Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Zamiary związane z przymusowym przenoszeniem dzieci mocno zaniepokoiły rodziców uczniów wawrzyszowskiej szkoły. Postanowili walczyć. Czy ze względu na małą liczebność uda się utworzyć nowe oddziały? Co w tej sprawie miał do powiedzenia burmistrz, który spotkał się z rodzicami uczniów?
Od jakiegoś czasu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Wawrzyszowie niepokoiły pewne pogłoski. Informacje dotyczyły przeniesienia dzieci do innej placówki, ze względu na małą liczebność klas. Rodzice wysłali do burmistrza Wiązowa Jerzego Krochmalnego pismo, w którym podkreślili, że nie zgadzają się na takie działanie. Zaznaczyli, że dobro dzieci stawiają ponad wszelkie oszczędności ekonomiczne.
- Przymusowe umieszczanie naszych dzieci w miejscu innym niż szkoła w Wawrzyszowie będzie naruszeniem naszej woli, praw obywatelskich i wolności osobistych przez organy władzy publicznej. Jesteśmy zdeterminowani walczyć o niekwestionowane prawo do decydowania o tym, co najlepsze dla naszych dzieci – czytamy w piśmie. Rodzice pytali też m.in., czy istnieje podstawa prawna, która mówi, że dla grupy 6- lub 7-osobowej nie można utworzyć oddziału.
Rodzice przejęci przyszłością swoich dzieci byli zainteresowani losem placówki
Co się opłaca?
W środę, 17 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Unii Europejskiej w Wawrzyszowie odbyło się spotkanie rodziców z burmistrzem Jerzym Krochmalnym. Przewodnicząca Rady Rodziców przy SP w Wawrzyszowie Anna Makowska zaznaczyła, że rodzice i nauczyciele zebrali się przede wszystkim z jednego powodu. Chcieliby zostać zapewnieni, że oddział przedszkolny, zerowy i klasa pierwsza będą utworzone.
- To jest mała szkoła, ale rodzice chcą być zapewnieni, że te oddziały będą. Dziecko jest dopilnowane, każde ma sprawdzone zadanie domowe i każde jest odpytane. W dużych klasach, niestety, wygląda to inaczej. Na sprawdzianach wszyscy ściągają, a tu nie ma takiej możliwości. To jest największy plus tej szkoły – tłumaczyła przewodnicząca.
Burmistrz zwrócił uwagę, że o problemie trzeba porozmawiać szerzej. Według niego, jeśli rodzice zechcą skierować dziecko do placówki, burmistrz nie ma możliwości nieutworzenia w niej oddziału. - Trzeba się zastanowić, co będzie później. Na chwilę obecną dyrektor ogłosiła nabór i ja w tej chwili nic nie mogę zrobić. Nawet, gdybym chciał. Punkt przedszkolny, zerówka i pierwsza klasa muszą teraz powstać. Ale za chwilę zderzymy się z różnymi kłopotami. Utrzymanie każdego oddziału to około 1 mln 4 000 zł. Jeżeli mamy wydać taką kwotę na oddział kilkuosobowy, a oddział dwudziestokilkuosobowy, to musicie państwo sami zadać sobie pytanie, co się bardziej opłaca. Ja odpowiadam za wydatkowanie pieniędzy publicznych – powiedział burmistrz.
Cały wywiad dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink6 +1 nikt
RE: Co będzie ze szkołą w Wawrzyszowie?
Cytuję Uczeń:
Uczyłem się w zerówce, pierwszej i drugiej klasie w Wawrzyszowie, później w Wiązowie. Dwa kompletnie inne podejścia do ucznia i klimat. Te trzy lata w Wawrzyszowie były dla mnie i mojego rozwoju nieocenione, co widzę z perspektywy lat. Mimo niżu szkoły nie powinny być zamykane, bo im mniejsza klasa, zwłaszcza w pierwszych latach edukacji, tym lepiej.

z tego co wiem mówimy o 4 osobowej klasie
2019-05-14 21:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 +2 Uczeń
Mała szkoła? To jest to.
Uczyłem się w zerówce, pierwszej i drugiej klasie w Wawrzyszowie, później w Wiązowie. Dwa kompletnie inne podejścia do ucznia i klimat. Te trzy lata w Wawrzyszowie były dla mnie i mojego rozwoju nieocenione, co widzę z perspektywy lat. Mimo niżu szkoły nie powinny być zamykane, bo im mniejsza klasa, zwłaszcza w pierwszych latach edukacji, tym lepiej.
2019-05-14 19:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +3 Żart
Szkoła
Cytuję Kaska:
W Wawrzyszowie nauczyciele robią między dziećmi wyróżnienia.

A w wiazowie niby nie.....
2019-05-14 07:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +2 Kaska
W Wawrzyszowie nauczyciele robią między dziećmi wyróżnienia.
2019-05-13 15:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 0 Mama
Jestem za Wiązówem
Mam dwoje dzieci jedno uczęszcza do Wiązowa drugie do Wawrzyszowa. Wawrzyszowie jest mała szkoła mało dzieci i kupe problemów itd
2019-05-13 15:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 0 onona
Sami sobie jesteście winni. Nie rozmnażacie się jak króliki z reklamy pisu.
2019-05-10 17:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz