Kustosz Jarosław Żurawski w sali Langera
Kustosz Jarosław Żurawski w sali Langera
Najpierw była nominacja do grona kilkudziesięciu muzeów z całej Polski. Później było internetowe głosowanie, a na koniec sukces. Zwiedzający wybrali najciekawsze ich zdaniem, polskie muzea.
Muzeum w Ziębicach istnieje już 85 lat. Przez połowę tego czasu było to typowe muzeum regionalne gromadzące pamiątki z Ziębic i okolic. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku ziębickie muzeum przyjęło nazwę i specjalizację Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i jest dziś jedyną placówką tego typu w Polsce. - Miło nam poinformować, że w zakończonym plebiscycie „Lokalne muzea. Wielkie skarby w małych miastach” (www.kulturaonline.pl - red) wśród 54 nominowanych muzeów z całej Polski nasze muzeum zajęło IX miejsce w skali kraju i I na Dolnym Śląsku.. Przed nami znalazły się w większości muzea znajdujące się w znacznie większych miastach, jak np. Gniezno, Starachowice czy Elbląg, a za nami znane placówki jak np. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju czy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – powiedział Jarosław Żurawski, dyrektor muzeum.
Ziębickie muzeum w swoich zbiorach posiada kilkanaście tysiące eksponatów od najstarszego żelazka w Polsce, średniowiecznej rzeźby, galerii malarstwa, rzemiosła i szkła artystycznego z przełomu XIX i XX wieku, po unikatowe tarcze strzeleckie bractw kurkowych, miecz katowski z pochwą, a nawet zabytkowy wóz strażacki. Prawdziwą perełką są w zbiorach muzeum są rzeźby i malarstwo ze zbiorów Josefa Langera (1865-1918), ziębiczanina, malarza, konserwatora dzieł sztuki i kolekcjonera. „Sambice – Münsterberg – Ziębice, dzieje Ziębic”, to z kolei wystawa mówiąca wprost o historii miasta.
Muzeum prowadzi również zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz muzealne dla grup wycieczkowych. Tematyka zajęć jest dostosowana do wieku i zainteresowań uczestników. Do wyboru są zajęcia tematyczne: 1. Po co istnieją muzea? 2. Jak chroni się eksponaty w muzeum? 3. Malarstwo i rzeźba w ziębickim muzeum 4. W gościnie u pana Langera 5. Śladami Josepha Langera, 6. Niezwykłe opowieści o zwykłych przedmiotach 7. Ziębice – współczesne ślady dawnej świetności 8. Zabytki Ziębic i 9. Max Dürschke – prace malarza w zbiorach ziębickiego muzeum.
- Wszystkim uczestnikom plebiscytu jeszcze raz serdecznie dziękuję. Szczególnie tym, którzy oddali swój głos na Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Zapraszam do odwiedzenia naszego muzeum – powiedział kustosz Jarosław Żurawski.
Ziębickie muzeum mieści się w ratuszu. Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 10.00 do 16.00; w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00. Ostatnie wejście i rozpoczęcie zwiedzania o godz. 15.30. Ceny biletów: normalny – 6 zł., ulgowy 4 zł (dzieci, uczniowie, studenci, seniorzy). W sobotę wstęp wolny. W muzeum można fotografować bezpłatnie.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także