, spadły na dworzec kolejowy. 25 marca 1945 r. armia radziecka szturmem wkroczyła do Strzelina – mówił Rozenek.
Wstęp na wystawę jest wolny, a wszyscy zainteresowani mogą ją jeszcze zwiedzić w środę, 10 maja (godz. 12:00-18:00), czwartek, 11 maja (godz. 8:00-15:00) i piątek, 12 maja (godz. 8:00-15:00 i 17:00-18:00).


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Oni byli tu pierwsi
Franek powiedziała :
Po trybie stosowania zasad pisowni polskiej widac ze jegomosc Spajker to zapewne poljak. Bowiem jak mozna wytlumaczyc tak uporczywe kaleczenie polskiego jezyka.Wstydu sobie chlopie oszczedz.
jak zwykle nie używasz polskich liter a poziom twojego zawzięcia jest godny tryzuba.

0
Gravatar
Franek
Spajker byl pierwszy
Po trybie stosowania zasad pisowni polskiej widac ze jegomosc Spajker to zapewne poljak. Bowiem jak mozna wytlumaczyc tak uporczywe kaleczenie polskiego jezyka.Wstydu sobie chlopie oszczedz.
0
Gravatar
spajker
RE: Oni byli tu pierwsi
"Warto sobie uświadomić, że 72 lata temu wróciła na te ziemie polskość wraz z Polakami. To są rzeczy nie do przecenienia."----warto sobie uświadomić że niemieckie spisy ludności strzelina dostępne na necie z 18 i z 19 wieku wskazują na blisko 10% polską mniejszość mieszkającą w strzelinie i okolicach. warto też zastanowić się czy w 1945 przyjechali tu polacy czy paljaki, niebiesko-żółte barwy strzelina budzą moje wątpliwości w tym zakresie.
0

Przeczytaj również