Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać 4 lub 2 tys.zł? Do kogo pieniądze te będą mogły trafić, a kto na nie liczyć nie może? Już za niedługo mieszkańcy gminy Kondratowice będą mogli otrzymać do 4 000 zł dofinansowania na zakup lub budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, przyłączy do kanalizacji sanitarnej lub do 2 000 zł na bezodpływowy zbiornik na ścieki. Wstępne zainteresowanie programem nie było zbyt duże, dlatego w tegorocznym budżecie zabezpieczono środki na 5 inwestycji.
Jeśli chętnych przybędzie, to w kolejnych latach gmina będzie starać się zwiększyć fundusze na ten cel.

Dłużnicy jej nie dostaną
O dotacje mogą wnioskować osoby i wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami, współwłaścicielami nieruchomości lub mają ją w użytkowaniu wieczystym. Jeśli stanowi ona współwłasność, wszyscy współwłaściciele muszą zgodzić się na inwestycje.
O dofinansowanie nie mogą starać się właściciele budynków lub mieszkań, które można podłączyć do istniejącej kanalizacji lub przy których miejscowe plany nie przewidują budowy własnych oczyszczalni. Dotacji nie uzyska się też na oczyszczalnię o przepustowości powyżej 7,5 m3/dobę; zainstalowane już urządzenia; urządzenia, które nie mają aprobaty Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie; pojedyncze elementy, które nie stanowią oczyszczalni w znaczeniu materialno-technicznym; koszty robocizny; dokumentacji projektowej i na szamba, jeśli w danym miejscu można było zainstalować oczyszczalnię lub przyłączyć się do kanalizacji sanitarnej. Nie mogą zabiegać o nią również osoby, które zalegają z podatkami i opłatami za okres ostatnich 5 lat.

Rozpatrywane na 2 tury
Ważne też, że dla danej nieruchomości można uzyskać tylko jedno dofinansowanie i maks. do 50% wartości inwestycji. Osoba, która je otrzyma zobowiązuje się dodatkowo, że w ciągu 2 miesięcy od dnia uruchomienia zbiornika zlikwiduje dotychczasowe szambo.
Zainteresowani, zanim przystąpią do zadania, muszą złożyć wniosek z określeniem lokalizacji inwestycji i opisem przedsięwzięcia oraz potrzebne dokumenty, a potem czekać z pracami do otrzymania decyzji. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Złożone do 31 maja będą rozpatrywane do 20 czerwca, a przekazane do 30 września - do 20 października. Realizacja inwestycji musi nastąpić do pół roku od podpisania umowy. Do wniosku o wypłatę trzeba dołączyć kserokopię faktury zawierającą wartość urządzeń (oryginał do wglądu), potwierdzenie zakończenia prac wystawione na właściciela, kserokopię opisu lub projektu technicznego, atesty i aktualne aprobaty techniczne. Dotacja będzie wypłacana po całkowitym zakończeniu i sfinansowaniu inwestycji, do 21 dni od sporządzenia przez przedstawiciela gminy protokołu potwierdzającego zakończenie budowy. W ciągu 5 lat stan oczyszczalni mogą skontrolować urzędnicy. Jeśli urządzenia nie będą używane lub będą używane nieprawidłowo, dofinansowanie z odsetkami trzeba będzie zwrócić.
Projekt gminy nie wszedł jeszcze w życie, ale jego złożenia prawdopodobnie się nie zmienią.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
dst
Ja, ja, ja....
Ja to w wojsku d-pa, ble, ble... w szkole chyba nie szło i to chyba specjalnej, Pan Czesław już od jesieni się zmieni, czas na Radnego który zadba i o Grzegorzów na nie tylko boisko w swoim Podgaju, amen.
0
Gravatar
Zainteresowany
RE: Oczyszczalnie pod kontrolą
Myślę że ta dotacja powinna być wyższa bo za te pieniądze to niewiele się zrobi , myślę tu o pozwoleniach, przebudowach instalacji itp
0
Gravatar
ja
RE: Oczyszczalnie pod kontrolą
dst powiedziała :
A Grzegorzów i Podgaj jak zwykle płacą podatki i nic się nie dzieje. Pan Czesław tylko boiskiem się zajmuje i walką z ,,przeciwnikami'' z rady gminy, gdzie kanalizacja, gdzie chodniki? Brawo radny!
Przestań już ujadać Burku wioskowy!!! Pan Czesław już wie kto jest kim i czym się zajmować.

0
Gravatar
dst
Grzegorzów i Podgaj na peryferiach
A Grzegorzów i Podgaj jak zwykle płacą podatki i nic się nie dzieje. Pan Czesław tylko boiskiem się zajmuje i walką z ,,przeciwnikami '' z rady gminy, gdzie kanalizacja, gdzie chodniki? Brawo radny!
0
Gravatar
Ciekawy
Oczyszczalnie
A co ze wspaniala kanalizacja.....koniec ...a przeciez mialo byc tak pieknie.
0

Przeczytaj także