22 września odbyło się kolejne posiedzenie komisji obszarów wiejskich i infrastruktury technicznej powiatu strzelińskiegoCzy drogi powiatowe łączące siedziby gmin powiatu strzelińskiego będą w 2016 roku remontowane? Jaki pomysł mają władze powiatu na wyłonienie tych najistotniejszych, najpilniejszych i najpotrzebniejszych inwestycji drogowych?
22 września odbyło się kolejne posiedzenie komisji obszarów wiejskich i infrastruktury technicznej Rady Powiatu Strzelińskiego. Po szybkiej i sprawnej analizie realizacji budżetu powiatu w I półroczu 2015 roku, członkowie komisji postanowili złożyć wspólny wniosek do zarządu powiatu. Wniosek ma składać się z propozycji sporządzenia dla każdej z gmin powiatu jednej dokumentacji projektowej oraz jednego zadnia inwestycyjnego (małej przebudowy) dotyczących dróg powiatowych. Na podstawie tego dokumentu sporządzony zostanie wpis do budżetu na 2016 rok.
- Bardzo proszę, by nie był to koncert życzeń – sugerowała przewodnicząca Agnieszka Bugryn. - To powinny być realne propozycje.
Radni poprzedzili pomysł dyskusją. Rozpoczął wicestarosta Aleksander Ziółkowski, który zwrócił uwagę, iż przyszłoroczny budżet powiatu będzie zbliżony do obecnego. Środków nie będzie więcej, a ilość potrzeb jest ogromna. Wicestarosta podkreślił, że 50% mieszkańców powiatu stanowią mieszkańcy gminy Strzelin, co powinno mieć proporcjonalne przełożenie na przypadające fundusze. Z kolei najgęstsza sieć dróg powiatowych, jednocześnie w najgorszym stanie, występuje w gminie Przeworno.
- Warto ratować drogi, których zły stan techniczny pozwala na skorzystanie ze stosunkowo tanich zabiegów – podkreślił Ziółkowski. - Szczególnie ważne są dwie drogi. Pierwsza łączy Przeworno ze Strzelinem, natomiast druga Strzelin, przez Zielenice, z Borowem.
Wicestarosta powołał się również na wspólny wniosek dwóch wójtów zachodnich gmin powiatu, którzy apelują o remont dróg Mikoszów – Karszów – Prusy – Kondratowice – Pożarzyce oraz Kondratowice – Karczyn – Mańczyce. Ziółkowski wspomniał także o drodze przechodzącej przez Gościęcice, która wymaga gruntownej przebudowy. Ta inwestycja wymaga jednak dokumentacji projektowej, która dzieliłaby ją na etapy. Powiat nie jest w stanie sfinansować jej w jednym roku budżetowym. Konieczne byłoby również pozyskanie środków zewnętrznych, a także partycypowanie w kosztach przez gminę Strzelin. Potrzebę realizacji tej inwestycji wsparł swoim głosem także radny Władysław Białkowski.
- Ta droga nie jest w złym stanie technicznym, jej stan jest fatalny. Łata goni łatę, a ruch samochodów ciężarowych jest intensywny.
Radny Krzysztof Hutnik przyznał, że bardzo istotną kwestią jest skuteczne i szybkie przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi siedzibami gmin powiatu, a to z kolei możliwe jest tylko przy drogach dobrej jakości. Przypomniał, że droga Strzelin – Borów jest w ciągu roku dwukrotnie naprawiana. Warto więc byłoby rozważyć zastosowanie innej technologii używanej do poprawy jej nawierzchni.
Z kolei radny Eugeniusz Chrzan przychylił się do wniosku związanego z odnową drogi Strzelin – Zielenice - Borów – Brzoza do drogi wojewódzkiej nr 346 oraz budowy chodnika w samych Zielenicach.
Wnioski mieszkańców zebrane przez PZD przedstawił członek zarządu powiatu Zdzisław Rykała. Lista była długa i obejmowała wiele miejscowości. Kilka wniosków dotyczyło inwestycji w Białym Kościele. Radny Jerzy Put podkreślił, że dotychczas była to pomijana miejscowość, a należy pamiętać, że w tej chwili intensywnie się rozwija. Według niego, priorytetowo powinny być traktowane projekty, które podnoszą bezpieczeństwo dzieci. Tyczy się to szczególnie chodników prowadzących do szkoły.
Z kolei radny Tomasz Gracz zwrócił się z prośbą do włodarzy powiatu, by skupić się na inwestycjach, których realizacją zainteresowane są także gminy. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację finansową powiatu, zobowiązanie do partycypacji w kosztach przez gminy powinno przekładać się na akceptację zawierających je wniosków. Radny zaznaczył również, że bardzo istotną kwestią jest bieżące przygotowywanie dokumentacji projektowych. Są one niezbędne do startu w konkursach i naborach na środki zewnętrzne.
- Musi nastąpić przynajmniej jeden rok bardzo skąpy we wszelkie inwestycje podejmowane przez powiat – podsumował radny Zdzisław Rykała. - Im szybciej to nastąpi, sugeruję rok 2016, tym lepiej. Przypominam, że grozi nam program naprawczy.
- Zgodziłabym się z panem w 100% , gdyby nie fakt, że weszliśmy właśnie w ostatni okres programowania (2014-2020). Pierwsze nabory nastąpią najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. To jedyna szansa na zdobycie środków zewnętrznych - powiedziała radna Agnieszka Bugryn.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także