Grażyna Kosińska, przewodnicząca rady, złozyła Grochowskiemu gratulacje po udzieleniu wójtowi przez radę absolutorium
Radni zdecydowali o absolutorium i wotum zaufania dla wójta. Raport przygotowany przez wójta nie przekonał kilkorga radnych, ale nie wiadomo dlaczego. Głosowanie się odbyło, ale debata już nie.
Zmiany w ustawie samorządowej spowodowały, że program sesji absolutoryjnych różni się od podobnych sesji w latach ubiegłych. Zmiany dotyczą procedowania w punktach raportu o stanie gminy. Po raz pierwszy wójt był zobligowany, żeby taki raport przygotować i przedstawić. I po drugie, mieszkańcy danej gminy mogli aktywnie uczestniczyć w debacie nad raportem. Przedstawienie raportu poprzedza procedowanie udzielenia, bądź nie, wójtowi absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Ta część posiedzenia rady kończy się przyjęciem uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania. Odrzucenie przez radnych tej uchwały jest równoznaczne z nieudzieleniem wotum zaufania.
Zanim jednak wójt Waldemar Grochowski przedstawił raport i radni przystąpili do dyskusji, podjęto kilka uchwał. Pierwsza dotyczyła powołania zespołu ds. opiniowania kandydatów zgłoszonych w wyborach na ławników sądowych. Kolejna była zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Ludów Śląski. Obie uchwały zyskały jednomyślną aprobatę radnych. Następna uchwała dotyczyła parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wolfganga w Borowie, której radni przyznali 20 tys. zł na prace restauratorskie i budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków niestanowiących własności gminy. Do wójta wpłynął tylko jeden wniosek o udzielenie dotacji w tym trybie.
Następnie radni przyjęli tryb zgłaszania i procedowania obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i wprowadzili zmiany w budżecie na bieżący rok.

Raport o gminie
Wójt Waldemar Grochowski przygotował i w ustawowym terminie przekazał do biura rady „Raport o stanie Gminy Borów za 2018 rok”. Dokument liczy 41 stron i jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej gminy. Przed przystąpieniem do debaty wójt przedstawił radnym i obecnym na sesji sołtysom główne tezy i dane statystyczne, jakie znalazły się w raporcie. Z uwagi na obszerność dokumentu, prezentacja wójta trwała ok. 45 minut, skupimy się tylko na wybranych wskaźnikach. Ograniczymy się do wybranych parametrów z części mówiącej o finansach gminy Borów. Dochody gminy Borów w 2018 r. zostały zrealizowane w 99,96%, (prawie 25,5 mln. zł), co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 4,856 tys. zł. Wydatki zrealizowano w 97,44% (nieco ponad 28 mln. zł), co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 5,362 tys. zł (w zaokrągleniu do pełnych złotych). Najwięcej środków pochłonęły: gospodarka komunalna (ponad 9,6 mln zł), oświata i wychowanie (prawie 7,3 mln zł) oraz pomoc społeczna i rodzina (ponad 5,2 mln zł). „Analiza wykonania budżetu w latach 2015-18 wykazuje stały wzrost wydatków wykonanych, a zatem wzrost środków, które są przeznaczane na realizację zadań Gminy. Od roku 2015 wydatki Gminy wzrosły o 12 170 526,71 zł (76,26%)” - czytamy w raporcie.
Zobowiązania gminy z tytułu zaciągniętych pożyczek i kredytów wynosiły nieco ponad 5 mln zł i biorąc pod uwagę relację zadłużenia do dochodów (wykonanych) wynosiły 20,7%. Dla porównania: gmina Strzelin - 46,06%, Powiat Strzeliński - 24,54% a gmina Przeworno - 21,22%.
Nadwyżka operacyjna, czyli różnica między dochodami i wydatkami bieżącymi wyniosła prawie 2,0 mln zł i była najwyższa wśród gmin wiejskich powiatu strzelińskiego. Podobnie jak dopuszczalny wskaźnik spłaty zobowiązań, który wyniósł 9,82%, co należy rozumieć jako zdolność kredytową gminy. Rzeczywisty wskaźnik obsługi długu wyniósł 2,47%. „Wskaźniki finansowe za 2018 rok potwierdziły dobrą kondycję finansową Gminy Borów” - czytamy w raporcie.
Do samego raportu i wniosków wynikających z opracowania będziemy wracać w najbliższym czasie. Praktycznie bez dyskusji radni...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
haha
hmm
tłumaczenie beneficjeta... jaja powiedziała :
Kanalizacja jest w Borowie świeżo wykonana. Siłą rzeczy i praw fizyki grunt się stabilizuje i zapada. Jezdnia jest naprawiana przez wykonawcę. Skoro nie znasz się na prawie i nie uznajesz prawa własności to trudno - twoja głupota. Gmina ie może ingerować w nieswoją infrastrukturę bez zgody jej właściciela. A tym bardziej nie może inwestować w czyją własność. Od tego jest zarząd dróg powiatowych - z kandydatem na wójta na czele - by dbać o swoja własność i inwestować. Ponadto czekano na budowę kanalizacji np z drogami osiedlowymi by nie wyrzucać pieniędzy w błoto ? to źle ? Infrastruktura na miare możliwości gminy jest rozwijana.

0
Gravatar
jaja
RE: Pierwsza taka sesja w Borowie
Chodze po Borowie i widzę chodniki jak wół, Wszystkie ulice mają chodnik betonowe - z płyt - po dwóch stronach jezdni ja powiedziała :
przez te 4 kadencje gdzie jest chociaż 1 m chodnika ? Borów zaścianek!!! . Nie ważne czy jedziesz na północ, południe, wschód czy zachódGminy Borów, zawsze wiesz kiedy przekraczasz jej granice....Kondratowice,Jordanów, Zórawina tam buduja chodniki,a u nas? mag mag powiedziała :
JAJA powiedziała :
mag mag powiedziała :
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
Kanalizacja w Borowie, Borku, i okolicy - rodem z PRL ? chyba jednak w 2018 roku PRL juz nie było :)A to wójt i radni bałaganią ? Czy może mieszkańcy nie szanują wspólnej przestrzeni .Drogi sa powiatowe nie gminne , a i tym samy rowy tez należą do powiatu i zarządzane sa przez Powiatowy Zarząd Dróg - zatem powiat się ma tym zajmowac.
Jasne lepiej powiedz '' To nie my to ku..a oni , my jesteśmy cacy'' Ja nie oczekuje ze będzie to co w Strzelinie [ budżet ok 100mln a w Borowie 25mln] ale za to mam prawo oczekiwać przynajmniej 1/4 tego co tam się realizuje . A co do kanalizacji to proponuje przez borów autem tam i z powrotem parę razy i na pewno do Ciebie dotrze jakie to dobrodziejstwo.

0
Gravatar
jaja
RE: Pierwsza taka sesja w Borowie
Kanalizacja jest w Borowie świeżo wykonana. Siłą rzeczy i praw fizyki grunt się stabilizuje i zapada. Jezdnia jest naprawiana przez wykonawcę. Skoro nie znasz się na prawie i nie uznajesz prawa własności to trudno - twoja głupota. Gmina ie może ingerować w nieswoją infrastrukturę bez zgody jej właściciela. A tym bardziej nie może inwestować w czyją własność. Od tego jest zarząd dróg powiatowych - z kandydatem na wójta na czele - by dbać o swoja własność i inwestować. Ponadto czekano na budowę kanalizacji np z drogami osiedlowymi by nie wyrzucać pieniędzy w błoto ? to źle ? Infrastruktura na miare możliwości gminy jest rozwijana.
0
Gravatar
qwerty
RE: Pierwsza taka sesja w Borowie
ja powiedziała :
przez te 4 kadencje gdzie jest chociaż 1 m chodnika ? Borów zaścianek!!! . Nie ważne czy jedziesz na północ, południe, wschód czy zachódGminy Borów, zawsze wiesz kiedy przekraczasz jej granice....Kondratowice,Jordanów, Zórawina tam buduja chodniki,a u nas? mag mag powiedziała :
JAJA powiedziała :
mag mag powiedziała :
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
Kanalizacja w Borowie, Borku, i okolicy - rodem z PRL ? chyba jednak w 2018 roku PRL juz nie było :)A to wójt i radni bałaganią ? Czy może mieszkańcy nie szanują wspólnej przestrzeni .Drogi sa powiatowe nie gminne , a i tym samy rowy tez należą do powiatu i zarządzane sa przez Powiatowy Zarząd Dróg - zatem powiat się ma tym zajmowac.
Jasne lepiej powiedz '' To nie my to ku..a oni , my jesteśmy cacy'' Ja nie oczekuje ze będzie to co w Strzelinie [ budżet ok 100mln a w Borowie 25mln] ale za to mam prawo oczekiwać przynajmniej 1/4 tego co tam się realizuje . A co do kanalizacji to proponuje przez borów autem tam i z powrotem parę razy i na pewno do Ciebie dotrze jakie to dobrodziejstwo.
Wójt jeździ samochodem to mu chodnik nie potrzebny.

0
Gravatar
ja
gdzie jest chodnik
przez te 4 kadencje gdzie jest chociaż 1 m chodnika ? Borów zaścianek!!! . Nie ważne czy jedziesz na północ, południe, wschód czy zachódGminy Borów, zawsze wiesz kiedy przekraczasz jej granice....Kondratowice,Jo rdanów, Zórawina tam buduja chodniki,a u nas? mag mag powiedziała :
JAJA powiedziała :
mag mag powiedziała :
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
Kanalizacja w Borowie, Borku, i okolicy - rodem z PRL ? chyba jednak w 2018 roku PRL juz nie było :)A to wójt i radni bałaganią ? Czy może mieszkańcy nie szanują wspólnej przestrzeni .Drogi sa powiatowe nie gminne , a i tym samy rowy tez należą do powiatu i zarządzane sa przez Powiatowy Zarząd Dróg - zatem powiat się ma tym zajmowac.
Jasne lepiej powiedz '' To nie my to ku..a oni , my jesteśmy cacy'' Ja nie oczekuje ze będzie to co w Strzelinie [ budżet ok 100mln a w Borowie 25mln] ale za to mam prawo oczekiwać przynajmniej 1/4 tego co tam się realizuje . A co do kanalizacji to proponuje przez borów autem tam i z powrotem parę razy i na pewno do Ciebie dotrze jakie to dobrodziejstwo.

0
Gravatar
mag mag
RE: Pierwsza taka sesja w Borowie
JAJA powiedziała :
mag mag powiedziała :
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
Kanalizacja w Borowie, Borku, i okolicy - rodem z PRL ? chyba jednak w 2018 roku PRL juz nie było :)A to wójt i radni bałaganią ? Czy może mieszkańcy nie szanują wspólnej przestrzeni .Drogi sa powiatowe nie gminne , a i tym samy rowy tez należą do powiatu i zarządzane sa przez Powiatowy Zarząd Dróg - zatem powiat się ma tym zajmowac.
Jasne lepiej powiedz '' To nie my to ku..a oni , my jesteśmy cacy'' Ja nie oczekuje ze będzie to co w Strzelinie [ budżet ok 100mln a w Borowie 25mln] ale za to mam prawo oczekiwać przynajmniej 1/4 tego co tam się realizuje . A co do kanalizacji to proponuje przez borów autem tam i z powrotem parę razy i na pewno do Ciebie dotrze jakie to dobrodziejstwo.

0
Gravatar
JAJA
A PRL to skończyłs się w 2018 ?
mag mag powiedziała :
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
Kanalizacja w Borowie, Borku, i okolicy - rodem z PRL ? chyba jednak w 2018 roku PRL juz nie było :)A to wójt i radni bałaganią ? Czy może mieszkańcy nie szanują wspólnej przestrzeni .Drogi sa powiatowe nie gminne , a i tym samy rowy tez należą do powiatu i zarządzane sa przez Powiatowy Zarząd Dróg - zatem powiat się ma tym zajmowac.

0
Gravatar
mag mag
RE: Pierwsza taka sesja w Borowie
To może ktoś mi wytłumaczy skoro jest tak super to dlaczego tego nie widać- infrastruktura prawie w całości z prl- wszech obecny bałagan [zwłaszcza widać gdy wykoszone rowy]-coraz to gorsze drogi gminnejedynie to co się zmienia to coraz mniej miejsc parkingowych pod urzędem gminy
0

Przeczytaj także