Foto: Twitter/@nexta_tv
Siły ukraińskie bronią się na wszystkich kierunkach, jednakże strona rosyjska wciąż ma inicjatywę strategiczną oraz wprowadza nowe jednostki i rodzaje uzbrojenia. Przede wszystkim jest to amunicja kierowana Krasnopol, pozwalająca precyzyjnie zniszczyć cel podświetlony wiązką laserową, pociski manewrujące Ch-101 odpalane z samolotów lotnictwa strategicznego oraz bezzałogowce uderzeniowe Forpost i Orion, których zastosowanie jest raczej symboliczne. Na większą skalę – zresztą obie strony – zaczęły używać dronów, do rozpoznania oraz kierowania ogniem artylerii. W dalszym ciągu śmiertelnie efektywne są ukraińskie TB2 Bayraktar dziesiątkujące dowolne cele, w dowolnej lokalizacji.


20 dzień wojny (15.03.2022)

Ministerstwo Obrony Rosji zapowiedziało, że będzie atakować ukraińskie zakłady przemysłu obronnego, gdzie prowadzony jest remont sprzętu i uzbrojenia. Zniszczenie zakładów Antonowa miało być z kolei związane z likwidacją składu amunicji do wyrzutni rakietowych. Może to również oznaczać, że kierownictwo Rosji zdaje sobie już sprawę, że okupacja Ukrainy będzie niemożliwa i postanowiło zniszczyć bazę przemysłową kraju zanim dojdzie do rozejmu.
Według Pentagonu, w okresie 24 luty do 14 marca, Rosjanie odpalili łącznie ponad 900 pocisków manewrujących i balistycznych.

Uderzenia lotniczo-rakietowe
Uderzenia lotniczo-rakietowe po raz pierwszy dotknęły zachodnią Ukrainę, co również należy odczytywać jako projekcję siły, tym bardziej, że do akcji weszło na większą skalę lotnictwo strategiczne z pociskami manewrującymi Ch-101 (nosiciele Tu-95 i Tu-160). 30 pocisków  manewrujących Ch-101 odpalono z samolotów nad Morzem Czarnym. Celem niedzielnego ataku (13.03.2022) było położone w obwodzie lwowskim i oddalone zaledwie 20 km od polskiej granicy Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie.  W wyniku ataku  zginęło 35 osób, a 134 zostały rannych.  Można przypuszczać, że na terenie jaworowskiego poligonu, na którym wcześniej odbywały się szkolenia z udziałem żołnierzy NATO, znajdowało się wyposażenie przeznaczone dla armii ukraińskiej.
Wcześniej, 12 marca, uderzeniem z powietrza zniszczone zostało lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim i w Wasylkowie, 6 marca uderzono w budynki administracyjne lotniska w Winnicy.

 Kierunek kijowski
 Od zachodu walki toczą się na obrzeżach stolicy, w rejonie Buczy i Irpienia oraz dalej na zachodzie,  mniej więcej wzdłuż trasy Kijów-Żytomierz. Od północnego-wschodu, pod dzielnicę Browary, podeszła rosyjska 90 Dywizja Pancerna z 41 Armii, ale jej 6 Pułk Pancerny, defilując w kolumnach, został rozbity ogniem artylerii (korygowanej z drona) w rejonie miejscowości Skybyn. Zniszczono kilka czołgów i wozów bojowych. Zginął dowódca 6 Pułku (o czym pisaliśmy w poprzednim monitorze) odznaczony przez Putina płk. Andriej Zacharow. Nacierająca grupa taktyczna wycofała się pod ogniem i straciła zdolność bojową.

Kierunek charkowski
Charków jest oblężony, walki trwają na obrzeżach. Rosjanie nie podejmują prób szturmowania miasta. Najcięższe walki wciąż mają miejsce w rejonie Iziumu, gdzie ma być powstrzymywane natarcie rosyjskiej 6 Armii na Słowiańsk.

Kierunek donbaski
Ukraińskie Siły Operacji Połączonych wciąż cofają się pod naporem wroga. Toczono walki o Popasną, Wuhłedar i silny węzeł obrony Siewierodonieck-Rubiżne. Do Berdiańska weszły lekkie jednostki pływające rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Oblężony i szturmowany jest Mariupol, brama do Morza Azowskiego. Główny nacisk na miasto idzie od strony wschodniej, gdzie atakują oddziały Donieckiej Republiki Ludowej, wsparte przez batalionowe grupy taktyczne 150 rosyjskiej Dywizji  Zmechanizowanej  ze składu 8 Armii, artylerię rakietową oraz lotnictwo.
Ukraiński pułk „Azow”, piechota morska i inne formacje zbrojne, stawiają zacięty opór wewnątrz oblężonego miasta.

Kierunek zaporoski
Rosyjskie zgrupowanie operacyjne wydzielone z 58 Armii do operacji nad Dnieprem, naciera na Zaporoże, z prawym skrzydłem atakującym na Hulajpole.

Kierunek odeski
Zgrupowanie operacyjne 58 Armii utknęło na dobre pod Mikołajowem, nie jest w stanie zdobyć tego rejonu i realnie zagrozić ze wschodniej strony Odessie. Wyprowadzono jednak z tego obszaru natarcie na północ, na Krzywy Róg. Odessa wciąż jednak jest zagrożona ewentualnym atakiem z morza, aktywna bowiem jest Flota Czarnomorska z komponentem desantowym.

Zdjęcie 1: Zdobyty przez ukraińskie wojska specjalne rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1. Koszt tego typu pojazdu szacowany jest na 90 milionów złotych. Udokumentowano już zniszczenie dwóch i  zdobycie trzech takich systemów przeciwlotniczych.

Zdjęcie 2: Kolejny zniszczony czołg rosyjski

Źródło: Reduta Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Don
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 20
spajker. powiedziała :
dzisiaj jestem wstrząśnięty postawą papieża. ten latynos jorge z argentyny potępia wojne ale unika słowa rosja. rosja jest git bo jest przeciwko jankesom a latynosi jankesów nie lubią.w 1936 roku papież paweł 6ty błogosławił oddziały SS jako zaporę dla armii czerwonej.to że jest wojna że jeden morduje drugiego powinno byc neutralnie złe a nie jest.jest złe albo dobre zależnie od kraju pochodzenia papieża.rodzina borgiów. synod trupi. noc kasztanowa. sobór w konstancji. schizma 1054. ulubione zajęcia jankowskiego. ulubione zajęcia gulbinowicza. słowa belzebuba z torunia powodują we mnie podniecenie.znam już wszystkie podniety burdelu i one mnie nudzą. zapiszę sie do jakiegoś zakonu. muszę jednak uważać na słowa abym nie skończył jak jan paweł 1wszy.
Religia zawsze była opium dla ciemnych mas. Dzisiaj człowiek który wierzy, jest jak najdalej od tych ciemnych mas i ich chciwych i zepsutych obrzedownikow. Wiara i religia to wreszcie coś zupełnie innego.

0
Gravatar
cześ
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 20
spajker. powiedziała :
dzisiaj jestem wstrząśnięty postawą papieża. ten latynos jorge z argentyny potępia wojne ale unika słowa rosja. rosja jest git bo jest przeciwko jankesom a latynosi jankesów nie lubią.w 1936 roku papież paweł 6ty błogosławił oddziały SS jako zaporę dla armii czerwonej.to że jest wojna że jeden morduje drugiego powinno byc neutralnie złe a nie jest.jest złe albo dobre zależnie od kraju pochodzenia papieża.rodzina borgiów. synod trupi. noc kasztanowa. sobór w konstancji. schizma 1054. ulubione zajęcia jankowskiego. ulubione zajęcia gulbinowicza. słowa belzebuba z torunia powodują we mnie podniecenie.znam już wszystkie podniety burdelu i one mnie nudzą. zapiszę sie do jakiegoś zakonu. muszę jednak uważać na słowa abym nie skończył jak jan paweł 1wszy.
Przecież wiadomo że papież niczego konkretnie nie potępi!!! Ważne że w duchu będzie się modlił za ofiary BUAHaHHAAHAHAHA HAAH :D

0
Gravatar
spajker.
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 20
dzisiaj jestem wstrząśnięty postawą papieża. ten latynos jorge z argentyny potępia wojne ale unika słowa rosja. rosja jest git bo jest przeciwko jankesom a latynosi jankesów nie lubią.w 1936 roku papież paweł 6ty błogosławił oddziały SS jako zaporę dla armii czerwonej.to że jest wojna że jeden morduje drugiego powinno byc neutralnie złe a nie jest.jest złe albo dobre zależnie od kraju pochodzenia papieża.rodzina borgiów. synod trupi. noc kasztanowa. sobór w konstancji. schizma 1054. ulubione zajęcia jankowskiego. ulubione zajęcia gulbinowicza. słowa belzebuba z torunia powodują we mnie podniecenie.znam już wszystkie podniety burdelu i one mnie nudzą. zapiszę sie do jakiegoś zakonu. muszę jednak uważać na słowa abym nie skończył jak jan paweł 1wszy.
0
Gravatar
Dystans
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 20
Jerzy H powiedziała :
Dzisiaj jestem wstrząśnięty, bo wszystko przewidziałem. Wiedziałem, że Rosja nie pogodzi się z utratą Ukrainy. Niestety tak jak w porę nie zatrzymano Hitlera, tak i w porę nie zatrzymano Putina. Zachód wciąż popełnia te same błędy" - mówi PAP Jerzy Hoffman.
Nie wiem na co czeka Zachód ? Pewne jest że na Ukrainie się nie skończy a jak tyko skończy z tym krajem ruszy na kolejne . Teraz jest szansa zatrzymać osłabioną i wymęczoną Armię Radziecką mniejszym kosztem . Na co czekają zachodnie kraje , aż ruski okrzepną i zaatakują kolejne państwa ?

0
Gravatar
Jerzy H
RE: Inwazja Rosji na Ukrainę - raport dzień 20
Dzisiaj jestem wstrząśnięty, bo wszystko przewidziałem. Wiedziałem, że Rosja nie pogodzi się z utratą Ukrainy. Niestety tak jak w porę nie zatrzymano Hitlera, tak i w porę nie zatrzymano Putina. Zachód wciąż popełnia te same błędy" - mówi PAP Jerzy Hoffman.
0

Przeczytaj także