13 grudnia w wielu miastach odbędą się demonstracje. Niektóre szkoły przygotowały wystawy i inscenizacje
13 grudnia w wielu miastach odbędą się demonstracje. Niektóre szkoły przygotowały wystawy i inscenizacje
Ostatnio zrobiło się głośno o 13 grudnia i rocznicy wprowadzeniu stanu wojennego. KOD zorganizował kontrmanifestację nawołując Polaków do nieposłuszeństwa wobec władzy. Co o tej sytuacji sądzą mieszkańcy, radni, wójtowie i burmistrzowie z powiatu strzelińskiego?
Waldemar Grochowski, wójt gminy BorówW liście „Stop dewastacji Polski” czytamy: Wzywamy obywatelki i obywateli, nauczycieli, rodziców, pracowników służby zdrowia, górników, rolników, przedsiębiorców, twórców i dziennikarzy, sędziów, prokuratorów, policjantów i wojskowych, a także organizacje pozarządowe, partie polityczne i samorządy, organizacje związkowe, samorządy zawodowe, aby się temu przeciwstawili. Julian Kaczmarek, radny i zwolennik PiSNadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy. Pod listem podpisali się m.in. Władysław Frasyniuk (były opozycjonista), Sławomir Broniarz (szef Związku Nauczycielstwa Polskiego), aktorka Krystyna Janda, Lech Wałęsa oraz dowódca wojskowy Adam Mazguła, który pozytywnie wypowiada się o stanie wojennym.
- To towarzystwo nie ma merytorycznych argumentów i powołuje się na łamanie demokracji. Dziś sytuacja rządzenia państwem niczym się nie różni od tej w poprzednich dwóch kadencjach. Wcześniej organizowano rocznice, ale nikt nie apelował do zbiorowego nieposłuszeństwa. Bardziej radykalni ludzie negatywnie oceniają działania KOD nazywając go Komitetem Obrony Dziadów – mówi Julian Kaczmarek, radny i zwolennik PiS.
Według radnego, totalną opozycję tworzą dziś ludzie, którzy zostali odcięci od strefy wpływów. To polityczni bankruci, którzy nie są zdolni do żadnych działań.

PO popiera list, ale bez Adama Mazguły
Mniej dosadnie sytuację ocenia Waldemar Grochowski, wójt gminy Borów, który uważa, że 13 grudnia tragicznie wpisał się w karty historii.
- Aby Polska była wolna, ludzie oddali życie. Powinniśmy to uszanować. Kto wierzący, powinien się pomodlić i oddać hołd, tym którzy zginęli. I na tym powinno się to zakończyć – tłumaczy wójt i dodaje, że nie wolno wykorzystywać symbolu tego dnia do działań politycznych. Działania KOD popiera Wojciech Bochnak, wójt gminy Kondratowice.
Wojciech Bochnak, wójt gminy Kondratowice- Popieram sygnatariuszy listu z wyjątkiem osoby Adama Mazguły. Jeśli chodzi o innych, to jak najbardziej jestem za. SąJerzy Krochmalny, burmistrz Wiązowadzę, że w dużych miastach odbędą się manifestacje. W mniejszych ośrodkach ich nie będzie – Bochnak, wójt i działacz Platformy Obywatelskiej.
W tym dniu członkowie PO zaplanowali złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Strzelinie. W liście KOD najwięcej kontrowersji wzbudza postać pułkownika Adama Mazguły.

W stanie wojennym nie było bezrobocia
- Wypowiedź płk. Adama Mazguły na temat stanu wojennego jest nie do przyjęcia. Jeśli próbuje się zbagatelizować historię i rozmyć wydarzenia, które miały miejsce, to jest to niedopuszczalne i nigdy nie powinno mieć miejsca. Potępiam takie zachowanie. Jeżeli chodzi o demonstracje, to uważam, że w państwie prawa ludzie powinni mieć swobodę wyrażania swojego stanowiska i opinii, choćby w formie demonstracji. Ważne, by przebiegało to w sposób bezpieczny i nie naruszający poglądów innych osób. Zdecydowanie bardziej cenię sobie ten sposób wyrażania swojego stanowiska niż na przykład anonimowe opluwanie w internecie – uzasadnia Jerzy Krochmalny, burmistrz Wiązowa.
Sporo mieszkańców Strzelina dobrze pamięta stan wojenny. Ich zdania również są podzielone. Ale po latach emocje opadają. Zmienia się też punkt widzenia na różne sprawy. Niektórzy usprawiedliwiają działania generała Jaruzelskiego.
- Stan wojenny był złem, ale wielu polityków twierdzi, że uratował Polskę przed wkroczeniem Sowietów. W tamtym czasie nikt z moich bliskich nie został ranny czy pobity. I choć atmosfera była dramatyczna, wszyscy mieli pracę. Nikt nie martwił się, co będzie jutro – mówi pani Janina, emerytka. Mieszkanka Strzelina potępia jednak stan wojenny i chwali rodaków, którzy w trudnych chwilach potrafią się jednoczyć. Bardziej radykalne zdanie ma Tadeusz Jurek ze Strzelina.
- Za komuny nie można było nic powiedzieć. Dziś jest swoboda. Polacy to taki naród, że jak nadchodzi bieda, to potrafią się dogadać, a jak mają za dobrze, to każdy chce rządzić. Dlatego dziś organizują różne protesty. Razem powinni wszyscy świętować, ale bez esbeków – kończy strzelinianin.
Działacze KOD opracowali listę 13 postulatów, wśród których domagają się m.in. dymisji rządu Beaty Szydło, wycofania się z reformy szkolnictwa, zaniechania działań uderzających w prawa kobiet i bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
nina
sejm
Proszę Państwa: Nawet na frontach przerywano walkę a oni w Sejmie wolą się kotłować i wysyłać fotki dokumentujących ich rozpasanie!!! Obecnie POsłanką Mucha zaczęła śpiewać! Nie bardzo jej to wyszło ale głos wydała!!! Krzyki ,gwizdy,trąbki pod Sejmem w wydaniu kodziarzy świadczą że; Cymbał - im puściejszy w środku - tym głośniej dzwoni,,,,,(prz ysłowia polskie)
0
Gravatar
Kerszow
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
Ciekawy artykuł. ;-)
0
Gravatar
grucha
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
Piszesz, że nie 18 % a 38% to się mylisz. frekwencja wynosiła 50,92%, czyli na PIS głosowało 37.58 % tych, którzy poszli głosować a 19% wszystkich uprawnionych. więc nie opowiadaj bzdetów jakie to wielkie poparcie ma PIS w polskim społeczeństwie. Co do autorytetów, na pewno moimi nie są Misiewicze, Piotrowicze, Pawłowicze i inne przechrzty i przekrętasy. To by było na tyle.
0
Gravatar
Lucyna N.
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
Opozycja sejmowa już nie wie co ma robić, by uwagę na siebię zwrócić wyborców i miota się bezradnie w konwulsjach mowy złości i nienawiści i coraz więcej błędy robi. To tylko kwestia czasu jak bez ubrania będą na znak protestu po sejmie biegać i mówić że to wina PiS że tak biegają
0
Gravatar
Dst001
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
http://m.niezalezna.pl/91072-blokada-sejmu-cios-w-serce-demokracji-autorem-tych-slow-bronislaw-komorowskiTo wypowiedź waszego prezydenta. Ile trzeba mieć w sobie cynizmu i kim trzeba być żeby tak pieprzyć i mącić ludziom w głowach.
0
Gravatar
Ten
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
grucha powiedziała :
,, mi powiedziała :
grucha powiedziała :
,, mi powiedziała :
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oświadczył w niedzielę wieczorem: ,,Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie'' Twierdzi, że PO chce stworzyć z opozycją ,,dobrą propozycję dla Polaków" czytam dziś w Onecie.Wstydu nie mają przegrali wybory i chcą rządzić. Niech oni już lepiej żadnych propozycji dla Polaków nie tworzą, bo już przez 8 lat nam pokazywali i mieliśmy same afery tylko. Wyrzucić tych targowiczan!!!!!!!!!!!!
Oni chcą, żeby PIS rządził zgodnie z prawem, przestrzegał konstytucji, nie rujnował państwa, żeby marszałek sejmu był marszałkiem sejmu a nie pisowskim, tępym narzędziem. Jak tego nie rozumiesz to współczuje ci i żal mi ciebie
A mi żal ciebie i to jak bardzo. Oni już mieli swoje 8 lat pełnych afer i korupcji. I nie mogąc się pogodzić z przegraną dzielą Polaków i robią rozróby i jeszcze w święta do tego rozrabiają. Zrozum grucha że ludzie mają ich i im podobnych dosyć.
Mówisz o 18% które głosowało na PIS. Widzę, że już zdążyli mózg ci zryć i samodzielnie nie potrafisz myśleć. Zresztą wg. twoich teorii to nikt nie ma racji, nie mówię o sobie, mówię np. o biskupie Pieronku, Komisji Weneckiej, Parlamencie Europejskim.Boje się, że w krótkim czasie ceny towarów wzrosną, nie będzie pieniędzy na 500+ i inne rozdawnictwo pisowskie. Nie odbije się to na 18% głosujących na PIS ale na całym społeczeństwie. Obym nie był złym prorokiem.
Co za pierdoły żenada wielka jak to czytam. Nie 18 % a 38% a jeśli dla ciebie autorytetem jest PE, KW i Pieronek to twoja sprawa i niech tak zostanie. Rzeczywistość jest taka że PO popierają tylko ci co mieli korzyści. Wy jesteście już w mniejszości i to na własne życzenie już prorokowaliście że na 500+ zabraknie i do końca połowy roku nie starczy i wam już nic nie pomoże.

0
Gravatar
grucha
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
,, mi powiedziała :
grucha powiedziała :
,, mi powiedziała :
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oświadczył w niedzielę wieczorem: ,,Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie'' Twierdzi, że PO chce stworzyć z opozycją ,,dobrą propozycję dla Polaków" czytam dziś w Onecie.Wstydu nie mają przegrali wybory i chcą rządzić. Niech oni już lepiej żadnych propozycji dla Polaków nie tworzą, bo już przez 8 lat nam pokazywali i mieliśmy same afery tylko. Wyrzucić tych targowiczan!!!!!!!!!!!!
Oni chcą, żeby PIS rządził zgodnie z prawem, przestrzegał konstytucji, nie rujnował państwa, żeby marszałek sejmu był marszałkiem sejmu a nie pisowskim, tępym narzędziem. Jak tego nie rozumiesz to współczuje ci i żal mi ciebie
A mi żal ciebie i to jak bardzo. Oni już mieli swoje 8 lat pełnych afer i korupcji. I nie mogąc się pogodzić z przegraną dzielą Polaków i robią rozróby i jeszcze w święta do tego rozrabiają. Zrozum grucha że ludzie mają ich i im podobnych dosyć.
Mówisz o 18% które głosowało na PIS. Widzę, że już zdążyli mózg ci zryć i samodzielnie nie potrafisz myśleć. Zresztą wg. twoich teorii to nikt nie ma racji, nie mówię o sobie, mówię np. o biskupie Pieronku, Komisji Weneckiej, Parlamencie Europejskim.Boje się, że w krótkim czasie ceny towarów wzrosną, nie będzie pieniędzy na 500+ i inne rozdawnictwo pisowskie. Nie odbije się to na 18% głosujących na PIS ale na całym społeczeństwie. Obym nie był złym prorokiem.

0
Gravatar
,, mi
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
grucha powiedziała :
,, mi powiedziała :
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oświadczył w niedzielę wieczorem: ,,Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie'' Twierdzi, że PO chce stworzyć z opozycją ,,dobrą propozycję dla Polaków" czytam dziś w Onecie.Wstydu nie mają przegrali wybory i chcą rządzić. Niech oni już lepiej żadnych propozycji dla Polaków nie tworzą, bo już przez 8 lat nam pokazywali i mieliśmy same afery tylko. Wyrzucić tych targowiczan!!!!!!!!!!!!
Oni chcą, żeby PIS rządził zgodnie z prawem, przestrzegał konstytucji, nie rujnował państwa, żeby marszałek sejmu był marszałkiem sejmu a nie pisowskim, tępym narzędziem. Jak tego nie rozumiesz to współczuje ci i żal mi ciebie
A mi żal ciebie i to jak bardzo. Oni już mieli swoje 8 lat pełnych afer i korupcji. I nie mogąc się pogodzić z przegraną dzielą Polaków i robią rozróby i jeszcze w święta do tego rozrabiają. Zrozum grucha że ludzie mają ich i im podobnych dosyć.

0
Gravatar
grucha
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
,, mi powiedziała :
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oświadczył w niedzielę wieczorem: ,,Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie'' Twierdzi, że PO chce stworzyć z opozycją ,,dobrą propozycję dla Polaków" czytam dziś w Onecie.Wstydu nie mają przegrali wybory i chcą rządzić. Niech oni już lepiej żadnych propozycji dla Polaków nie tworzą, bo już przez 8 lat nam pokazywali i mieliśmy same afery tylko. Wyrzucić tych targowiczan!!!!!!!!!!!!
Oni chcą, żeby PIS rządził zgodnie z prawem, przestrzegał konstytucji, nie rujnował państwa, żeby marszałek sejmu był marszałkiem sejmu a nie pisowskim, tępym narzędziem. Jak tego nie rozumiesz to współczuje ci i żal mi ciebie

0
Gravatar
,, mi
RE: KOD wzywa do nieposłuszeństwa. A Co ty na to?
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oświadczył w niedzielę wieczorem: ,,Posłowie Platformy Obywatelskiej są na sali obrad Sejmu i zostają w Sejmie'' Twierdzi, że PO chce stworzyć z opozycją ,,dobrą propozycję dla Polaków" czytam dziś w Onecie.Wstydu nie mają przegrali wybory i chcą rządzić. Niech oni już lepiej żadnych propozycji dla Polaków nie tworzą, bo już przez 8 lat nam pokazywali i mieliśmy same afery tylko. Wyrzucić tych targowiczan!!!! !!!!!!!!
0

Przeczytaj także