Przewodnicząca RMiG Wiązów Elżbieta MosońNa styczniowej sesji wiązowskiej rady jej przewodnicząca poinformowała zebranych, że niektóre zapisy dwóch uchwał są sprzeczne z ustawami lub Konstytucją RP. Elżbieta Mossoń dowiedziała się o tym z pism wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) jest państwowym organem nadzoru i kontroli gospodarki finansowej różnych podmiotów m. in. jednostek samorządu terytorialnego. Jedną z jej kompetencji jest unieważnianie zapisów uchwał podejmowanych przez lokalne samorządy. Na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Wiązów radni i przysłuchujący się obradom mieszkańcy gminy usłyszeli, że RIO skorzystała ze swoich uprawnień w odniesieniu do jednej z uchwał wiązowskiej rady. Nieprawidłowości dotyczyły przepisów uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportu na bieżący rok.
Błędny zapis dotyczył wprowadzenia 30% zwolnienia (podkreślenie - red.) od tego podatku środków transportowych wykorzystywanych „wyłącznie do przewozu dzieci i młodzieży do placówek oświatowo-wychowawczych”. Zdaniem RIO ustawa o podatkach i opłatach lokalnych dopuszcza wprowadzanie „zwolnień przedmiotowych, tj. do wyłączenia z zakresu obowiązywania ustawy (…) określonych podmiotów opodatkowania ze względu na ich cechy. Wprowadzona badaną uchwałą regulacja stanowi natomiast ulgę podatkową” – uważa RIO.
Zakwestionowany przepis wprowadza zwolnienie, co do wysokości podatku, do czego wiązowscy radni nie mieli prawa. „Postanowienie uchwały nie wyłącza zatem z zakresu obowiązku podatkowego środka transportowego o określonych cechach. Środek transportowy jako taki pozostaje podmiotem opodatkowania. Regulacja ta ma natomiast wpływ na samą wysokość podatku. Obniżenie wysokości podatku stanowi ulgę podatkową (podkreślenie - red.), do której wprowadzenia Rada nie miała upoważnienia” – pointuje decyzję Lucyna Hanus, przewodnicząca Kolegium RIO.
W drugim przypadku chodziło o uchwałę Rady Miasta i Gminy Wiązów Nr XII/114/2015 z dnia 26 listopada 2015 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Wiązów na rok 2016. W załączniku do tej uchwały doszło do „istotnego naruszenia prawa sprowadzającego się do działania bez podstawy prawnej. W obowiązującym porządku prawnym brak jest bowiem przepisu zawierającego upoważnienie do podjęcia przez legislację gminną uchwały w sprawie kontroli podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych” – poinformowała nas Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego. Radni, w myśl § 3 ust. 5 pkt 2 załącznika do cytowanej uchwały, przypisali sobie prawo do „podejmowania interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego” – co wojewoda uznał za złamanie prawa.
Poprosiliśmy przewodniczącą rady o ustosunkowanie się do zarzutów wojewody i RIO. Jak tylko otrzymamy odpowiedź na nasze pytania, opublikujemy je.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
abc
RE: Wady dwóch uchwał wiązowskiej rady
Uchwał unieważnionych przez przez nadzór prawny Wojewody jest więcej, ale co ciekawe wszystkie one zostały uznane przez "świetnego" radcę prawnego urzędu za prawidłowe. Szkoda, że owa "świetność" polega jak widać wyłacznie na posłusznym wypelnianiu poleceń "kompetentnego" jerrego
0

Przeczytaj także