Lesław Horodecki, prezes PZW w Wiązowie, otrzymuje wiele sygnałów od wędkarzy w związku z niskim stanem wody w OławieWędkarze z Wiązowa są zaniepokojeni niskim stanem wody odcinka rzeki Oława. Jak twierdzą, wszystko za sprawą zbyt wysoko ustawionych zasuw na zaporze koło Zborowic.
Winą za sytuację obarczają właściciela elektrowni wodnej, która działa na potoku Młynówka (odnoga rzeki). Obawiają się, że koryto rzeki może zostać zniszczone.
Do naszej redakcji zwrócili się wędkarze z Wiązowa. Poprosili o interwencję w dręczącej ich sprawie. Zaniepokoił ich niski stan wody odcinka rzeki Oława, która przepływa przez miejscowość. Sygnały o tym docierają również do prezesa PZW w Wiązowie Lesława Horodeckiego. Wędkarz oprowadził naszego dziennikarza po terenie. Rzeka w pewnym momencie rozwidla się (poniżej zborowic). Jej prawa odnoga tworzy potok Młynówka, który po kilku kilometrach znowu łączy się z rzeką. Kilkanaście metrów za rozwidleniem na rzece Oława jest zapora służąca do spiętrzania wody. Na potoku znajduje się zaś młyn wodny, który obecnie funkcjonuje jako prywatna elektrownia wodna. Obiekt kilka lat temu wykupiła firma z Opola. Wędkarze winą za niski stan odcinka rzeki Oławy (za zaporą) obarczają właścicieli elektrowni wodnej. – Zasuwy na zaporze, które regulują właściciele elektrowni, są ustawione tak wysoko, że bardzo mało wody przez nią przepływa. To celowe działanie, aby więcej wody płynęło potokiem w kierunku elektrowni – tłumaczy Horodecki. - Miejscami na rzece widać suche place. Jeżeli nikt w porę nie zareaguje koryto rzeki może zostać zniszczone – dodaje. Z rzeki korzystają wędkarze, gdyż została zarybiona. Wskazują jednak, że w ostatnim czasie na tym odcinku znajdują martwe ryby. – Nie chodzi nam o to, aby elektrownia przestała działać. Jeśli zasuwy opuści się o kilkanaście centymetrów stan wody będzie odpowiedni. Wówczas zarówno rzeka jak i elektrownia będą mogły normalnie funkcjonować – zaznacza.

Wojciech Sobok, inspektor ds. ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Strzelinie informuje, iż stan piętrzenia wody na jazie nie został przekroczony
Poziom nie został przekroczony…
W tej sprawie udaliśmy się do Starostwa Powiatowego w Strzelinie, które kilka lat temu wydało firmie „DAR-MAG” z Opola oraz Dolnośląskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych pozwolenie wodnoprawne na korzystanie z jazu (zapory) na rzece. – Od ponad osiemnastu miesięcy nie mieliśmy żadnych negatywnych zgłoszeń, że gospodarka wodna na tym obiekcie prowadzona jest niezgodnie z wydanym pozwoleniem – zaczyna Wojciech Sobok, inspektor ds. ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Strzelinie. Po naszym sygnale urzędnik wraz Bartłomiejem Dragańczukiem z DZMiUW pojechali, aby przyjrzeć się sytuacji na rzece. – Dopuszczalny poziom piętrzenia wody został określony do rzędnej 147, 62 m n.p.m. Odczytuje się go z łaty wodowskazowej, która jest zlokalizowana na jazie. Warto dodać, że dopuszczalny poziom piętrzenia wody oznaczono na łacie kolorem czarnym. Czerwony oznacza stan podwyższony. Oprócz tego na lewym przyczółku jazu zai
Tak wyglądał odcinek rzeki Oławy za zaporą. Wędkarze obawiają się, że przez niski stan wody koryto rzeki może zostać zniszczonenstalowany jest stalowy znak, który również wskazuje dopuszczalny poziom piętrzenia. Podczas naszej wizyty nie stwierdziliśmy przekroczenia. Do maksymalnego poziomu brakowało ok. 10 cm – wyjaśnia Sobok. Urzędnik dodał, iż przyczyną niskiego stanu wody na rzece jest obecna sytuacja hydrologiczna (brak opadów). - Ze względu na występowanie okresów niskich przepływów pozwolenie wodnoprawne ustala także przepływ, nienaruszalny, jaki należy zachować poniżej budowli piętrzącej. Dla jazu na rzece Oławie wynosi on 0,382 m3/s - tłumaczy. Jak wynika z informacji z DZMiUW, poproszono pracownika firmy, aby wykonał drobną korektę wypływu wody spod zasuw, tak aby przez jaz przepływało więcej wody. Nasz dziennikarz skontaktował się również z firmą „DAR-MAG” z Opola, która zarządza elektrownią. Właściciel, Dariusz Kamiński, był zaskoczony całą sprawą i przyznał, że nikt się z nim nie kontaktował w tej sprawie. Zapewnił jednak, że przyjrzy się tej kwestii i jeśli zajdzie taka potrzeba, to odpowiednio zareaguje.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Teena
Słowo Regionu - Wodny problem, interwencja i zdziwienie
Оценка тематики и общего количества текстов, сопоставление с семантическим (смысловым) ядром сайта — уточнение списка ключевых запросов, используемых для копирайтер на английском языкеписания текстов.
0

Przeczytaj także