Strzelińscy policjanci od początku roku odnotowali już dwa przypadki nieprawidłowości we wskazaniach liczników samochodów
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego, kontrolujący policjanci mają obowiązek dokonać odczytu drogomierza zatrzymanego do kontroli samochodu.
- W praktyce wygląda to w sposób następujący – wyjaśnia asp.sztab. Ireneusz Szałajko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie. - Policjanci w trakcie kontroli drogowej spisują stan licznika. Następnie za pośrednictwem systemów informatycznych porównują przebieg z podanym przez diagnostę na przeglądzie technicznym. W przypadku nieprawidłowości, czyli gdy stan licznika będzie mniejszy niż wpisany do systemu podczas przeglądu, funkcjonariusze wykonują stosowne czynności, w związku z uzasadnionym podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Przepis z Ustawy Kodeks Karny, mówiący o zmianie wskazań drogomierza, brzmi (art. 306a):
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5,
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
Cały artykuł w wydaniu papierowym "Słowa Regionu".

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Jozef
Komis
Proponuję sprawdzić komis w trzeciej wiosce od Strzelina w kierunku Wrocławia
0
Gravatar
Xxxx
RE: Policjanci ujawnili pierwsze w powiecie przypadki „przekręcania” liczników
Teraz podczas kontroli najważniejsze to sprawdzić licznik. Ostatnio zatrzymała mnie komenda wojewódzka, policjant spisał stan mojego licznika do notesu poczym udał się do radiowozu sprawdzić czy się zgadza. Po chwili wraca ucieszony i mówi że licznik się nie zgadza - okazało się że źle spisał stan mojego licznika i po ponownym spisaniu licznika do notesu okazało się że wszystko się zgadza. A co jeśli pan na stacji diagnostycznej by się pomylił i wpisał do systemu?
0
Gravatar
Wiktor
cofnięte liczniki aut
Bardzo szczytny cel...ale ta cała kontrola liczników nie powinna być lapanką na użytkowników aut. Problem dotyczy aut wystawianych na sprzedaż w internecie i komisach samochodowych i tam powinno się skierować działania policji. Jaki sens nękać ludzi którzy nawed jeśli mają nieprawidłowy stan licznika to są tego nieświadomi.PO CO cofać licznik w aucie które użytkujemy? Żaden...ale auto na sprzedaż to już owszem. Proponuje ustawodawcy popukać się w czoło i skierować policję tam gdzie jest problem a nie tam gdzie jest skutek problemu...
0
Gravatar
spajker.
RE: Policjanci ujawnili pierwsze w powiecie przypadki „przekręcania” liczników
ja lubię sobie popchnąć. z braku towaru popycham nawet licznik. popycham go do przodu. zawsze dojeżdżam pojazd do końca i nikomu go nie sprzedaję a nawet gdybym sprzedawał to prewencyjnie poinformuję iż pojazd ma 5 milionów mil przebiegu i nie opłaca się go kupować. przepisy dowalą mi karę ale za co? za to że miałem w kieszeni magnes neodymowy i elektronika w samochodzie się rozregulowała? za to że dyktując przebieg na przeglądzie ja albo serwisant się pomylił? za to że jak mam SWOJ samochód to sam w nim grzebię ich poseł komu do tego co mi wyjdzie a co nie wyjdzie???????rozumiem intencje ustawodawcy i cel taki aby ukarać oszustów no ale w samochodach , które stały się już komputerami na kołach to ja nie jestem w stanie pilnować czegokolwiek. teraz jakiś hacker albo jakiś koleś w serwisie może coś tam zrobić świadomie/nieświadomie a policja wyhaczy mnie w moim prywatnym samochodzie za to że mój prywatny licznik kręci się w lewo a nie w prawo, że but lewy założyłem na prawą nogę i nigdy nie chcę sprzedawać mojego samochodu ani mojego buta. mam słaby wzrok. nie widzę paragonów ani wskazań licznika , jakiś serwisant coś tam wpisze , jakiś serwisant wsadzi mi deskę rozdzielczą z licznikiem po jakim rozbitku. ja mam by c przestępcą bo pan inspektor policji ma jakieś wytyczne kto jest oszustem? informuję iż jestem ciemnoksórym murzynem żydem i uchodźcą i podlegam ochronie. jak mi ktoś licznik spisze to będzie art 119 kk.
0

Przeczytaj też