31 marca br. mija termin zgłoszeń do konkursu Samorząd Pro Familia 2021, kierowanego do tych gmin, które realizują lokalną politykę prorodzinną, np.: finansują z własnego budżetu jednorazowe wypłaty z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe bądź stosują ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych dla rodzin z dziećmi lub wspierają rozwój mieszkalnictwa dla rodzin.
Resort rodziny konsekwentnie realizuje działania na rzecz tego, by polityka prorodzinna była sprawą szerokiej koalicji, nie tylko rządu, organizacji pozarządowych i think tank’ów, ale też samorządów. Według ekspertów to między innymi w ten sposób możemy dziś walczyć z wyzwaniem, którego efekty dopiero zaczynamy odczuwać, a jakim jest starzenie się społeczeństwa. Jego konsekwencje to między innymi niższe przyszłe emerytury, niższe nakłady na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną, wyzwania dla rynku pracy i obniżenie dynamiki wzrostu gospodarczego regionu.
W każdym województwie to właśnie samorządy i samorządowcy są najbliżej rodzin. Tam, w małych ojczyznach mają oni swoje szkoły, przychodnie, żłobki, boiska. Władze samorządowe najlepiej znają ich bolączki i mogą prowadzić politykę pomagającą im sobie z nimi radzić. Niektóre samorządy realizują to zadanie w sposób znakomity, poszukując dostępnych narzędzi, pozyskując środki finansowe z programów rządowych i tworząc infrastrukturę służącą wszystkim mieszkańcom. Warto by te osiągnięcia zostały dostrzeżone. „Mając świadomość znaczenia działań samorządów, pragnę docenić, nagradzać i promować te z nich, które tworzą optymalne warunki do funkcjonowania rodzin. Temu służy konkurs Samorząd Pro Familia” – podkreśla Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
„Znajdźmy miejsce w Polsce, gdzie rodzinom żyje się najlepiej!” – to hasło przewodnie konkursu, który ma na celu docenienie oraz nagrodzenie samorządów współtworzących optymalne warunki do funkcjonowania rodzin. Laureaci konkursu otrzymają tytuł SAMORZĄD PRO FAMILIA z możliwością posługiwania się taką pieczęcią również w materiałach promocyjnych. Tytułem będzie mogło posługiwać się tylko 5 samorządów w całej Polsce!
Zgłoszenia do konkursu Samorząd Pro Familia można nadsyłać do 31 marca 2021 roku. Formularz zgłoszeniowy uzupełnia ankieta, w której samorządy odpowiadają na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin, przyznawanych we własnym zakresie uprawnień czy stypendiów. Ogłoszenie wyników i wręczenie/przekazanie nagród laureatom nastąpi przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Tytuł będzie przyznawany w 5 kategoriach:
1) Gmina wiejska.
2) Gmina miejsko-wiejska.
3) Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców.
4) Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców.
5) Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.
Szczegółowe informacje wraz z Regulaminem, Formularzem zgłoszeniowym i Ankietą są pod adresem: https://www.gov.pl/rodzina/samorzad-pro-familia-2021

Wydział Prasowy, Departament Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Pińcet +
RE: Gdzie rodzinom w Polsce żyje się najlepiej?
"finansują z własnego budżetu" Szanowna redakcjo gminy nie finansują nic z własnego budżetu, a z pobranych wcześniej podatków wszystkich Polaków. Zarówno rząd jak i gminy i cała reszta urzędników żyje z pieniędzy które wcześniej zabrały polskim rodziną w formie podatków. Proszę więc nie wprowadzać w błąd że gmina daje ze swoich pieniędzy. Łatwiej było by gdyby państwo nie okradało ludzi w tak bezczelny sposób nakładając nowe daniny, ludzie zarabiali by więcej i nie musieli prosić się o swoje pieniądze które sami wypracowują. PRZY NAJNIŻSZEJ KRAJOWEJ 2800 BRUTTO PRACODAWCA PŁACI 3370 BRUTTO A NA KONTO WPŁYWA 2070 NETTO WIEC 1300 ZŁ ROZPŁYWA SIĘ + VAT + AKCYZA I CALA RESZTA DANIN.
0
Gravatar
Wiązek
RE: Gdzie rodzinom w Polsce żyje się najlepiej?
Wiadomo, że w tylko naszej gminie żyje się najlepiej.
0

Przeczytaj także