Działani rozpoczęły się już na początku stycznia od spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną (fot. KPP w Strzelinie)Już 1 lutego dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego rozpoczynają ferie zimowe. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z wypoczynku zarówno w miejscu zamieszkania jak też planujących wyjazd, Policja będzie prowadzić działania pn. ,,Bezpieczne Ferie”. Działania te w zasadzie rozpoczęły się już na początku stycznia od spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną.Promując bezpieczne zachowania w okresie ferii przypominamy dzieciom i dorosłym:
Te zabawy mogą zakończyć się tragicznie
Wchodzenie na lód w miejscach do tego nieprzystosowanych i niebezpiecznych jakimi są jeziora, stawy zbiorniki przeciwpożarowe, rzeki.
Zjeżdżanie sankami lub nartami ze wzniesień lub pagórków znajdujących się blisko ciągów komunikacyjnych, po których poruszają się pojazdy mechaniczne.
Urządzanie kuligów z wykorzystaniem samochodów, traktorów, quadów i rowerów, do których przyczepiane są sanki.
Obrzucanie śniegiem jadących pojazdów lub ustawianie na drodze śniegowych przeszkód.
Osobom planującym wyjazd w góry przypominamy o zabraniu łańcuchów na koła oraz dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.
Opiekunów dzieci uczulamy na konieczność zapewnienia najmłodszym właściwej opieki, która powinna być sprawowana przez odpowiedzialną osobę dorosłą, a nie niewiele starsze rodzeństwo. Należy pamiętać, że duża ilość wolnego czasu w połączeniu z brakiem konkretnych zajęć, niestety, również może sprzyjać różnym niebezpiecznym sytuacjom.
W związku z tym zalecamy:
- zapewnić dzieciom właściwą opiekę osób dorosłych,
- zachęcać najmłodszych do udziału w zajęciach organizowanych w szkołach w czasie ferii,
- wykazywać zainteresowanie tym co dziecko robi, z kim się spotyka, w jaki sposób planuje swój wolny czas.
O ile kwestia zapewnienia opieki mniejszym dzieciom wymaga od rodziców i opiekunów raczej właściwej organizacji własnego czasu i wykorzystania możliwości, jakie stwarzają placówki oświatowe w zakresie planowanych zajęć pozalekcyjnych, o tyle nieco więcej problemów pojawia się w przypadku starszych dzieci, które na ogół same zagospodarowują swój czas wolny, jeżeli pozostają w domu. Okazuje się, że w takich sytuacjach największym problemem jest brak komunikacji pomiędzy dziećmi i rodzicami na temat tego, co nasze nastoletnie dziecko robi, gdzie i z kim się spotyka, kiedy wróci do domu. Na ogół jest to najczęstsza przyczyna późniejszych konfliktów rodzinnych. Dlatego przypominamy o konieczności informowania domowników lub osób u których przebywamy o wszelkich wyjściach z domu, miejscach pobytu i przypuszczalnym czasie powrotu. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy ta wiedza może uratować komuś życie.
Informujemy również, że tradycyjnie w ramach akcji ,,Bezpieczne ferie” można zwracać się do nas o przeprowadzenie kontroli autokarów i innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt z nami w tej sprawie.
Zgłoszenia można przekazywać osobiście lub telefoniczne pod następujące numery telefonu:
71-78-34-200, 71-78-34-222.
St. asp. Jacek Waś

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też