Po przyjęciu uchwał poruszono też kwestię spotkania z szefem Agencji Nieruchomości Rolnych
Po przyjęciu uchwał poruszono też kwestię spotkania z szefem Agencji Nieruchomości Rolnych
Podczas kwietniowej sesji Rady Gminy Kondratowice przedstawione zostały zmiany budżetowe na 2017 r. Co wspólnego z agencją towarzyską ma Agencja Nieruchomości Rolnych? Radny Wiesław Skorupski był niezadowolony z zakończonego audytu w Zakładzie Usług Komunalnych i dziwił się, dlaczego nikt nie poniesie konsekwencji. Jak przebieg sesji skomentowała sołtys Maleszowa?
W środę, 26 kwietnia, w Urzędzie Gminy Kondratowice odbyły się obrady XXVI sesji Rady Gminy. Projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Kondratowice na 2017 r. przedstawił wójt Wojciech Bochnak, który wyjaśnił poszczególne kwestie. Kwota dochodów po zmianach wynosi 20 581 368 zł, w tym dochody bieżące 17 551 501 zł i dochody majątkowe 3 029 867 zł. Wydatki to 20 229 868 zł, w tym wydatki bieżące 16 954 664 zł i wydatki majątkowe 3 275 204 zł.
Radny Czesław Krawczyszyn pytał, z czego wynika zmniejszenie kwoty o 10 000 zł na kluby sportowe. – Zarządzeniem wójta środki dla klubów zostały podzielone: 19 000 zł Ślęza Księginice Wielkie, 26 000 zł Olimpia Podgaj. Jeden i drugi klub prawidłowo rozliczył się z dotacji. Czarni Kondratowice zmniejszenie dotacji o 10 000 zł, ponieważ wycofali drużynę z pierwszych rozgrywek. Rozliczenie klubu nie jest jeszcze kompletne – tłumaczył wójt. Większością głosów uchwała została przyjęta.

„Chciałem porównać Agencję Nieruchomości Rolnych…”- Pan wójt przez dwa lata stosował zasadę piaskownicy i dalej się to dzieje. Jak tak można audyt prowadzić? - pytał radny Wiesław Skorupski (drugi od prawej)
Następnie przedstawiono projekt uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej gminy Kondratowice na lata 2017-2026. Wójt Bochnak wyjaśnił, że gmina otrzymała dofinansowanie na termomodernizację budynku użyteczności publicznej w Prusach i Księginicach, należących do gminy Kondratowice. – To zadanie to kwota około 912 000 zł, 806 000 zł jest dofinansowania, więc różnicę będziemy musieli dodać z własnych środków w przyszłym roku – mówił wójt. Kolejnym zadaniem, na które otrzymano dofinansowanie, jest modernizacja zabytkowej świetlicy biblioteki w Zarzycy. Ostatecznie uchwałę przyjęto.
W dalszej części wójt Bochnak przedstawił sprawozdanie za okres między sesjami. – Czekamy na porozumienie, jeśli chodzi o powiat, na podpisanie umowy na realizację zadań wspólnych. Mowa o ustaleniach z zarządem powiatu. W maju miało być realizowane pierwsze zadanie odtworzenia rowu powiatowego przy drodze relacji Gołostowice-Skała-Wąwolnica. Mamy wyłonionego potencjalnego wykonawcę – powiedział Bochnak.
W punkcie zapytań i wolnych wniosków głos zabrał członek Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Strzelińskiego Tomasz Ossowski. Prosił przewodniczącego komisji rolnictwa i wójta, aby dogadali się w kwestii zaproszenia na spotkanie szefa Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójt zapewnił, że nie będzie to problem. Sprawa dotyczyła wydzierżawienia gruntów na terenie gminy Kondratowice. - Jeżeli gdzieś popełniłem błąd, mam możliwość poprawienia i złożenia na nowo. Rolnicy poprawili błędy, a agencja to odrzuciła. 80% rolników z naszej gminy zostało odrzuconych – mówił Ossowski.
- Chciałem porównać Agencję Nieruchomości Rolnych do agencji towarzyskiej. W agencji towarzyskiej co będą chcieli to zrobią, tak samo w ANR. W agencji towarzyskiej przynajmniej rolnik będzie zadowolony – stwierdził radny Tadeusz Woszczak. Przypomniał o piśmie do ministra rolnictwa, który odpowiedział, że cena nie odbiega od normy przy dwudziestotysięcznej różnicy.

„One są zamknięte w sejfie, ściśle tajne?”
Radny Krawczyszyn pytał o skargę złożoną na kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kondratowicach. Przewodnicząca RGK Maria Karakow poinformowała, że skierowała pismo do Komendy Powiatowej Policji o udostępnienie donosu dotyczącego rodziny radnego Krawczyszyna i nie dostała jeszcze odpowiedzi.
Następnie głos zabrał radny Woszczak, który odniósł się do opublikowanej przez nas relacji z marcowej sesji RGK. Stwierdził, że nie była rzetelna, gdyż jego wypowiedzi nie cytowano w całości, sugerując jednocześnie, co powinno się znaleźć w relacji. – Jeżeli to jest o Woszczaku, to pisać wszystko, co potrzeba. Proszę pisać tak, jak jest – powiedział. – Tak, proszę pisać, że nie ma afery, w której pan Woszczak by nie uczestniczył – stwierdził radny Wiesław Kasprzyszak.
Radny Wiesław Skorupski poruszył kwestię zakończonego audytu w Zakładzie Usług Komunalnych w Kondratowicach. – Uważam, że audyt nie przyniósł takiego efektu, jakiego oczekiwaliśmy. Nie wiemy, jakie ponieśliśmy koszty sądowe, komornicze czy odsetkowe. ZUK przyniósł nam 400 000 zł straty. W tej chwili widzę, że nikt nie poniesie za to żadnej kary czy konsekwencji prawnych. Pan wójt przez dwa lata stosował zasadę piaskownicy i dalej się to dzieje. Audytor powiedział, że nie dostał wszystkich dokumentów. Jak tak można audyt prowadzić? One są zamknięte w sejfie, ściśle tajne? – pytał radny.

Wywlekane prywatne sprawy
Wójt nie zgodził się z zasadą piaskownicy, gdyż, jego zdaniem, firma wykonująca audyt była wyłoniona rzetelnie. – Bardziej wierzę wyliczeniom audytora niż pana. Podał 10 900 zł za 2013 r., 21 100 zł za 2014 r., 43 300 za 2015 r. i ponad 90 000 zł za 2016 r. – stwierdził wójt.
Sołtys Maleszowa Katarzyna Olędzka pytała o możliwość termomodernizacji budynku szkoły w Prusach. Dodała, że w zimie temperatura w niektórych klasach wynosi 16 stopni Celsjusza. Wójt wyjaśnił, że największe straty ciepła są na sali gimnastycznej, ocieplony będzie dach i wymienione okna.
Ponadto sołtys odniosła się do przebiegu sesji. – Wielki szacunek dla pana Skorupskiego, który mimo że wypomina pewne rzeczy wójtowi, są to sprawy, które dotyczą naszej gminy. A co mnie interesują jakieś prywatne sprawy radnych, które są tutaj wywlekane? Mnie interesują inwestycje i problemy mieszkańców – podsumowała sołtys Olędzka.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
wójtekk
Dobrzy Radni rozdają nasze pieniądze
Pytanie pierwsze dlaczego wójt zamierza z naszych pieniędzy odtwarzać, odkopywać zasypany przez właścicieli pól tzw rolników rów? Czyje to uprawy rosną na ,,byłym''rowie? Zamiast naliczyć zajęcie pasa drogowego dla przestępców wyciąga się nasze pieniądze z podatków, gdzie są radni? cisza, piorą tylko swoje brudy i tylko tym się zajmują. Pytam radnego Woszczaka, Krawczyszyna ... dlaczego ja mam płacić za odkopanie rowu zasypanego przez pseudo rolnika?
0
Gravatar
Obserwator 2
RE: W agencji towarzyskiej przynajmniej rolnik będzie zadowolony...
obserwator powiedziała :
Ależ my mamy perełki wśród radnych cry Ale cóż, sami ich wybieraliśmy, a teraz sami się musimy wstydzić sad Dzięki Bogu spośród sołtysów możemy liczyć na głos rozsądku.
Ja również wstydzę się nie tylko za te tz "perełki " Ale i za tą resztę radnych którzy milczą bo boją się odezwać żeby się nie wychylic..... Panowie radni czy te kilkaset złotych jest warte tego żeby nie patrzeć w lustro ? , a co z mieszkańcami gminy ? Co z waszymi wyborcami ? A nawet co z tymi co na Was nie głosowali, czym ich przekonacie do siebie , wiem że niektórzy rozpoczęli już kampanię wyborczą chociaż nic nie zrobili dla swojego okręgu wyborczego nie liczę tego co robią dla swojego interesu ..... wstyd, wstyd mi że zamiast pracować nad naszą wspólną sprawą to ten czas który został wam dany uważam za stracony !

0
Gravatar
obserwator
wstydzę się
Ależ my mamy perełki wśród radnych cry Ale cóż, sami ich wybieraliśmy, a teraz sami się musimy wstydzić sad Dzięki Bogu spośród sołtysów możemy liczyć na głos rozsądku.
0
Gravatar
spajker
RE: W agencji towarzyskiej przynajmniej rolnik będzie zadowolony...
w agencji towarzyskiej zadowolony będzie nie tylko rolnik ale każdy konsument. ważne aby unikać cocomo, nie brać ze sobą więcej niż 150 złotych i zero kart kredytowych. konfliktu z bramkarzem też nie polecam.
0

Przeczytaj także