- 7 maja ruszył duży program w ramach PL 13 - informuje wicestarosta Aleksander ZiółkowskiRuszył projekt promujący zdrowie. Tysiące mieszkańców powiatu będzie mogła skorzystać z bezpłatnych badań, a jeżeli będzie trzeba, to również z leczenia. Kolejki do lekarzy specjalistów to zmora polskiej służby zdrowia. Nie lepiej jest w naszym powiecie.

Jest jednak szansa na wyraźnie skrócenie oczekiwania na wizytę u kardiologa.
- Ruszamy z projektem: edukacja promocja i profilaktyka - skuteczne działania z chorobami sercowo-naczyniowymi na terenie powiatu strzelińskiego. Będą to działania w ramach programu operacyjnego PL 13, finansowanych przez tzw. fundusze norweskie – poinformował nas Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzeliński.
Norwegia jako państwo współpracujące z Unią Europejską, ale nie jest jej członkiem. Dlatego zamiast składki członkowskiej, jaką wnoszą państwa będące w UE, wspiera finansowo np. Polskę, w zamian za dostęp do rynku unijnego. – W naszym przypadku jest to niebagatelna kwota 3,2 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową wszystkie zapisane tam działania należy zakończyć do 30 kwietnia 2016 r.. W przypadku funduszy norweskich żaden beneficjent umowy nie może liczyć na przedłużenie terminu zakończenia zdania, którego się podjął. Jest to dla nas, a przede wszystkim dla Strzelińskiego Centrum Medycznego, które będzie realizowało znaczną część umowy, wyzwanie, któremu musimy sprostać. Pierwotnie projekt miał ruszyć jeszcze w e wrześniu ubiegłego roku, ale nie z naszej winy, ministerstwo zdrowia przesunęło termin rozpoczęcia i zakończenia tego zadania. Staranie o pozyskanie tych środków rozpoczęli nasi poprzednicy (poprzedni prezes SCM i poprzedni zarząd powiatu – red.). Tak się złożyło, że do podpisania umowy dojdzie dopiero w tym roku (umowa zostanie podpisana, ale rozmawiając z wicestarostą nie znaliśmy jeszcze dokładnej daty – red.) – poinformował nas wicestarosta.
W ramach projektu prowadzone będą badania profilaktyczne, z których skorzysta co najmniej 5 tys. mieszkańców naszego powiatu, a 500 osób będzie mogło skonsultować stan swojego zdrowia ze specjalistą. Drugą częścią projektu będą stanowiły różnorakie działania promocyjne. Uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa. W czwartek 7 maja br. odbyła się konferencja poświęcona wszystkim aspektom projektu.

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.