Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rysowanie kojarzy się przede wszystkim z ołówkiem i kartką papieru. Ale obecnie rysować można też przy pomocy komputera. Tworzeniem grafiki już od kilku lat zajmuje się dziewiętnastoletnia Katarzyna Malińska. Wszystko zaczęło się w internecie. Najchętniej rysuje portrety, które nie zawsze są realistyczne. Jak powstają jej prace i co chciałaby robić w przyszłości?

Dziewiętnastoletnia Katarzyna Malińska jest mieszkanką Wiązowa i uczy się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim w klasie o profilu organizacji reklamy. W wolnym czasie czyta książki i interesuje się rysowaniem, projektowaniem, wystrojem wnętrz oraz modą. Ale oprócz tradycyjnego rysowania na papierze, szczególnie bliski jest jej rysunek cyfrowy.

Kasia zajmuje się grafiką już od siedmiu lat. Wszystko zaczęło się w internecie, gdzie poznała osoby o podobnych zainteresowaniach. To one opowiedziały naszej rozmówczyni, jak powstaje rysunek cyfrowy. - Podobało mi się to i sama zaczęłam próbować. W ten sposób mogłam wyrazić siebie i przelać swoje pomysły. Powoli uczyłam się i przeskakiwałam z programu na program. Oglądałam i czytałam też różne poradniki – opowiada dziewczyna.

Rysowanie na papierze jest dużo bardziej popularne od grafiki. Jednak, jak przekonuje wiązowianka, w internecie istnieje dużo grup, forów i stron internetowych zrzeszających miłośników rysunku cyfrowego. Obecnie głównie pracuje w programie PaintTool SAI, ale zaczynała od popularnego, darmowego programu Gimp.

 

Własny styl

Jak zaznacza Kasia, tworzenie grafiki na komputerze wygląda podobnie do tradycyjnego rysowania, ale daje jej większe możliwości. - Mam całą paletę barw i nie muszę się martwić, które kolory połączyć. Wszystko, co robię, mogę cofnąć i ponowić, mogę kombinować, przekształcać swoje rysunki. Na samym końcu mogę nawet zmienić wszystkie kolory i nie ucierpi na tym rysunek – tłumaczy.

Nasza rozmówczyni nie używa tabletu graficznego, z czego korzysta wielu twórców grafiki. Wynika to przede wszystkim z przyzwyczajenia. Pomimo kilkukrotnych prób, Kasi dużo wygodniej jest tworzyć przy pomocy myszki komputerowej.

Poprzez rysowanie dziewczyna może wyrazić swoje pomysły. Najbardziej lubi rysować portrety, zwierzęta, a czasem ilustracje. Jak tłumaczy, zdarza się, że niektórych rysunków nie kończy. Czasem o nich zapomina lub przestają jej się podobać. Wykonanie jednego rysunku zajmuje około 5-6 godzin, ale nasza rozmówczyni często robi sobie przerwy.

Dużą inspiracją dla Kasi są prace innych twórców, które łatwo znaleźć w internecie. Pomocne są też kompozycje kolorystyczne lub czytanie książek. Częstym motywem, dla dziewiętnastolatki są portrety kobiet. - One nie zawsze są realistyczne. To mój styl wyrobiony przez lata. Wielu rysujących artystów ma własny styl i lubi w nim tworzyć – dodaje.

Od jakiegoś czasu prowadzi też fanpage na facebook’u (SimeraArt), gdzie publikuje swoje prace. Wcześniej można było je obejrzeć na blogu. Na ogół dziewczyna spotyka się z pozytywnymi opiniami na temat swoich prac.

 

Modele do gier komputerowych

Profil organizacji reklamy w CKZiU, jaki wybrała Kasia, obejmuje też zajęcia z grafiki, związane m.in. z przerabianiem zdjęć. Jak podkreśla, w przyszłości chciałaby kontynuować naukę w tym kierunku. - To, czego sama się nauczyłam, bardzo pomaga mi w zajęciach. Myślę o tym, aby pójść w kierunku reklamy albo grafiki. Na studiach mogłabym wybrać coś związanego z grafiką trójwymiarową i tworzyć np. modele i tekstury do gier komputerowych – wyjaśnia Kasia.

Obecnie z łatwością łączy naukę z rysunkiem cyfrowym, którym zajmuje się głównie w wolnym czasie. Warto podkreślić, że...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink1 +1 spajker
RE: Grafika daje większe możliwości
grafika komputerowa to jest kicz!!!!!!! to są wypierdy dody.
w prl w niedzielę rano leciał program o tytule " piórkiem i węglem". prowadził go prof Zinn.
człowiek kilka razy dotknął ołówkiem/węglem papieru, poopowiadał a już rezultat w postaci kilku /nastu kresek powalał cały dotychczasowy dorobek światowego rysunku.
sztuka powinna wychodzić spod ręki człowieka a spod czcionki klawiatury i programów.
na youtubie i na chomikuj pl można chyba znaleźć jakieś audycje prof zinna. proszę je obejrzeć zanim ktoś komputerowe bohomazy nazwie sztuką.
można też zupy marki vifon i kim lan , po 1,40 zł w biedronce nazwać wykwintną potrawą, esencją sztuki kulinarnej.
2018-06-07 14:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz