Wiekowe drzewo liczące około 1300 lat obumiera. Usychają jego konary i korzenie. Przyczyniły się do tego m.in. ubiegłoroczne upały i susza... oraz nornice, które wykopały tunele pod drzewem i uszkodziły jego system korzeniowy. Gmina Lubań od kilku lat prowadzi akcję ratowania cennego cisa. Teraz te działania wesprze finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
- Przeznaczyliśmy ponad 12 tys. złotych na zakup instalacji i zbiorników do nawadniania oraz wykonanie prac, które zabezpieczą drzewo przed zimowymi mrozami - mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Całkowity koszt zadania wyniesie ponad 25 tys. złotych. W poprzednich latach samorządowcy umieścili w ziemi specjalną siatkę przeciw nornicom i zasypali wykopane przez szkodniki korytarze. Zastosowano również środki pobudzające wzrost i regenerację najbardziej uszkodzonych części systemu korzeniowego. Wykonano także drenaż i studzienkę do kontroli poziomu wody. Dla wzmocnienia sił witalnych drzewo jest regularnie nawożone. W tym roku wokół pomnikowego cisa rozstawiono rusztowania, na których zostaną zainstalowane zraszacze i zamgławiacze. W zimie na rusztowaniu pojawi się folia, która posłuży m.in. do podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa. Wnętrze otwartego pnia cisa zostanie zabezpieczone przed przemarzaniem. - Na wiosnę tego roku zauważyliśmy pozytywne efekty naszych działań, cis wypuścił młode pędy a wyrastające z nich igły wydłużyły się - ciszy się Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań.

Wysoki na ok. 13 m cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego (k. Lubania, woj. dolnośląskie) ma obwód pnia 1,5 m. W długiej historii staruszka nie brakowało dramatycznych wydarzeń. W 1813 roku jego pień pocięli szablami Kozacy, a w czasie huraganu w 1989 roku runęła potężna odnoga drzewa. Przed tym wypadkiem obwód jego pnia liczył aż 5 m. - Lubański cis jest cennym pomnikiem przyrody wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody - podkreśla Hubert Papaj - To najprawdopodobniej najstarsze drzewo w Europie Środkowej - dodaje.
fot. Gmina Lubań
Robert Borkacki, WFOŚiGW we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także