Przyznane wsparcie finansowe wykorzystać można na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją świń
Coraz bardziej realne jest zagrożenie pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie. O pomocy finansowej dla rolników w związku z ASF rozmawialiśmy z Markiem Mierzwińskim, kierownikiem strzelińskiego biura powiatowego ARiMR.
Przepisy dotyczące zwalczania ASF są bardzo rygorystyczne. Hodowcy z dnia na dzień mogą dowiedzieć się, że należy ubić wszystkie świnie w ich gospodarstwie. Co należy zrobić, żeby w takich przypadkach otrzymać wsparcie z budżetu państwa?
- Przyznanie wsparcia uzależnione jest od powstania w gospodarstwie strat spowodowanych wystąpieniem ASF. Warunek: miało ono miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania takiego wniosku.
Kto może ubiegać się o pomoc finansową?Marek Mierzwiński, kierownik strzelińskiego biura ARiMR
- W przypadku wystąpienia ASF, o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. Ponadto, w siedzibie stada, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, w której przebywały świnie objęte ww. decyzją, po jej wykonaniu rolnik nie może utrzymywać świń, których dotyczyła ta decyzja.
Pomoc może być przyznana w przypadku wystąpienia ASF, wsparcie może dotyczyć inwestycji, zgodnych z katalogiem kosztów kwalifikowalnych, określonych w rozporządzeniu wykonawczym MRiRW, innych niż związane z produkcją świń. Przyznane wsparcie finansowe wykorzystać można na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją świń.
Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysyłać je do właściwego oddziału regionalnego rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
miś
RE: ASF coraz bliżej granic powiatu
Na zdjęciu oczko wypadło temu panu
0
Gravatar
Znam cię!
RE: ASF coraz bliżej granic powiatu
O!! A pani poseł przytyła na Wiejskim wikcie!
0
Gravatar
Wesoły farmer
RE: ASF coraz bliżej granic powiatu
O, znajome twarze z Sejmu na zdjęciu!
0
Gravatar
spajker.
RE: ASF coraz bliżej granic powiatu
Spaiker. powiedziała :
Ten widok znajomy mi jest , to moje swojskie klimaty . Taką działalność gospodarczą prowadzę , zajmując się wypadem świnek . Płacę 23 . % VAT , 20 % PiT i 45 % ZUS i już mi nic w portfelu nie zostaje na życie moje hulaszcze . :-x
zajmujesz się wypadem świnek????? a co to takiego???widok jest ci znajomy bo to twoje zdjęcie rodzinne a poza tym masz jakieś niezłe chody u ministra finansów płacą 20% pi. inni ludzie płacą 18% albo 19% . wyjątków nie ma nawet dla celestyna a dla ciebie jest.

0
Gravatar
Spaiker.
RE: ASF coraz bliżej granic powiatu
Ten widok znajomy mi jest , to moje swojskie klimaty . Taką działalność gospodarczą prowadzę , zajmując się wypadem świnek . Płacę 23 . % VAT , 20 % PiT i 45 % ZUS i już mi nic w portfelu nie zostaje na życie moje hulaszcze . :-x
0

Przeczytaj także