Pałac w Łojowicach wybudowano w XIX wieku

Dużym utrudnieniem dla mieszkańców tej miejscowości jest spory ruch samochodowy na drodze. Mimo kilku zmartwień, to sołectwo ma też powody do dumy. Jakie sekrety kryją w sobie Łojowice?

Jest to miejscowość położona w gminie Wiązów przy drodze wojewódzkiej nr 378. O Łojowicach można po raz pierwszy dowiedzieć się z dokumentów z 1450 r. Wtedy nosiły nazwę Ludwigsdorf. Później zmieniono ją na Luisdorf. Nie wiadomo jednak kto był właścicielem Łojowic do XVIII w. Warto wspomnieć, że w XIX w. we wsi funkcjonowały młyn, browar i gorzelnia.

Obecnie miejscowość liczy około 320 osób, a sołtysem jest tam Jan Kardas. - Kilku mieszkańców zajmuje się rolnictwem. Na naszym terenie znajduje się tez spółka rolnicza w budynkach po byłym PGR. Ludzie pracują w różnych miejscach. Część w Wiązowie, część w Oławie i Strzelinie. Dużo mieszkańców wyjechało do pracy za granicą - powiedział pan Jan.

Starsi miłośnicy piłki nożnej pamiętają klub Piast Łojowice. Swego czasu był jednym z lepszych w okolicy. - Drużyna składała się głównie z miejscowych. Po jakimś czasie jednak przestała istnieć z powodu braków kadrowych. Obecnie miejsce po byłym boisku jest zarośnięte - tłumaczył sołtys.

We wsi znajduje się też pałac, który był jeszcze niedawno zamieszkiwany. - Teraz znajdują się tam tylko biura spółki. Z tego co wiem, użytkowane są tam dwa, bądź trzy pomieszczenia - mówił Kardas. Należy nadmienić, ze pałac powstał w 1848 r., a wybudowano go w stylu neorenesansowym. Stanowi dwukondygnacyjną budowlę na planie litery L.

Łojowice, jak każda inna miejscowość, mają swoje potrzeby. Droga wojewódzka przez wioskę sprawia, że idzie tamtędy duży ruch samochodowy, w tym transport ciężki. - Mamy zapewnienie od zarządcy drogi, że ruszy się sprawa z chodnikami. Ich brak jest naszą największą bolączką. Dodatkowym problemem jest wykluczenie transportowe. Nie ma żadnego busa, aby dostać się od nas do Wiązowa, a do Strzelina kursuje zaledwie jeden autobus- podkreślił sołtys. Dodał także, że mieszkańcy zabiegają o ograniczenie tonażowe dla samochodów przejeżdżających przez wieś. Jest to uciążliwość dla osób, które mają swoje posesje w bezpośrednim sąsiedztwie drogi.

Sołectwo może się pochwalić...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także